Про підсумки тематичного інспектування «Про організацію навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами»
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ ТА НАУКИ
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
НАКАЗ
від 31.05. 2016р. № 149
Про підсумки тематичного
інспектування «Про організацію
навчально-виховного процесу
для учнів з особливими
освітніми потребами»
Відповідно до плану роботи управління освіти і науки на 2015-2016 навчальний рік, наказу управління освіти і науки від 31 березня 2016 року №214 «Про організацію навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами» членами комісії проаналізовано стан організації навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами в таких освітніх закладах: ДНЗ № 30 «Ластівка», ДНЗ № 34 «Незабудка»,
ЗШ № 13, 15, 17, ЗШС № 3, приватній школі-садку «Перша ластівка» та НРЦ.
Мета перевірки – вивчення стану дотримання нормативно-правових вимог щодо організації навчально-виховного процесу для учнів з особливими освітніми потребами; створення сприятливих навчально-методичних умов; кадрове забезпечення; результативність участі учнів в олімпіадах, конкурсах, виставках; залучення учнів до позакласної та позашкільної роботи; психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами; участь батьків учнів у навчально-виховному процесі; профорієнтаційна робота з учнями.
Більшість дітей з особливими освітніми потребами мають можливість навчатися у загальноосвітніх закладах за загальноосвітньою програмою. Разом із тим у місті функціонують спеціальні заклади, в яких створені сприятливі умови для навчання дітей з особливими потребами: ДНЗ № 34 для дітей із вадами зору та ДНЗ № 30 для дітей із вадами мовлення, загальноосвітня школа-садок № 3 із цілодобовим перебуванням дітей та навчально-реабілітаційний центр, в якому 152 дітей можуть здобувати освіту відповідного рівня у поєднанні з реабілітаційними послугами. Для учнів, які за станом здоров’я не можуть відвідувати навчальний заклад, управлінням освіти і науки організовано індивідуальне навчання. Право вибору навчального закладу або форми навчання належить батькам дітей.
У загальноосвітніх навчальних закладах м. Івано-Франківська здобувають освіту 1937 дітей шкільного віку, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, що становить 8% від загальної кількості дітей. 120 з них мають посвідчення інваліда. Аналізуючи банк даних дітей даної категорії, можна зробити висновок, що з кожним роком кількість таких дітей зростає. Найбільше їх навчається у 1-х класах (249 дітей). 20 дітей шкільного віку не підлягають навчанню за станом здоров’я.
З метою виявлення дітей з порушенням розвитку, визначення кола їхніх особливих потреб та адекватних форм допомоги, надання кваліфікованих порад фахівців щодо навчання та виховання дітей нагальною потребою є створення міської психолого-медико-педагогічної консультації.
З метою реалізації державної політики з питань забезпечення права дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку на здобуття якісної освіти, інтеграції їх до загальноосвітнього простору, надання їм психолого-соціальної та педагогічної підтримки для адаптації серед однолітків та підготовки до самостійного життя в соціумі та на виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 23.07.2013 року № 1034 «Про затвердження заходів щодо впровадження інклюзивного навчання в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах на період до 2015 року», на підставі витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації та подання дирекції ЗШ № 17 організовано інклюзивне навчання для учня третього класу зі зниженим зором. Хлопчику надана можливість здобути освіту відповідного рівня у середовищі здорових однолітків відповідно до Державного стандарту початкової освіти. У закладі створено позитивний мікроклімат, забезпечено диференційований психолого-педагогічний супровід дитини. Адміністрація закладу надає консультативну допомогу батькам, залучає їх до формування індивідуального навчального плану та програми. Учитель Малярчук Г.Ю. володіє різноманітними педагогічними методиками, що дає змогу ефективно сприяти розвитку дитини з урахуванням її індивідуальних особливостей. Галина Юріївна є постійним учасником обласних семінарів з питань запровадження інклюзивного навчання, на яких ділиться власним досвідом та конкретними напрацюваннями, а також брала участь у семінарах всеукраїнського рівня. Рівень навчальних досягнень учня – достатній та високий, що підтверджує доцільність впровадження інклюзивної освіти у загальноосвітніх навчальних закладах.
Оскільки загальноосвітня школа не готова самостійно надати необхідну й організовану спеціальну допомогу дітям з обмеженими можливостями здоров’я, важливим етапом є адаптація освітньої програми та навчального середовища до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями. Тому варто розглядати запровадження інклюзивного навчання як один із найважливіших аспектів в галузі освіти м.Івано-Франківська.
