Про результати вивчення стану організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ ТА НАУКИ
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
НАКАЗ
від 28.10.2016 р. № 514
Про результати вивчення
стану організації харчування учнів
у загальноосвітніх навчальних закладах
міста Івано-Франківська
Відповідно до плану роботи Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради на 2016-2017 навчальний рік, на виконання наказу від 04.10.2016р. № 408 «Про вивчення питання «Стан організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська» у період з 10 по 27 жовтня 2016року проведено вивчення стану організації харчування учнів у ЗШ № 22 (директор Калинюк М.В., приватний підприємець Руміш В.І.), гімназії № 2 (директор Косар Г.С., приватний підприємець Гаврилів Г.В.), СШ № 11 (директор Романишин Н.Й., приватний підприємець Тришкалюк Т.М.).
Результати вивчення, фотоматеріали висвітлювались на сайті Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради та узагальнені у довідці (додається).
Організація харчування учнів в усіх закладах освіти здійснюється згідно з чинними нормативно-правовими документами.
Виходячи з умов навчальних закладів, шкільні їдальні розміщені у типовому (ЗШ № 22); підвальному (СШ № 11), пристосованому (гімназія № 2) приміщеннях.
Відзначено створення належних умов для забезпечення учнів різними видами харчування (буфетна продукція, гаряче харчування).
Керівники закладів освіти спільно з приватними підприємцями до початку 2016-2017н.р провели ряд заходів щодо покращення матеріально-технічного та естетичного стану шкільної їдальні: у ЗШ № 22 проведено ремонт обідньої зали, придбано нові меблі (столи та лави), замінено світильники; у гімназії № 2 проведено санітарний ремонт обідньої зали, заміну електропакетів, встановлено нові двері (вхід на харчоблок, вхід до обідньої зали), здійснено заміну вікон на металопластикові, оновлено покриття на обідніх столах, проведено ремонт електрорушників, оновлено посуд; .у СШ № 11 проведено капітальний ремонт обідньої зали, приміщень харчоблоку; придбано нове холодильне обладнання (холодильна шафа), тістомісильну машину, пекарську шафу, кухонний комбайн, два марміти для підігріву страв, 4 кухонні столи, кухонний та столовий посуд.
Увагу приватних підприємців зосереджено на суворому дотриманні технології приготування їжі, якості продуктів харчування, які поступають у шкільні їдальні, приготовлених страв, санітарних вимог щодо зберігання продуктів харчування, проведенні С-вітамінізації перших та третіх страв, на розширенні асортименту вільного вибору страв та буфетної продукції, на веденні ділової документації.
Приватному підприємцю, котра надає послуги з харчування у ЗШ № 22
(Руміш В.І.) рекомендовано забезпечити належні умови для окремого зберігання спецодягу; оновити решітку для просушування столового посуду; замінити ванну для миття кухонного посуду; створити умови для зберігання хліба та хлібобулочних виробів; здійснити маркування та упорядкувати місце для зберігання інвентаря для прибирання; не використовувати пощерблений столовий посуд.
Приватному підприємцю, котра надає послуги з харчування у гімназії № 2 (Гаврилів Г.В.): - погоджувати надалі двотижневе меню, асортимент буфетної продукції з управлінням Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську (директор Сендецький М.П.); не застосовувати пластиковий посуд багаторазового використання та пощерблений посуд; щоденно здійснювати відбір добових проб кожної приготовленої страви, зберігати їх в холодильнику для готової продукції; створити умови для окремого зберігання овочів та сипучих продуктів, хліба; забезпечити харчоблок холодильним обладнанням відповідно до потужності харчоблоку; промаркувати розробочний інвентар, впорядкувати його зберігання та використовувати за призначенням; відремонтувати мийну ванну для миття столового посуду; проводити приймання продуктів гарантованої якості за наявності супровідних документів (товарно-транспортна накладна); не використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти.
Потребують вирішення питання щодо заміни електроплити, духової шафи, плитки для покриття підлоги та стін на харчоблоці (ЗШ № 22); заміни покриття даху, перекриття стелі, проведення капітального ремонту приміщення актової зали, частину якої переобладнано на їдальню (дефектні акти та відповідні рішення наявні, гімназія № 2); встановлення примусової витяжної системи, проведення капітального ремонту складських приміщень (СШ № 11).
За результатамидосліджень проб готових страв за мікробіологічними нормативами, змивів об'єктів довкілля на вміст бактерій групи кишкової палички, обідів на повноту вкладання харчових інгредієнтів у готові страви, відібраних на харчоблоках ЗШ №22, гімназії №2, СШ №11, досліджувальні проби відповідають нормативним документам.
Стан організації харчування учнів у ЗШ № 22, гімназії № 2, СШ № 11 в цілому задовільний.
Виявлені недоліки – це результат недостатньої матеріально-технічної бази шкільних їдалень, неналежний контроль відповідальними особами за організацію харчування учнів у закладах освіти та невиконання приватними підприємцями своїх обов’язків.
На основі вище наведеного,
НАКАЗУЮ:
1. Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради:
1.1. Організовувати рейди-перевірки «Стан організації харчування у ЗНЗ»
(Термін: щомісяця упродовж навчального року).
1.2. Провести навчальний семінар «Особливості організації харчування учнів у загальноосвітньому навчальному закладі» для приватних підприємців, кухарів та відповідальних осіб за організацію харчування учнів спільно з працівниками Держпродспоживслужби в місті Івано-Франківську (2017р.).
2. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів:
2.1. Обговорити результати вивчення стану організації харчування учнів, спільно з приватним підприємцем розробити заходи щодо усунення недоліків (листопад 2016р.). Про вжиті заходи повідомити Департамент освіти та науки у письмовій формі (до 20.11.2016р.).
