Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Про підсумки тематичного інспектування «Управлінсько-методичне забезпечення стану викладання трудового навчання, технологій та інформаційних технологій у загальноосвітніх навчальних закладах міста»

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ ТА НАУКИ

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

 

НАКАЗ

 

від  31.05.2016р.                                                                   148

 

Про підсумкитематичного інспектування «Управлінсько-методичне забезпечення стану викладання трудового навчання, технологій та інформаційних технологій у загальноосвітніх навчальних закладах міста»

 

Відповідно  до річного плану, на виконання наказу управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 03.02.2016 року № 65 «Про тематичне  інспектування «Управлінсько-методичне забезпечення стану викладання трудового навчання, технологій та інформаційних технологій у загальноосвітніх навчальних закладах міста» з 09.03.2016 року до 18.03.2016 року комісією управління освіти і науки відповідно до затвердженої робочої програми проведено тематичне інспектування у 8 навчальних закладах: гімназії №2, ПМЛ, ЗШ №12,ЗШ №19,ЗШЛ №23, ЗШ №25, ЗШ №28, Микитинецькій ЗШ.

          Комісією відвідано та проаналізовано  24 уроки та гурток з предмета, вивчено ведення внутрішкільної документації, стан навчально-методичної, матеріально-технічної бази, проведено співбесіди з адміністраціями, вчителями та учнями навчальних закладів, проведено анкетування учнів.

Організація навчально-виховного процесу з трудового навчання, технологій інформаційних технологій у  навчальних закладах здійснюється відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Концепції профільного навчання, Державного стандарту освітньої галузі «Технологія», що сприяє формуванню технічно та технологічно освіченої особистості, забезпеченню умов для творчої діяльності й професійного самовизначення учнів з врахуванням можливостей загальноосвітнього навчального закладу, матеріально-технічної бази та інтересів учнів.

Як встановлено в ході тематичного інспектування, адміністрації загальноосвітніх навчальних закладів виконують нормативні документи Міністерства освіти та науки України, органів державного управління освітою щодо викладання трудового навчання, технологій, інформаційних технологій. Педагоги виконують основні вимоги державних документів, забезпечують базовий рівень навчальних компетенцій з предметів, володіють належними теоретичними і методологічними принципами навчання і виховання, формами, методами, прийомами роботи на уроках.   

Навчальна програма з трудового навчання для 5 – 9-х класів розроблена відповідно до вимог Державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти  та Типових навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів          ІІ ступеня, відповідно до яких на вивчення трудового навчання в усіх загальноосвітніх навчальних закладах відводиться у 5 – 6-х класах 2 год. на тиждень, у 7 – 9-х класах 1 год. на тиждень.

         Навчальна програма містить обов’язкову для вивчення складову та варіативну.

Обов’язкова для вивчення складова обирається навчальними закладами із запропонованих блоків залежно від умов поділу на групи хлопців і дівчат, кадрового забезпечення, інтересів учнів, місцевих традицій.

Резерв часу, передбачений програмою, вчителі використовують на підсилення окремих складових навчальної програми на свій вибір.

Освоєння варіативних модулів здійснюється на основі проектно-технологічної діяльності. Варіативні модулі розроблено окремо для 5 – 6-х класів,            7 – 8-х та  9-х класів.

Навчальна програма для 10-11-х класів «Технології» (академічний рівень) та навчальна програма «Технології» (рівень стандарту) мають модульну структуру і складаються з двох частин – інваріантної та варіативної.

Навчання хлопців і дівчат на уроках трудового навчання відбувається окремо. Поділ класів на групи здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 р.                № 128, і відбувається за наявності в класі більше 27 учнів. Якщо кількість учнів у класі не дає змоги здійснити поділ на групи на гендерній основі, то у загальноосвітніх навчальних закладах  формуються групи з паралельних класів або за рахунок варіативної складової навчального плану.

Відповідно до Типового навчального плану, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 27.07.2010 року №834, години навчальної програми для 10-11-х класів «Технології» (по 1 год.)  у ЗШЛ №23 передано для поглибленого вивчення профільних предметів: математики та української мови.

