Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

РЕКОМЕНДАЦІЇ ВЧИТЕЛЯ-ЛОГОПЕДА БАТЬКАМ З РОЗВИТКУ ПРАВИЛЬНИХ МОВЛЕННЄВИХ НАВИКІВ У ДІТЕЙ

.

Для успішної корекції мовленнєвих відхилень і всебічного розвитку дітей необхідно максимально забезпечити безперервність процесу навчання дошкільників у дитячому садку і закріплення отриманих навичок вдома. Тому батькам необхідно дотримуватися ряду правил:

 

1. Приділяти постійну увагу власному мовленню, оскільки висловлювання дорослих є зразком для правильного, а часто і неправильного розвитку лексичної, граматичної сторін мовлення дитини.

 

2. Наповнити повсякденне життя дітей грамотним мовленнєвим спілкуванням:

·        шляхом називання оточуючих предметів і явищ, розвиваючи цим предметний словник дитини (наприклад: це м'яч, це авокадо і так далі);

·        у власному мовленні чітко промовляти закінчення слів, дати дитині можливість почути зміну звучання слів у різних контекстах, правильно вживати граматичні форми і так далі (наприклад: це книга; немає книги; шукаю книгу; думаю про книгу; малюю книгу. Коля малював, а Даша малювала і так далі);

·        звертати увагу дітей на змістоутворюючі елементи мовленнєвої системи (дієслова) на прикладах з повсякденного життя – вчити дітей диференціювати їх за змістом (наприклад: встав, ліг, приліг; зашив дірку, пришив ґудзик, вишив квітку і так далі);

·        привертати увагу дітей до правильного розуміння та вживання просторових прийменників в контекстному мовленні й ізольовано (наприклад: поклади олівець на стіл, візьми олівець зі столу, поклади олівець під стіл, заховай олівець за спину і т.д.);

·        вдосконалювати граматичну будову мовлення, використовуючи мовні ігри (наприклад: гра «У мене синя куля, а що у те6е?» - жовте яблуко, червона машина, 4 червоних яблука, 6 червоних яблук, 6 легкових машин, 6 повітряних куль).

 

3. Звертати увагу дитини на процес приготування їжі, її якісний склад, продукти, з яких готується страва (наприклад, як готуємо: варимо, смажимо, печемо, чистимо; смакові якості: смачна, солодка, гірка, гаряча, холодна; колір: зелений, жовтий).

 

4. Важливу роль в організації роботи повинні відігравати улюблені іграшки дитини. Неоцінима їх роль у розвитку дитини, зокрема у формуванні зв'язного мовлення. Складання коротких речень, їх розширення, складання з них маленьких розповідей (у тому числі і розповідей-описів про улюблену іграшку) принесуть велике задоволення її власникові - дитині.

 

5. Важливо, щоб вся вищеописана робота відбувалася на високому емоційному підйомі дитини, і повільно, ненав'язливо, в ігровій формі дозволяла їй оволодівати складною структурою рідної мови.

 

6. Батьки повинні враховувати, що реакція дитини може бути різною: то швидкою, то дуже повільною, то надмірно веселою, бурхливою, то дуже сумною. Це не повинно відштовхувати батьків від подальшої роботи, а навпаки, враховуючи особливості власної дитини, застосовуючи батьківську інтуїцію і бажання допомогти, разом із нею долати мовленнєві труднощі.