Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Практичні психологи системи освіти у своїй роботі керуються Конституцію України, Декларацію прав людини, Конвенцію про права дитини, Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Положенням про психологічну службу системи освіти України (затвердженого наказом  Міністерства освіти України від 03.05.99р. № 127 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 02.07.2009р. № 616), Етичним кодексом практичного психолога, методичними рекомендаціями Українського науково-методичного Центру практичної психології і соціальної роботи.

Кадрове забезпечення психологічної служби міста фахівцями має стійку позитивну динаміку. Соціально-психологічний супровід навчально-виховного процесу в закладах освіти у 2016-2017 н.р. здійснюють 135 працівників психологічної служби: 87 – практичних психологів ДНЗ та ЗНЗ, 43 соціальних педагогів,  3 методистів ЦППСР.

 

Кваліфікаційний рівень практичних психологів (осіб)

Кваліфікаційний рівень соціальних педагогів (осіб)

Спец.

Спец. IІ кат.

Спец. І кат.

Спец. вищ. кат.

Спец.

Спец. IІ кат.

Спец. І кат.

Спец. вищ. кат.

17

21

21

28

18

14

9

2

 

Основні завдання діяльності  психологічної служби.

1.     Соціально-психологічна діагностика, моніторинг особистісного розвитку і соціальної ситуації розвитку учнів, прогнозування змін освітньої ситуації та визначення основних її тенденцій.

2.      Забезпечення психологічного супроводу кризових та неповних сімей, сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

3.     Забезпечення соціально-психологічного супроводу учасників навчально-виховного процесу в умовах громадського протистояння та суспільно-політичних подій.

4.     Соціально-психологічна профілактика негативних явищ в учнівському  середовищі, превентивна освіта, профілактика девіантної поведінки, насильства та жорстокого поводження серед дітей.

5.     Консультативно-методична допомога всім учасникам навчально-виховного  процесу.

6.     Психологічний супровід керівників закладів освіти міста.

7.     Психологічний супровід учнів  початкової школи у соціалізації й адаптації до соціального середовища.

8.     Психологічне забезпечення адаптації в освітньому середовищі дітей з особливими потребами.

9.     Психологічний супровід інклюзивної освіти міста.

10.   Проектування і соціально-психологічна корекція розвитку учнів у навчально-виховному процесі.

11.   Психологічна експертиза педагогічних інновацій, методів і методик, оцінка ефективності впровадження програм і проектів.

12.   Підвищення ефективності діяльності практичних психологів і соціальних педагогів шляхом використання новітніх соціально-психологічних технологій та залучення їх до інноваційної діяльності.

Беручи до уваги суспільно-політичні події та продовження бойових дій на сході України на базі ЦППСР функціонує динамічна творча група практичних психологів та соціальних педагогів „Психологічний супровід учасників НВП під час громадського протистояння в державі”. Метою творчої групи є здійснення супервізійної підтримки працівників психологічної служби; підбір практичних матеріалів та рекомендацій з питань надання соціально-педагогічної та психологічної допомоги щодо нейтралізації негативних емоцій, стресу, адаптації до нового середовища для дітей з сімей вимушених внутрішніх мігрантів та з сімей учасників АТО та ін.

Впродовж навчального року в закладах освіти працівниками психологічної служби міста здійснюються заходи в рамках реалізації  національних, державних та регіональних програм з питань протидії торгівлі людьми, профілактики насильства та негативних проявів поведінки. Загалом, за 2015-2016н.р., інформаційно-просвітницькими, профілактичними заходами охоплено 16715 учнів, 1489 педагогів та 4243 батьків.

Психологічна служба міста співпрацює з громадськими те державними організаціями. Зокрема, центром практичної психології та соціальної роботи здійснюється співпраця з службою у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. В рамках якої впродовж 2016року здійснено:

-         погодження індивідуальних планів соціального супроводу дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, які формуються закладами освіти (погоджено понад 20 індивідуальних планів);

-         надання методичної допомоги щодо подання закладами освіти інформації у службу у справах дітей про сім'ї, що опинились у складних життєвих обставинах, поставлені на облік та ті, які не реагують на зауваження працівників навчальних закладів з метою включення їх до проведення рейдів в рамках захисту прав дітей (надано допомогу 4 працівникам);

-         надання звітів щодо утримання, виховання та навчання дітей з прийомних сімей (проаналізовано 8 звітів);

-         надання інформації про результати здійснення психологічного обстеження дітей шкільного/дошкільного віку щодо вивчення рівня міжособистісних відносин дитини у сімейному середовищі (здійснено обстеження двох дітей);

ЦППСР співпрацює з філософським факультетом Прикарпатського національного  університету імені В.Стефаника щодо організації педпрактики на базі шкіл міста та участі  учнів старших класів у роботі  «Школи майбутнього психолога».