У ЗШ №12 та гімназії №2 учні вивчають мову програмування Java в одній підгрупі, в іншій – мову програмування Delphi,  в ПМЛ вивчають 3D графіку.  

          Варто відзначити, що протягом 2012-2015 років ЗШ №12 працювала над реалізацією загальношкільної проблеми: «Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у шкільне освітнє середовище».

У перевірених  навчальних  закладах  працює  15 вчителів  трудового  навчання.  З  них  мають  категорію:  «спеціаліст»  - 3,  «спеціаліст ІІ  категорії» -1, «спеціаліст І  категорії» -1, «спеціаліст вищої  категорії» -10, педагогічне  звання  «старший  вчитель» - 7, «вчитель-методист» -1. Через відсутність вчителів трудового навчання з фаховою освітою, у ЗШ №25 та Микитинецькій ЗШ  шість вчителів довантажені уроками трудового навчання, технологій, що становить 66% від загальної кількості.

         Всього у загальноосвітніх навчальних закладах працює 113 вчителів трудового навчання. З них за кваліфікаційною категорією:   «спеціаліст»  - 35,  «спеціаліст ІІ  категорії» - 9, «спеціаліст І  категорії» -12, «спеціаліст вищої  категорії» -57, педагогічне  звання  «старший  вчитель» - 22, «вчитель-методист» -13.

Викладання інформаційних технологій у гімназії №2, ПМЛ та ЗШ №12 забезпечують  5 вчителів. З них мають  категорію:   «спеціаліст І  категорії» - 3, «спеціаліст вищої  категорії» - 2, педагогічне  звання  «старший  вчитель» - 1, «вчитель-методист» - 1.

Всього у загальноосвітніх навчальних закладах працює 42 вчителя інформатики. З них за кваліфікаційною категорією:   «спеціаліст»  - 12,  «спеціаліст ІІ  категорії» - 10, «спеціаліст І  категорії» -10, «спеціаліст вищої  категорії» -10, педагогічне  звання  «старший  вчитель» - 4, «вчитель-методист» -5.

В  ході  перевірки  встановлено,  що  навчальні  заняття з  трудового  навчання, технологій  проходять  в  навчальних  майстернях  та  кабінетах  обслуговуючої  праці, заняття з інформаційних технологій проходять у кабінетах інформатики.  Є  в  наявності  паспорти  майстерень  та  кабінетів, де  зібрана  вся  необхідна  документація:  акт-дозвіл  на  проведення  занять, перспективний  план  роботи, річний  план  роботи, інструкції  з  техніки  безпеки.

Успіх  уроків  трудового  навчання, технологій, інформаційних технологій  значною  мірою  залежить  від  належно  підготовленої  матеріальної  бази,  організації  робочого  місця,  а  тому  значну  увагу вчителі приділяють зовнішньому  вигляду,  зручному  розміщенню  інструментів,  наявності  відповідних  матеріалів,  стендів.  Взірцем  для  роботи  є  майстерні   ЗШЛ №23 (директор М. Василик, завідувачі майстернями Михайлів Р.В., Гуменюк М.І.),          ЗШ №28 (директор В. Підручний, завідувач майстернями Когут Р.Б.).                              За результатами конкурсу «Кращий кабінет інформатики», який проводився у 2014 році,  кабінет інформатики ПМЛ (директор М. Бідичак, завідувач кабінету Перегон Л.М.) одержав І місце. 

  Варто відзначити, що завдяки зусиллям вчителів матеріально-технічна база навчальних кабінетів збережена та підтримується у належному стані.

 У ЗШ №25, Микитинецькій ЗШ потребує оновлення матеріально-технічна база майстерень та кабінетів обслуговуючої праці. Майстерня по дереву ЗШ №19 потребує капітального ремонту.

У ПМЛ та гімназії №2 необхідно оновити комп’ютерну техніку.

