Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

ЮНІ ДОСЛІДНИКИ. МОТИВУВАТИ, НАВЧИТИ, ПІДТРИМАТИ

ЮНІ ДОСЛІДНИКИ. МОТИВУВАТИ, НАВЧИТИ, ПІДТРИМАТИ

Кожна дитина має потребу у саморозвитку, прагненні до пізнання нового, невідомого та непередбачуваного. Завдання ж дорослого – підтримати допитливість дитини та допомогти їй пройти усі труднощі на шляху пізнання світу. Завдання школи – навчати і виховувати дітей, формувати компетенції, які вони могли б успішно реалізувати в майбутньому.

Шляхи розв’язання цієї проблеми обговорювалися на засіданні творчої групи вчителів фізики «Навчально-дослідницька діяльність та винахідництво учнів: мотивувати, навчити, підтримати», яке відбулося 19 листопада у ЗШ №22.

З досвіду роботи вчителі фізики зазначили, що мотивація до навчання на уроці, полягає у цікавому експерименті, досліді, лабораторній роботі, фізичному практикумі. Не слід забувати, що саме на уроках фізики формується наукова картина світу, набуваються експериментальні вміння, тому фізичний експеримент є фундаментом мотивації у навчанні цьому предмету. Слід також вдаватись до проблемних ситуацій, парадоксальності явищ та подій, які викликають у дітей здивування, інтерес до вирішення завдання, налаштовують на співпрацю. Таке навчання є важливим компонентом мотивації діяльності учнів.

Саме у школі зароджується особистість, а завдання учителя – підтримати її, дати поштовх до пізнання нових знань, сформувати організованість, активність та стійкість, здатність дитини задовольняти свої потреби через соціально схвалювану діяльність, допомогти отримати гарну освіту та й, в подальшому, цікаву роботу. Члени творчої групи запропонували рекомендації щодо роботи з юними дослідниками:

1.     Підійдіть до роботи творчо

2.     Не стримуйте ініціативу дітей

3.     Заохочуйте самостійність, уникайте прямих інструкції, учіть школярів діяти незалежно

4.     Пам’ятайте про головний педагогічний результат – не робіть за дитину те, що вона може зробити (або може навчитися робити) самостійно

5.     Не поспішайте з винесенням оціночних суджень

6.     Чітко визначайте критерії результату (Вже на початку роботи учень має зрозуміти, чого від нього очікують, що саме оцінюватиметься. Чітке знання орієнтирів сприяє ефективній, продуктивній діяльності, стимулює творчість та ініціативу).

7.     Надавайте право вибору: чого обов’язково учень повинен дотримуватися, а що віддається на його власний розсуд, самостійне розв’язання.