Проект «Формування і розвиток практичних умінь і навичок на уроках української мови і літератури як умова досягнення учнями мовної та комунікативної компетентності»
Автор і керівник проекту: методист ІМЦ Рущак Н.О.
Тип проекту: інноваційний.
Вид: навчально-методичний.
Цільова група: вчителі-предметники.
Тривалість: довготривалий.
Тема дослідження: сьогодні йдеться про формування людини, здатної приймати відповідальні рішення, критично мислити, творчо вирішувати проблеми, самореалізуватися, тобто про формування життєвих компетентностей. Комунікативна компетентність є дуже важливою з-поміж інших, оскільки вона формується в умовах безпосередньої взаємодії. Саме ця компетентність формує і розвиває в учнів практичні вміння й навички, завдяки яким особистість досягає життєвого успіху.
Мета проекту: сприяти формуванню в учнів практичних умінь і навичок на уроках української мови і літератури та в позакласній роботі з предмета через розвиток мовних та комунікативних компетентностей; розробити збірник із сценаріями позакласної роботи з української мови і літератури; допомагати учням оволодівати найбільш продуктивними методами навчально-пізнавальної діяльності, навчити вчитися.
Завдання :
1. Поглибити знання вчителів про формування життєвих компетентностей, зокрема комунікативної, на уроках української мови і літератури.
2. Проводити стандартні та інноваційні уроки, позакласні заходи, які розвивають комунікативні вміння.
3. Виховувати школяра як людину, адаптовану до сучасних умов життя.
4. Сформувати збірник завдань, що сприятиме формуванню в учнів успішно вирішувати певні життєві проблеми.
5. Здійснювати моніторингове відстеження рівня сформованості мовних та комунікативних компетентностей при впровадженні розробленого збірника сценаріїв, а також у процесі педагогічних моделювань на уроках.
Очікувані зміни:
- Кількісні полягають у збільшенні вчителів української мови і літератури, які розробляють навчально-методичне забезпечення реалізації компетентнісного підходу в навчанні, упроваджують продуктивні технології навчання.
- Якісні – у підвищенні учнями рівня комунікативної компетентності на уроках словесності та в позакласній роботі з предмета, підвищенні фахового рівня педагогів.
Очікувані результати:
Для вчителів: підвищення рівня освітніх послуг.
Для учнів: підвищення якості загальної середньої освіти, формування життєвих компетентностей особистості, здатної провадити професійну і подальшу навчальну діяльність.
Етапи реалізації проекту:
Перший етап: вивчення науково-педагогічної літератури з проблеми освоєння наявного досвіду, досягнення високої компетентності з досліджуваної проблеми.
Другий етап: розробка моделей завдань, схем, рекомендацій, проектів, порад щодо застосування на практиці досягнень науки, конкретизація практичних рекомендацій, розроблених учителями, стосовно специфіки контингенту вчителів, школи, класу.
Третій етап: апробація рекомендацій та завдань, розроблених на основі теоретичних положень, коригування їх у процесі практичного застосування, створення свого досвіду у проблемі.
Четвертий етап: поширення створеного досвіду, демонстрування його вчителям; виступи з лекціями, повідомленнями про цей досвід, друк його у пресі; демонстрування створеного досвіду на практиці; консультування в підготовці та проведенні семінарів-практикумів, майстрів-класів, педагогічних моделювань, розробка сценаріїв, упорядкування і друк збірника із творчими доробками вчителів.
П’ятий етап: здійснення моніторингового відстеження рівня сформованості комунікативних компетентностей при впровадженні розробленого збірника із сценаріями, а також у процесі педагогічних моделювань на уроках.