Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Особливостi виховання другої дитини

Поради батькам

Як уникнути конфліктів між дітьми в сімї

Всі батьки, які зважилися на народження другої дитини, мріють, що їх діти будуть грати разом, дружити й любити один одного, а коли виростуть, вони не будуть самотніми, тому що у них буде найближча кровна рідня, яка завжди поспівчуває і допоможе. Однак у більшості випадків виходить навпаки, замість очікуваної любові, підтримки і дружби рідні брати і сестри відчувають один до одного неприязнь і навіть ненависть. Чому ж виникають такі почуття між родичами?

Особливо часто неприязнь між дітьми виникає в сім'ях, де друга дитина з'явилася на світ, коли старшому синові або дочці не виповнилося ще й трьох років До трирічного віку дитина дуже егоцентрична, вона вважає, що вона "центр всесвіту", а все інше повинно крутитися біля неї. Грати до цього віку з однолітками і дружити з ними вона не вміє, для неї всі маленькі діти суперники, які претендують на батьківську любов і увагу. Саме тому діти цього віку з появою братика або сестрички починають вимагати до себе підвищеної уваги. Наприклад, постійно просяться на ручки або відмовляються самостійно їсти.

Будь-яка дія або неправильно висловлені слова батьків старшій дитині стають причиною, яка дає початок неприязного відношення її до молодшої. Дуже важко матері, яка виховує двох маленьких дітей, приділяти більше уваги старшій дитині, коли треба няньчитися з ранку до вечора за молодшим. Тому, радити мамі відноситься до обох дітей однаково, доречно тільки в тому випадку, якщо в процесі виховання активну участь братиме і тато або якщо у сім'ї є можливість найняти няню. Тільки в цих випадках цілком природно, що немовля не буде віднімати у матері весь час і старший не виявиться знедоленим. Тому, плануючи народження другої дитини, коли старшому немає ще й 3-х років, батьки повинні заздалегідь передбачити допомогу бабусь, дідусів та інших родичів.

Батьки, мають двох і більше дітей, різниця у віці між якими 1-3 роки, повинні ставитися розумно до розподілу свого часу між дітьми. Нехай з маленькою дитиною гуляє тато чи хтось з родичів, коли мама присвячує вільний час старшій дитині. Усією своєю поведінкою батькам слід показати старшому, що поява другої дитини не загрожує йому втратою батьківської любові. Ніякі безсонні ночі, складності догляду за немовлям і втома матері не повинні вплинути на її ставлення до первістка. Старша дитина весь час повинна відчувати, що її люблять.

Більшість дітей старше 5 річного віку вже самі починають просити братика або сестричку. Дитина в цьому віці чекає появи другої дитини в сім'ї, як іграшку чи ляльку, яку можна годувати з ложечки або катати в колисці. Якщо батьки зловживають цим "дитячим бажанням" і намагаються перекласти частину обов'язків по догляду за дитиною на тендітні плечі старшу дитину, то це може і ставати першою цеглинкою в майбутнє неприйняття рідного братика або сестричка. Скільки в житті прикладів, коли старша сестра дорікає братика словами: "Ти відняв у мене все дитинство!". Щоб виховати любов у старшої дитини до молодшого, вже під час другої вагітності матері готуйте первістка до появи малюка. Нехай він погладить мамин животик, послухає, як штовхається братик або сестричка.

Розкажіть йому про те, що діти вже в утробі матері відрізняють голоси близьких йому людей. У сім'ї, де є двоє дітей, різниця між якими більше 5 років, дуже важлива активна участь в процесі виховання батька. Батько своєю поведінкою повинен показувати, що спілкування зі старшою дитиною йому більш цікаве і захоплююче. Не можна забороняти старшій дитині підходити до малюка або взяти його на руки словами: "Ти його впустиш, краще не заважай!". Навпаки, батько чи мати повинні частіше пропонувати дитині: "Хочеш потримати братика (сестричку), дивися, як він тебе любить".

Для виховання у старшої дитини бажання піклуватися про молодшого, допоможе дати йому відчуття значущості за допомогою догляду за маленьким малюком. Спілкування дітей має приносити обом дітям задоволення, тільки в цьому випадку вони виростуть дружними дітьми.

Не можна вимовляти при старшій дитині такі слова як: "Не ображай його, він же маленький" або "Віддай йому, він ще не вміє". Такі фрази для дитини 5 річного віку непереконливі, він ще не може зрозуміти, чому він у всьому повинен поступатися молодшому. Якщо весь час так нагадувати дитині, він буде думати, що бути старшою дитиною насправді дуже погано. Очікувати того, що подорослішавши, він буде проявляти турботу про молодшого брата або сестричку в цьому випадку не доводиться.

Неприязнь між дітьми шкільного віку також виникає через ревнощі і заздрості старшого до молодшого. Наприклад, коли діти б'ються через іграшки, а батьки при цьому лають або карають тільки старшого. Неправильна поведінка батьків під час бійки може стати причиною виникнення суперництва між дітьми. У таких випадках треба або прибрати предмет, через який виникла бійка або переключити увагу дітей на щось інше.

Якщо не вдається з'ясувати, хто винен у виникненні бійки, краще взагалі нікого не карати або поставити обом помірне покарання. Сюсюкатися і проявляти ніжність молодшому при старшому дитині неприпустимо. Це призведе до ревнощів старшої дитини до молодшого і прояву ненависті в майбутньому. Також не можна ставити дітей один одному в приклад, кожна дитина індивідуальна. Часто рідні брати і сестри мають зовсім різні характери і здібності. Порівнювати дитину слід тільки з самим собою.

 

Як уникнути ревнощів між дітьми

1. Готувати малюка до появи нового члена сім'ї потрібно завчасно. У цьому вам допоможуть розповіді про немовлят, повідайте первістку про те, як він вчився повзати і говорити. Нехай дитина частіше гуляє з татом та іншими родичами, більш дорослих дітей можна записати на кілька гуртків. Бажано вибрати час, який ви будете проводити тільки зі старшою дитиною - наприклад, увечері з 8 до 9. Це дозволить зберегти у малюка відчуття стабільності

2. Порівну ділити ласку між усіма дітьми не вийде, проте старша дитина має відчувати, що як і раніше її люблять. Щоб це показати, хваліть малюка і обіймайте. Ви можете розповісти історію про те, як в одного хлопчика з'явилася сестра - він думав, що мама буде любити його менше, але все сталося інакше. Батьки любили їх однаково, а сестра виросла і стала грати разом з ним.

3. Дитина не завжди готова до розподілу ролей у сім'ї, тому важливо пояснити переваги «дорослого віку". Скажіть, що, на відміну від маленького брата або сестри, йому можна їсти солодке, не спати допізна. Він вже багато знає і вміє, тоді як маленькому потрібна допомога всіх членів сім'ї. Також потрібно нагадувати дитині, яка в нього гарна сестра або братик, щоб він міг пишатися ними і відчувати власну заслугу.

4. Якщо між дітьми виник конфлікт:потрібно зупинити сварку і дати їм зрозуміти, що вони можуть все залагодити самі і прийти до компромісу. В крайньому випадку, нехай будуть покарані обидва, а не хтось один.

Дитячі ревнощі мають свої причини: старша дитина перестає бути єдиною дитиною в сім'ї і не відразу може змиритися з таким станом справ. Батьки повинні всіляко запобігати ревнощам між дітьми, щоб вони зростали в мирі і злагоді.