Урок  трудового  навчання  побудований  на  практичній  діяльності  учнів. Безперечно,  щоб  виготовити  необхідний  виріб,  потрібно  матеріал. На  жаль,  саме  з  цим,  виникають  проблеми.  Технічна  праця  -  це  в  основному  деревина, бляха; дріт;  обслуговуюча  праця -  тканина,  папір,  матеріал  для  оздоблення).  Все  це  учні  в  основному  приносять  з  дому. Хочеться відмітити, що тільки адміністрація ЗШЛ №23 забезпечує вчителів трудового навчання необхідними матеріалами.

До функціональних обов’язків вчителів предмету інформаційних технологій (поряд із підготовкою до уроку)  входить: забезпечення порядку розміщення засобів навчання та обладнання, справності та своєчасного їх ремонту; ведення інвентаризаційних записів, своєчасне внесення змін до них про надходження та витрати матеріальних цінностей; забезпечення безвідмовної роботи навчального обладнання та  повної їх безпеки; щоденне наведення загального порядку в кабінеті після закінчення навчальних занять і дотримання правил експлуатації електрообладнання. Тому, введення посади лаборанта у зазначених вище закладах було б правильним вирішенням цієї проблеми.

Велика увага на уроках трудового навчання, технологій, інформаційних технологій звертається на дотримання вимог охорони праці, техніки безпеки, проводяться інструктажі із записами у журналах.

Вчителі  працюють  відповідно  до  календарно-тематичного  планування, яке  затверджено  дирекцією  школи, конкретизовано  обсяг  навчального  матеріалу,  з  урахуванням  навчально-матеріальної  бази,  враховано  теоретичні  і  практичні  заняття.

         Творчо  працюють  вчителі    трудового  навчання, інформаційних технологій:  О.Мішагіна (гімназія №2), Л. Перегон (ПМЛ), О.Рибак (ЗШ №12),   Л.Глібчук (ЗШ №19),   Л. Панчук, Р.Михайлів (ЗШЛ №23), О. Яцишин, Р.Когут (ЗШ №28), Н. Ілюк (Микитинецька ЗШ).

 Проводячи  уроки  трудового навчання  вчителі   створюють такі  умови,  щоб  учні  не  тільки  усвідомили  суспільно  корисне  значення  своєї  праці,  але  й  змогли  показати  свої  творчі  здібності,  реалізувати  їх  у  конкретних  справах.  Педагоги привчають учнів до самостійності,  індивідуалізації  навчання,  творчості  в  конструюванні,  оздобленні  виробів.  Підсумовуючи  заняття  вчителі  спільно  з  учнями  роблять  аналіз  виконаної  роботи,   звертають  увагу  на  технологію,  художнє  оформлення. 

У кожному з обстежених навчальних закладів створена і діє система різних видів і форм роботи вчителів трудового навчання, інформаційних технологій: шкільні методичні об’єднання вчителів, творчі групи, методичні оперативні наради, наставництво, самоосвіта. Зміст роботи спрямований на розвиток творчого підходу в роботі вчителя, оволодіння ним новими педагогічними технологіями, направленими на розвиток практичних навичок школярів, їх пізнавальної активності, творчої діяльності, здійснення особистісно-орієнтованого підходу, диференційованого вивчення предмета. Дієво спланована робота шкільних методичних об’єднань у ЗШЛ №23 (голова Л.Панчук), ЗШ №25 (голова М.Майхрович), ЗШ №28 (голова О.Яцишин) та Микитинецькій ЗШ (голова О.Савчак), де вивчається і використовується передовий педагогічний досвід, створюються умови для постійного зростання професійного рівня вчителів, впроваджуються інтерактивні технології навчання.

Вчителі трудового навчання, інформаційних технологій беруть активну участь у семінарах та загальноміських заходах. Вчителі обслуговуючої праці  Глібчук Л.В. (ЗШ №19) та  Панчук Л.О. (ЗШЛ №23) є членами творчої групи вчителів обслуговуючої праці міста,  а вчителі інформаційних технологій Рибак О.В.(ЗШ №12), Перегон Л.М.(ПМЛ), Мішагіна О.Д.(гімназія №2) є членами творчої групи міського методичного об’єднання вчителів інформатики.