Здійснюється співпраця з БХФ «Карітас», в рамках якої надруковано методичний посібник на допомогу батькам та педагогам щодо оптимізації дитячо-батьківських взаємин. Відповідно до співпраці з Міським центром зайнятості населення у всіх закладах міста для учнів 7-10 класів за координації ЦППСР проводяться профорієнтаційні заходи щодо вибору професії. У лютому-березні 2016року проведено понад 20 заходів з професійної просвіти.

Методистами ЦППСР координовано участь дітей учасників АТО у перегляді благодійної лялькової вистави, що відбулася за підтримки департаменту освіти і науки обласної держадміністрації (виставу відвідало понад 140 дітей молодшого шкільного віку).

Методистами ЦППСР надається методична, інформаційна та консультативна допомога з питань атестації практичних психологів та соціальних педагогів; психологічного супроводу навчально-виховного процесу; особливостей ведення документації; здійснення аналітичної та статистичної звітності.

З метою вивчення стану та покращення якості харчування в закладах освіти, методистами центру розроблено опитувальники для батьків та учнів загальноосвітніх шкіл.

Надається методична допомога молодим фахівцям психологічної служби міста щодо забезпечення соціально-психологічного супроводу та здійснення соціально-диспетчерської діяльності. З метою підвищення кваліфікації працівників психологічної служби у 2015-2016 році проведено 10 семінарів практикумів.

Соціальний захист учасників навчально-виховного процесу

Центром практичної психології та соціальної роботи здійснюється облік даних та забезпечення соціально-психологічного супроводу дітей соціально-незахищених категорій.

На особливому контролі управління освіти і науки стоїть питання забезпечення соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, в банку даних перебуває 154 дитини-сироти та позбавлених батьківського піклування, 509 дітей інвалідів, 820 дітей, батьки яких беруть участь в зоні антитерористичної операції. Статистичні дані вказані станом на лютий 2016р. враховуючи загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади.

Відповідно дозабезпечення державних соціальних стандартів в ЗНЗ організовано безкоштовне харчування для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

У березні 2016р. страховою компанією «Універсальна» застраховано 139 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування шкільного віку.

         У грудні 2015 року, до Дня Святого Миколая та новорічно-різдвяних свят  вручено солодкі подарунки дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, дітям з малозабезпечених сімей,  дітям, батьки яких постраждали від Аварії на ЧАЕС, а також із сімей вимушених внутрішніх мігрантів  та дітям, батьки яких воюють або загинули у зоні АТО.

Відповідно до чинного законодавства України діти-сироти та позбавлені батьківського піклування першочергово забезпечуються повним комплектом підручників, шкільною/спортивною формою, шкільним приладдям, контролюється стан здійснення грошових виплат.

         Зокрема, учням з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування виплачено компенсації за придбання шкільної/спортивної форми та шкільного приладдя по 1000 грн. для кожного учня даної категорії.

         Здійснюються виплати одноразової грошової допомоги після досягнення дітьми даної категорії 18-річного віку: у 2015 році 28 дітей отримали грошову допомогу у сумі 1810 грн. на одну дитину.

         Виплачено з бюджетних коштів у 2015році вихідну одноразову грошову допомогу випускникам 9-х та 11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. Виплати, по 7716 грн. на одну особу, отримали 8 випускників 11-х класів, 16 випускників 9-х класів та 1 випускниця 10 класу з числа дітей вказаної категорії.

На базі центру практичної психології та соціальної роботи управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради організовано роботу «Центру психологічної допомоги» учасникам антитерористичної операції, постраждалим та їх родичам, а також сім’ям внутрішньо переміщених осіб.

Консультаційна допомога надається щочетверга волонтерами-консультантами з числа практичних психологів та соціальних педагогів закладів освіти міста. Окрім того, надається консультативна допомога та підтримка і в закладах освіти. Загалом, за консультативною допомогою звернулося 126 осіб.