Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

НАКАЗ «Про результати тематичного інспектування «Організація харчування дітей у дошкільних навчальних закладах»

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

НАКАЗ

 

від 31.03.2016р.                                                          №216

 

 

Про результати тематичного інспектування

«Організація харчування дітей у дошкільних

 навчальних закладах»

 

Відповідно до наказу управління освіти і науки від 22.01.2016р. № 35 «Про проведення тематичного інспектування «Організація харчування дітей у дошкільних навчальних закладах», наказу від 26.02.2016р. №142 «Про здійснення контролю за харчуванням дітей у навчальних закладах міста» з 22.02.2016р. до 22.03.2016р. здійснено інспектування у ДНЗ №№ 1. 2, 3, 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 22, 23, 28, 29, 30, 33, 36.

Стан організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах вивчала комісія у складі працівників управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, представника міської дитячої клінічної лікарні, запрошених представників батьківської громадськості.

За результатами роботи комісії встановлено, що в усіх перевірених дошкільних навчальних закладах питання організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах міста регламентуються Законом України “Про дошкільну освіту» (ст.35), Постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 року № 1243 “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” (зі змінами),  Постановою Кабінету Міністрів від 22 листопада 2004 року № 1591 “Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах” (зі змінами), іншими нормативно-правовими актами.

 В усіх перевірених дошкільних навчальних закладах наявні нормативні та інструктивні документи з питань організації харчування дітей, посадові особи в основному дотримуються вимог, передбачених змістом цих документів.

Харчуванням у комунальних дошкільних навчальних закладах міста охоплено 7375 дітей. З них 1533 (20,8 %) вихованців дошкільних навчальних закладів увільнені від оплати за харчування повністю або частково. На 100 % - увільнені 856 дітей (11,6 %), на 50% - 617 (8,4 %) дітей., 60 (0,8%) сімей, у яких є діти-двійнята, оплачують 9 грн.

До числа увільнених на 100% входять діти, позбавлені батьківського піклування, діти-інваліди, діти із малозабезпечених сімей, діти, батьки яких є учасниками бойових дій в зоні АТО, вихованці закладів спеціального призначення та санаторних дошкільних навчальних закладів (частково). На 50% увільнені діти з багатодітних сімей.

Відповідно до рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2015р. № 27-2 «Про розмір плати для батьків за харчуванням дітей у дошкільних навчальних закладах» вартість харчування однієї дитини в день у дошкільних групах для дітей із загальним розвитком становить 25,00грн. (батьківська плата – 15,00 грн.); у ясельних групах вартість харчування становить 20,00 грн. (батьківська плата –12,00 грн.).

З метою проведення постійного контролю за організацією харчування дітей, вжиття заходів щодо його покращення у перевірених дошкільних навчальних закладах планується та проводиться відповідна робота, а саме: створені ради з харчування, наявні накази з питань організації та здійснення контролю за  станом харчування. Дане питання підлягає оперативному та вибірковому контролю, розглядається на засіданнях педагогічних рад, виробничих нарадах, нарадах при завідувачу, батьківських зборах, проте недостатнім є включення даного питання до тематичного контролю.

Адміністрація перевірених дошкільних закладів залучає до громадського контролю за організацією харчування представників батьківської громади.

Режим харчування відповідає санітарно-гігієнічним вимогам. В усіх закладах для дітей із загальним розвитком – триразовий режим харчування, у санаторних закладах  та закладах спеціального призначення -  чотириразовий.

 В усіх перевірених закладах наявні перспективні меню та затверджені щоденні меню-розклади, відповідно до яких для батьків розміщена інформація в усіх групах.

Створені умови для безпечного та якісного харчування. Приміщення харчоблоків ДНЗ забезпечені холодною та гарячою протічною водою, відповідними миючими та дезінфікуючими засобами.

Інструкції з охорони праці, посадові інструкції є на кожному робочому місці.

Усі заклади забезпечені необхідною кількістю посуду, маркування ведеться згідно з вимогами, посуд використовується за призначенням. Для видачі їжі у групи частково придбано посуд з нержавіючої сталі.

Однак, частина технологічного обладнання та посуду в окремих ДНЗ потребує заміни (ДНЗ № 6, 11, 12, 14, 19, 23).

Харчоблоки утримуються в належному стані. Особливо слід відзначити ініціативу керівників окремих дошкільних навчальних закладів у проведенні капітального ремонтухарчоблоків (ДНЗ № 5, 10, 15, 16, 19, 28, 33 – завідувачі К.Петрик, Н.Завойська, С.Головенко, О.Звончук, Н.Вірстюк, А.Василишин, Г.Шевчук).