Вчителі трудового навчання, інформаційних технологій є  учасниками  конкурсу «Учитель  року».

Згідно з планами роботи шкіл проводились предметні тижні, декади методичної майстерності вчителів.

Окрім основних заходів трудового навчання, спрямованих на формування працелюбності, допрофесійної підготовки, у школі має здійснюватися гурткова робота. Така робота проводиться лише у ЗШ №28, керівник Р.Когут (гурток початкового технічного моделювання). Вона сприяє поглибленню знань, яких учні набувають на уроках, вчить застосовувати ці знання на практиці, розвиває пізнавальні інтереси, ініціативу, кмітливість, прищеплює навички самостійної праці. У ЗШ №19 вчителі трудового навчання мають  факультативні заняття (Курус В.М. - 1 год. та Глібчук Л.В. - 2 год.).

Заслуговує на увагу профорієнтаційна робота з предмета у ЗШЛ №23,         ЗШ №28 та Микитинецькій ЗШ. У школах налагоджена співпраця з ВПУ №21, ЦПТО №1, Надвірнянським коледжем національного транспортного університету, Бурштинським енергетичним коледжем, Івано-Франківським державним коледжем технологій та бізнесу та ДВНЗ «Прикарпатським національним університетом ім. В.Стефаника».

 У навчальних закладах щорічно проводяться дні відкритих дверей, на яких з батьками учнів 9-х класів проводяться анкетування, за результатами яких учні зараховуються до профільних класів (гімназія №2, ЗШ №12).

У ЗШ №12 запроваджено спецкурс у 10 класі «Основи веб-дизайну»,                 в 11 класі «Основи візуального програмування». Результатом роботи  спецкурсів - зайняте ІІ і ІІ місце  у  міському конкурсі на кращу презентацію до Андрея Шептицького.

 У гімназії №2 запроваджено допрофільну підготовку з 8-го класу  за програмою Володіна  (2 год. на тиждень, одна  з яких за рахунок батьківської плати), 9 клас – 1 год. на тиждень з поділом,  в якому читається спецкурс «Основи веб-програмування».

         Вчителі трудового навчання  міста є авторами (керівниками) творчих проектів, майстерень.        

         Проаналізувавши рівень якості навчальних досягнень за І семестр 2015-2016 навчального року, можна зробити висновок про достатній рівень викладання трудового навчання, технологій, інформаційних технологій. Моніторинг якості знань за результатами семестрового оцінювання засвідчує про достатній та високий рівень знань учнів.                                   

Відповідальне  ставлення  вчителів  до  викладання  предмету  має  позитивні  результати,  про що свідчить  участь  в  олімпіадах.

У 2015-2016 навчальному році у ІІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового учні навчальних закладів міста здобули перемогу:

          І місце – Гринечко Денис, учень 9-го класу СШ №5 (вчитель Федорак В.І.),

 Ящук Ірина, учениця 9-го класу ЗШ №22 (вчитель Кіндрачук Л.В.);

         ІІ місце - Денцевич Леся, учениця 11-го класу ЗШ №2 (вчитель                       Гавриш Б.В.);

         ІІІ місце – Котюк Владислав, учень 11-го класу ЗШ №16 (вчитель                   Тхорик І.М.).

Учні  спільно з вчителями трудового навчання  є активними учасниками різноманітних конкурсів, виставок («Таланти землі Галицької», новорічний Ангел, «Дивосвіт різдвяного затишку», «Великоднє диво», «Карпатський дивосвіт», «Варварин день», виставки-конкурсу іграшок-сувенірів, виготовлення сувенірів для воїнів АТО та інші).

Внутрішньошкільний контроль за викладанням трудового навчання, технологій, інформаційних технологій у всіх навчальних закладах здійснюється через вивчення стану викладання предмета, систему роботи вчителів під час атестації, перевірки виконання державних програм, організації позакласної роботи тощо, що знайшло відображено у перспективних та річних планах роботи за поточний та минулі роки, наказах, довідках, протоколах педагогічних рад, книгах контролю.