Обов’язковою складовою у запровадженні інклюзивного навчання має стати введення посади вихователя (асистента вчителя) у загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням.
Для дітей, які мають висновки ЛКК або ОПМПК, організовано індивідуальну форму навчання в закладах освіти відповідно до порядку, визначеного Положенням про індивідуальну форму навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 12.01.2016р. за № 8, зареєстрованим Міністерством юстиції України 02.02.2016 № 184/28314.
87 учнів навчаються за індивідуальною формою навчання, із них 36 учнів (48 %) навчаються за рекомендацією ПМПК, 51 дітей – згідно з висновком ЛКК. 50 учнів навчаються за загальноосвітніми програмами, 37 – за програмами спеціальних закладів: 9 за програмою для розумово відсталих дітей, 5 – за програмою для дітей із затримкою психічного розвитку, 11 за програмою інтенсивної педагогічної корекції, 10 за програмою для дітей з вадами опоно-рухового апарату, 2 – за програмою для дітей глухих та із зниженим слухом.
Плани занять та розклади уроків на навчальний рік затверджено директорами загальноосвітніх навчальних закладів, погоджено з батьками учнів, визначені дати проведення навчальних занять згідно з навчальним планом та календарно-тематичним плануванням з предметів на весь навчальний рік.
Індивідуальні навчальні плани для дітей складені на основі Типових навчальних планів та відображають перелік предметів інваріантної частини Типового навчального плану, кількість годин, що відводиться для вивчення на кожен предмет. Кількість годин для організації індивідуального навчання учнів правильно визначено та розподілено на забезпечення якісного викладання предметів за шкільною програмою. Навчання учнів за індивідуальною формою організовано на підставі відповідних документів:
- заяви батьків (або осіб, які їх замінюють);
- медичної довідки, оформлена відповідно до вимог чинного законодавства;
- витягу з протоколу педради, на якій заслуховувалось питання щодо організації індивідуального навчання для учнів;
- наказу директора навчального закладу.
Виконання індивідуальних навчальних планів, програм та досягнень учнів фіксуються вчителями в окремих журналах встановленого зразка.
З метою надання можливостей здобуття освіти за індивідуальною програмою вдома шляхом застосування у навчанні сучасних інфомаційно-комунікаційних технологій варто розглянути питання щодо запровадження дистанційного навчання
ДНЗ №30 «Ластівка» спеціалізований навчальний заклад для дітей з тяжкими вадами мовлення. У 6 дошкільних групах навчаються 96 дітей із системними мовленнєвими порушеннями. Різниця у віці між дітьми однієї групи становить від року до трьох, що ускладнює організацію занять та підбір засобів корекції.
У чотирьох групах спеціального призначення дошкільного навчального закладу №34 «Незабудка» перебуває 99 дітей з вадами зору.
Вчителі-предметники, які проводять навчальні заняття з учнями, ознайомлені з нозологією захворювань дітей, перебігом хвороби, впливом її на поведінку учнів. У кожному навчальному закладі працюють практичний психолог та вчитель-логопед. Відповідно діти з особливими освітніми потребами стоять у фахівців на обліку та залучені до індивідуальної корекційної роботи. У спеціальних закладах з дітьми з особливими освітніми потребами працюють не тільки досвідчені педагоги, але й спеціальний медичний персонал: логопед-дефектолог, педагог-реабілітолог, фізичний реабілітолог, масажист (НРЦ); вчителі-дефектологи, вчитель-логопед, лікар-офтальмолог, сестри-ортоптистки (ДНЗ № 34) вчитель-логопед у кожній групі (ДНЗ № 30).
У навчальних закладах, у яких проводилося тематичне інспектування, в основному створено сприятливі матеріально-технічні умови. У НРЦ оновлено дитячий майданчик, встановлено гойдалку адаптовану для дітей на візках, наявна сенсорна кімната, зала для фізичної реабілітації, комп’ютерний клас.
У ДНЗ № 30 добре організоване розвивальне навчально-виховне середовище в кожній групі. Усі матеріали естетично оформлені та каталогізовані в кожній групі. На території облаштовано «корекційні доріжки» на асфальтованому покритті, де діти розвивають загальну моторику, вчаться координувати свої рухи, закріплюють назви кольорів. Для кожного учня ЗШС №3 придбано одномісну парту, що сприяє полегшенню організації робочого місця дитини з особливими освітніми потребами.