Всі продукти, які поступають до дошкільних закладів, приймаються, зберігаються та використовуються відповідно до вимог Інструкції, їх якість відповідає вимогам державних стандартів.

Зберігання продуктів харчування відповідає санітарно-гігієнічним вимогам: комори та овочесховища знаходяться в окремих приміщеннях, обладнані вентиляційними решітками, стелажами. Холодильне обладнання діюче, дотримуються вимоги товарного сусідства продуктів у холодильниках. 

З метою забезпечення раціонального харчування у дошкільних закладах здійснюється контроль за виконанням норм натурального набору продуктів. Медичні сестри ведуть журнали аналізу виконання норм харчування, де  вносяться записи та здійснюються обчислення за кожні 10 днів для відповідної корекції раціону.

Щомісячно планово-економічним відділом бухгалтерії управління освіти і науки теж проводиться аналіз виконання норм натурального набору продуктів для дітей дошкільного віку в усіх дошкільних навчальних закладах. На 01.03.2016р. виконання норм харчування у дошкільних навчальних закладах становить 82 %, що є значно кращим показником у порівнянні із показником за 2015 рік. Однак, недостатнім є виконання норм харчування щодо овочів та фруктів. Трапляються окремі випадки недостатнього виконання постачальниками поданих замовлень на продукцію.

Працівники дошкільних навчальних закладів працюють над удосконаленням раціону дитячого харчування. Зокрема, медична сестра ДНЗ № 15 «Гуцулочка» О.Двірник спільно з адміністрацією закладу (завідувач С.Головенко) розробила картотеку гуцульських страв для дитячого харчування.

Відповідно до планів роботи закладів проводиться  санітарно-освітня робота з працівниками та батьками через інформаційні бюлетні, бесіди, консультації, батьківські збори, семінари, семінари-практикуми.

Вихователі планують та проводять роботу з вихованцями щодо формування культури здорового харчування, культури поведінки за столом, сервірування столу перед харчуванням.

На базі ДНЗ № 17 «Ромашка» інформаційно-методичним центром управління освіти і науки проведено семінар для медичних сестер дошкільних навчальних закладів з питань організації харчування. Питання стану харчування дітей у ДНЗ систематично аналізується на нарадах керівників дошкільних закладів.

За висновками комісії, в цілому стан харчування дітей у дошкільних навчальних закладах відповідає встановленим вимогам, окремі проблеми та недоліки необхідно ліквідувати у визначені комісією терміни. За наслідками перевірки складені акти у кожному дошкільному закладі (додаються).

 

 Виходячи з вище наведеного,

 

                                                    НАКАЗУЮ:

 

1.     Керівникам ДНЗ:

1. Забезпечити виконання вимог нормативно-правових документів, що регламентують питання організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.

2. Під час складання меню-розкладу дотримуватись: картотеки страв, розподілу їжі за калорійністю упродовж дня, орієнтованого об’єму готових страв, наявних продуктів та затверджених норм харчування.

3. Надавати батькам рекомендації щодо організації харчування дітей вдома та перелік продуктів, суворо заборонених для вживання дітьми.

4. При встановленні недоброякісності будь-якого продукту комісією з бракеражу продуктів харчування і продовольчої сировини складати акт у 3-х примірниках. Недоброякісну продукцію разом із актом, що підтверджує недоброякісність продукту, упродовж робочого дня повернути постачальнику.

5. Забезпечити своєчасність подачі попереднього замовлення на продукти харчування та продовольчої сировини (копію замовлення зберігати у дошкільному закладі).

6. Тримати на постійному контролі питання своєчасного проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками, пов’язаними з організацією харчування дітей.

7. Включати до раціону харчування дітей більше овочевих страв, вітамінних салатів.

8. Контролювати  обов’язкове здійснення  аналізу натуральних норм харчування 1 раз у 10 днів.

9. Своєчасно оновлювати інвентар та обладнання на харчоблоках.

10.Дотримуватисьправил та термінів зберігання продуктів.

11. Активніше залучати до громадського контролю за станом харчування дітей у дошкільному навчальному закладі батьків.

                           

2. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника начальника управління освіти і науки П.Ласійчука.

 

 

 

Голові комісії з припинення (ліквідації)

управління освіти і науки                                                    І.Смаль

 

 

 

Г.Сич

52-26-29