Перевірка класних журналів засвідчила, що вчителі загальноосвітніх навчальних закладів в основному дотримується Інструкції з ведення класного журналу учнів 5-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки  України від 03.06.2008 р. № 496. Однак, у ЗШ №19 записи у журналах 7-х класів на сторінці «трудове навчання, зміст роботи» ведуться з порушеннями: не враховується поділ на групи  при об’єднанні паралельних класів.

Варто відзначити належний рівень внутрішкільного контролю та керівництва щодо викладання трудового навчання, технологій, інформаційних технологій у навчальних закладах

Під час тематичного інспектування проведено анонімне анкетування                  246 учнів 5-10-х класів. Опитування учнів щодо важливості предмета показало: 90% дітей вважають, що уроки трудового  навчання потрібні, бо  навички, отримані на уроках, вони використовують у повсякденному житті, 60% опитаних навчилися цьому на уроках. 

На підставі сказаного вище:

                                              

НАКАЗУЮ:

 

1. Спеціалісту департаменту освіти та науки (Д. Худевич):

 1.1. Підготувати клопотання до  Івано-Франківської міської ради щодо можливості введення посади лаборанта в кабінеті інформатики (вересень                  2016 року).

 

2.  Інформаційно-методичному центру:

2.1. Обговорити довідку про результати тематичного інспектування шкіл міста з трудового навчання, технологій, інформаційних технологій на секційних засіданнях учителів трудового навчання, технологій (серпень 2016 року).

2.2. Провести семінар учителів трудового навчання, технологій «Сучасний урок технологій: методи та прийоми навчання» (жовтень 2016 року).

 

3. Керівникам навчальних закладів:

           3.1. Компенсувати за рахунок годин з варіативної складової навчального плану кількість годин на трудове навчання у 7 – 9-х класах. Виділяти години для гурткової роботи з технічної творчості.

           3.2. Сприяти розвитку народних ремесел на базі навчальних закладів.

           3.3.Сприяти зміцненню та розвитку навчально-методичного забезпечення, матеріально-технічної  бази навчальних кабінетів та майстерень.

              3.4. Директору ЗШ №19 (М.Білоокий):

- відновити  матеріально-технічну  базу  майстерні по дереву (2016-2017 навчальний рік);

3.5. Директорам гімназії №2 (Г. Косар), ПМЛ (М. Бідичак):

- оновити комп’ютерну техніку (впродовж 2016-2018 років).

3.6. Директорам ЗШ №25 (С.Якимів), Микитинецької ЗШ (В. Грабовецький):

         - активізувати роботу з обдарованими учнями,  покращити результативність учнів у ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з трудового навчання.

        

         4. Учителям трудового навчання, технологій:

4.1. Дотримуватися нормативних документів, методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо викладання трудового навчання, технологій (постійно).

4.2.  Дотримуватись вимог листа МОН України від 26.06.2015 року           №1/9-305 «Особливості вивчення базових дисциплін у загальноосвітніх навчальних закладах у 2015-2016н.р.» (постійно).

4.3. Проаналізувати вимоги нового Державного стандарту, детально опрацювати нові навчальні програми з трудового навчання, технологій та пояснювальні записки до них.

4.4. Працювати над підвищенням науково-методичного рівня, самоосвітою, удосконаленням методики проведення уроків в умовах особистісно-орієнтованого підходу до навчання (постійно).

4.5. Продовжити роботу щодо виявлення та підтримки обдарованих дітей, залучати їх до участі в олімпіадах, конкурсах  та виставках виробів декоративно-ужиткового мистецтва.

4.6. Утримувати у належних санітарно-гігієнічних умовах кабінети, майстерні трудового навчання (постійно).

4.7. Звернути увагу вчителів трудового навчання М.Зінько, Б.Фешовцю           (ЗШ №25), О.Різничук (Микитинецька ЗШ) на використання інноваційних методів та прийомів, нових підходів до викладання предмета.

4.8. Вчителям трудового навчання працювати над підвищенням комп’ютерної грамотності (постійно).

5. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

 

 

Заступник директора департаменту освіти та науки                 Наталія Микула

 

 

 

І. Джус, Д. Худевич

52-25-87