Всі учні з особливими навчальними потребами забезпечені навчально-методичною літературою. Проте неможливо придбати адаптовані версії книг та різних навчально-дидактичних матеріалів для слабозорої дитини (ЗШ № 17). Для учнів НРЦ з вадами опорно-рухового апарату організовано підвіз до навчального закладу спеціально обладнаними мікроавтобусами.
У рамках створення сприятливих умов для повноцінного розвитку дітей з особливими освітніми потребами 49 навчальних закладів (55%) м.Івано-Франківська облаштовані пандусами. Крім того, освітні заклади забезпечені знаками, що застосовуються у міжнародній практиці для позначення доступності для інвалідів. Відповідно до ДБНВ.2.2-3-97 «Будинки і споруди навчальних закладів», з метою створення безперешкодного доступу до будівель та приміщень у навчальних закладах забезпечено візуальне попередження.
Важливим чинником інтеграції дітей з особливими потребами до соціуму є їх участь у позакласній та позашкільній роботі, що сприяє значному покращенню здоров’я дітей, підвищує їх самооцінку та вчить контактувати з іншими ровесниками. Учениця 11 класу НРЦ Матешко Марія-Жанна – переможець ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з екології, учень 11 класу НРЦ Березовський Максим зайняв І місце в конкурсі «Відлуння осені», «Охорона праці очима дітей», «Знай і люби свій рідний край», учні 7 класу НРЦ Анюк Василина та Власов Віктор зайняли ІІ місце у конкурсі «Стрітенська мозаїка», учні 10 класу НРЦ Литвин Тетяна та Іванцюк Сніжана посіли ІІІ місце за вироби з бісеру, учні НРЦ Созін Максим та Остап’юк Євген здобули відповідно – ІІ та ІІІ місця у конкурсі «Знай і люби свій рідний край». Учень 6 класу ЗШ № 13 Солонина Віктор займається плаванням при ДЮСШ № 2. Учениця ЗШ № 17 Карач В. щорічно бере участь у фестивалі для дітей з особливими потребами «Повір у себе», на яких презентує роботи з декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. В усіх навчальних закладах діти з особливими потребами активно залучаються до міжнародних конкурсів «Кенгуру», «Колосок», є вихованцями драматичних гуртків, шахових клубів, КУДО. Діти ЗШС № 3 мають можливість навчатися східним танцям та об’ємному живопису. У ДНЗ № 30 пріоритетним напрямком роботи із дітьми є театралізована діяльність, заняття із використанням технології Карла Орфа. Високі результати дає використання здоров’язберігаючих технологій, таких як манко-терапія, піско-терапія, хромо-терапія та кінезіологія.
З метою забезпечення якості управлінської діяльності адміністрацією закладів регулярно здійснюється внутрішній контроль за організацією навчально-виховного процесу, тематика та періодичність якого вибирається відповідно до потреб закладу. Здійснення внутрішнього моніторингу розвитку вихованців дошкільних закладів проходить через щотижневі спостереження за дітьми педагогами та проведення оперативного контролю адміністрацією за організацією індивідуальної корекційної роботи.
З дітьми, які мають особливі освітні потреби, активно проводиться профорієнтаційна робота. Налагоджена співпраця НРЦ з центром зайнятості, з Інститутом розвитку людини «Україна», організовуються зустрічі з студентами, фізичним реабілітологом, ЗШС № 3 з екологічною станцією, з духовною семінарією, медичною академією, з інститутом політології, з «Карітас» та учасниками групи «Азов», ДНЗ № 30 з клініко-діагностичним центром «Медекс плюс». Впродовж двох років лікарями центру заплановано і проведено 6 консультативно-профілактичних лекцій з батьками вихованців на теми: «Основи профілактики стоматологічних захворювань у дітей», «Перший візит до стоматолога. Лікар – друг, батьки – помічники», «Гігієна ротової порожнини – запорука здорових зубів», «Хто такий ортодонт? Перший візит до стоматолога-ортодонта. Змінний прикус. Шкідливі звички».
Реалізація поставлених питань можлива за наявності співпраці всіх учасників педагогічного процесу. Саме з цією метою в роботі закладів використовуються такі форми роботи, як проведення спільних з батьками свят, гурткова робота, виїзди на природу, зустрічі з цікавими людьми – представниками різних професій, «кола знайомств» тощо.
