Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах
Ураховуючи нові суспільно-політичні реалії в Україні після Революції гідності, обставини, пов’язані з російською агресією, усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції тощо.
Важливо, щоб кожен навчальний заклад став для дитини осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.
Математика
Формування в учнів ціннісного ставлення до суспільства, держави та до самої себе, відчуття своєї належності до України, усвідомлення єдності власної долі з долею своєї країни, активної за формою та моральної за змістом життєвої позиції є головною домінантою національно-патріотичного виховання учнів в процесі шкільного навчання, у тому числі, навчання математики. Важливою складовою виховання є прищеплення шанобливого ставлення до Збройних сил України, підготовка до оволодіння військовими професіями, мотивація учнів до військової служби.
Виховання в школярів почуття патріотизму слід здійснювати на уроках математики, віддаючи перевагу окремим аспектам цієї роботи відповідно до вікових особливостей учнів.
Зокрема, у 5-6 класах
доцільно надавати пріоритет вихованню в учнів любові до України, її природи,
рідного дому, школи, рідної мови, шляхом складання самими учнями (або за
допомогою вчителя) і розв’язування задач, в яких мова йде про їх рідний край.
Це задачі, що містять історичні дані, відомості про тваринний та рослинний світ
регіону, в якому проживають школярі тощо. Під час розв’язування задач доречно
пропонувати учням коментувати виконання дій. Це сприятиме розвиткові усного
мовлення, формуванню у школярів вмінь правильно і грамотно висловлювати свої
думки українською мовою. З цього погляду корисними також будуть такі завдання, як наприклад, «Прочитай»,
«Сформулюй», «Провідміняй: а) сорок два мільйони; б) двадцять дев’ять тисяч».
У 7-9 класах можливо розширити знання учнів про культуру українського народу за допомогою різних українських орнаментів (вишиванок) в процесі вивчення геометричних перетворень. Бажано звернути увагу учнів на те, що багато орнаментів лише на перший погляд видаються симетричними або утвореними шляхом паралельного перенесення. Насправді ж створення орнаментів людиною є процесом творчим, не завжди підпорядкованим математичним законам (на відміну від машинного орнаментування).
У процесі навчання слід звертати увагу учнів на
прізвища українських математиків, на їхній внесок у розвиток математичної
науки. Одне з таких прізвищ – М. П. Кравчук, на пам’ятнику якого написано: «Моя любов –
Україна і математика». М. П. Кравчук – академік Всеукраїнської Академії Наук, якого 1938
року безпідставно репресували і заслали на Колиму, де він загинув. Суттєву допомогу вчителю нададуть відповідні
матеріали, вміщені в українських
шкільних підручниках з математики.
Широкі можливості щодо виховання почуття патріотизму
створюються при проведенні тематичних позакласних заходів,
присвячених українським математикам: математичні вечори, вікторини, конференції,
диспути, дискусії чи змагання тощо. На таких
заходах можна розповісти учням про життя, діяльність та здобутки видатних
українців, запропонувати розв’язати кілька задач, складених ними.
У 10-11 класах серед основних виховних завдань є прищеплення любові до Батьківщини, відданості своєму народу, гордості за його культурні надбання, вболівання за його долю. Важливо продовжити ознайомлення учнів з іменами та біографіями видатних українських математиків. Наприклад, розповісти учням про творця одного з важливіших методів інтегрування - М. Остроградського (народився і похований на Полтавщині).
Учнів основної та старшої школи варто також залучати до проектної діяльності, пов’язаної з вивченням діяльності відомих українських математиків. Наприклад, учням можна запропонувати такі теми для розроблення проектів: «Премії НАН України імені видатних українських учених», «Пам’ятники українським математикам», «Збірник українських історичних задач» та ін.