Впродовж навчального року спеціалістами здійснюється супровід батьків дітей з особливими освітніми потребами з метою роз’яснення причин виникнення, структури дефекту, основних напрямів роботи в домашніх умовах. У зв’язку з тим, що діти ДНЗ № 30 мають системний недорозвиток мовлення, часто ускладнений вторинними дефектами, постає необхідність тісної співпраці з батьками. Заплановані та проводяться педагогами батьківські збори та відкриті консультації, тематика яких вибирається відповідно до діагнозів дітей та їх можливостей.
В інших закладах проводяться батьківські збори в групах (класах), індивідуальні та групові консультації, міні-тренінги, майстер-класи із запрошеними фахівцями. Досить часто батьки беруть участь в організованих спортивних змаганнях, мистецьких заходах.
В усіх навчальних закладах міста систематично ведеться роз'яснювальна робота серед педагогічної та батьківської громадськості щодо права дітей з особливими потребами на здобуття якісної освіти з роз'ясненням можливості використання різних форм навчання. Педагоги приватної школи «Перша ластівка» є авторами тренінгів в програмі ООН, а також активними розробниками профорієнтаційних тренінгів, які мають гриф МОН.
Зауважень щодо організації навчально-виховного процесу з дітьми , які мають особливі освітні потреби, з боку батьків протягом останніх навчальних років доуправління освіти не надходило.
На підставі сказаного вище
НАКАЗУЮ:
1. Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради:
1.1. Проводити моніторинг у дошкільних навчальних закладах з метою виявлення дітей з особливими освітніми потребами (постійно);
1.2. Щорічно визначати потребу в інклюзивних класах та дошкільних групах. Створювати умови для відкриття логопедичних та інклюзивних груп у новостворених ДНЗ (двічі на рік);
1.3. Звернутися з клопотанням до Івано-Франківської міської ради щодо можливості введення ставки асистента вчителя до штатного розпису загальноосвітніх шкіл з інклюзивними класами (до вересня 2016р.);
1.4. Забезпечувати системну організаційно-методичну, консультативно-роз’яснювальну роботу серед керівників навчальних закладів, педагогічних працівників, батьків, громадськості щодо забезпечення права на освіту дітям з особливими освітніми потребами, у тому числі дітей-інвалідів (постійно);
1.5. Привести штатний розпис міської психолого-медико-педагогічної консультації відповідно до наказу МОН України від 04.06.2013р. №680 «Про організацію діяльності психолого-медико-педагогічної консультації» (до 01 січня 2017 року);
1.6. Висвітлювати питання щодо організації навчально-виховного процесу для дітей з особливими освітніми потребами на сайті департаменту освіти та науки (постійно);
1.7. Вирішити питання щодо запровадження дистанційного навчання для дітей, які не можуть відвідувати навчальний заклад за станом здоров’я (до 01 січня 2018 року).
2. Керівникам навчальних закладів:
2.1. Залучати дітей з особливими освітніми потребами до позакласних та позашкільних заходів, створивши необхідні умови в навчальних закладах (постійно);
2.2. Включати в річний план роботи навчального закладу або план методичного об’єднання вихователів та вчителів початкових класів звіти (у вересні та травні) вчителя-логопеда та практичного психолога за результатами обстеження дітей (постійно);
2.3. Налагодити більш тісну співпрацю педагогічного колективу з вчителем логопедом (до вересня 2016р.).
2.4. Здійснювати системний кваліфікований психолого-педагогічний супровід дітей, які перебувають на індивідуальному навчанні, та дітей з особливими потребами (постійно).
3. Вихователям дошкільних навчальних закладів:
3.1. Звертати більшу увагу на формування усного мовлення дітей, зокрема вихователям молодших груп (постійно);
3.2. Включати вправи на розвиток дрібної моторики на початку занять з метою активізації кори головного мозку дітей (постійно);
4. Вчителям –логопедам:
4.1. Систематично оновлювати інформацію в куточках для батьків (постійно);
4.2. Враховувати у підготовці до занять діагноз дітей та доцільність вибору певних видів наочності (постійно);
4.3. Спільно з педагогами закладів організувати «Школу(клуб) свідомого батьківства» з метою практичного навчання батьків роботи із власними дітьми (до січня 2017р.).
5. Вчителям навчальних закладів:
5.1. Враховувати особливості розвитку дитини з особливими освітніми потребами у навчально-виховному процесі (постійно);
5.2. Удосконалювати професійну майстерність вчителя шляхом самоосвіти, ознайомлення з сучасними педагогічними підходами і методиками, які застосовуються у спеціальних школах (постійно).
Заступник директора
департаменту освіти та науки Н.Микула
Д.Худевич
52-25-87