2.2. Посилити щоденний контроль за організацією харчування учнів, асортиментом буфетної продукції. (Термін: постійно).
2.3. Активізувати роботу комісії громадського контролю.
(Термін: постійно).
2.4. Включити до переліку питань під час розгляду на педагогічній раді питання щодо формування в учнів навичок та культури здорового харчування, етики прийому їжі. (Термін: 2017р).
2.5. Проводити анкетування учнів, батьків, педагогів «Ваші пропозиції щодо стану та розвитку харчування вихованців у школі» та приймати дієві рішення щодо удосконалення форм обслуговування. (Термін: щорічно).
2.6. Скоординувати роботу з приватними підприємцями щодо покращення матеріально-технічного стану шкільної їдальні. (Термін: постійно).
2.7. Укласти чіткий графік чергування педагогів у їдальні (вказати дні тижня, дату, час, основні види діяльності чергового учителя). Посилити відповідальність чергових учителів у шкільній їдальні. (Термін: постійно).
2.8. Організувати дієву роботущодо формування у вихованців навичок та культури здорового харчування, етики прийому їжі. (Термін: постійно).
3. Приватним підприємцям, кухарям, які надають послуги з харчування учнів:
3.1. Реалізовувати продукцію відповідно до асортименту, визначеногоДержавними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001р. № 63 (додаток 9ДСанПіН 5.5.2.008-01, асортимент шкільних буфетів, наявність вітамінного столу (салати, овочі, фрукти)).
(Термін: постійно).
3.2. Суворо дотримуватись рецептури, технології приготування їжі та видачі страв. (Термін: постійно)
3.3. Розширити асортимент виробів власного виробництва, дбати про вітамінізацію страв за рахунок овочевих блюд, фруктів та натуральних соків,
С-вітамінізацію. (Термін: постійно).
3.4. У договорах вказувати перелік харчових продуктів, які постачаються до шкільної їдальні або додавати специфікацію до договору. (Термін: постійно).
3.5. Систематизувати супровідні документи на продукти харчування
(Термін: постійно).
3.6. Дотримуватись вказівок щодо ведення журналів бракеражу сирих продуктів харчування, готової продукції. (Термін: постійно).
3.7. Зберігати на мішках з сипучими продуктами етикетку пришивну маркувальну, за якою можна відстежити номер партії та термін дії товару, до повного використання вмісту мішка. (Термін: постійно).
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
В.о директора Департаменту освіти та науки Маріанна Продан
С.Бойчук
52-26-29
Додаток
до наказу Департамента освіти та науки
Івано-Франківської міської ради
від 28.10.2016р. № 514
Довідка
про результати вивчення питання
«Стан організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних
закладах міста Івано-Франківська»
Відповідно до плану роботи Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради на 2016-2017 навчальний рік, на виконання наказу від 04.10.2016р.
№ 408 «Про вивчення питання «Стан організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська» у період з 10 по 27 жовтня 2016 року проведено вивчення стану організації харчування учнів у ЗШ № 22 (директор Калинюк М.В., приватний підприємець Руміш В.І.), гімназії № 2 (директор Косар Г.С., приватний підприємець Гаврилів Г.В.), СШ № 11 (директор Романишин Н.Й., приватний підприємець Тришкалюк Т.М.).
Мета: відстежити стан організації харчування учнів у ЗНЗ, виконання зауважень та пропозицій за наслідками вивчення (наказ Департаменту освіти та науки від 14.04.2016р. № 250 «Про результати вивчення стану організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська»), виконання рішень Івано-Франківської міської ради від 22.12.2015р. № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11-х класах загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання м.Івано-Франківська», від 26.04.2016р. № 117-5 «Про внесення доповнень до рішення міської ради від 25.12.2015р. № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11-х класах загальноосвітніх навчальних закладів денної форми навчання м. Івано-Франківська».
Довідку складено на основі спостережень за організацією харчування учнів, аналізу стану ведення шкільної документації та первинних документів, які ведуть приватні підприємці, співбесід з педагогами та учнями 1 – 11 класів, результатів фізико-хімічних та мікробіологічних досліджень зразків готових страв і продуктів харчування.
У ході вивчення встановлено наступне.
Організація харчування учнів в усіх закладах освіти здійснюється згідно з чинними нормативно-правовими документами.
До початку 2016-2017н.р. видано наказ «Про організацію харчування учнів», призначені особи, відповідальні за організацію харчування дітей (гімназія № 2 - Дебрівська А.Р., СШ № 11-Хмелевська І.О., ЗШ № 22 - Грицко Л.Ю., Поляцко А.Я., Кучеренко Н.В.), визначені посадові обов’язки.
Враховано пропозиції за результатами попередніх вивчень в частині планування заходів з питань організації харчування учнів у річному плані роботи школи окремим розділом у ЗШ № 22 (розділ 10 «Охорона здоров’я та життя дітей. Охорона праці»), гімназії № 2 (розділ 5 «Організація харчування учнів»). У СШ № 11 усі заходи сплановані у комплексно-цільовій програмі щодо організації і розвитку харчування учнів на 2016-2017 н. р.
Встановлено, що найчастіше питання «Стан організації харчування учнів» розглядається на нарадах при директорі, на початку навчального року – на батьківських зборах.
За результатами вивчення записів у Книзі наказів з основної діяльності встановлено, що в основному видаються накази організаційного характеру.
У щоденниках класного керівника, у класних журналах 1-11 класів на сторінці «Виховні бесіди», у протоколах батьківських зборів простежується тематика бесід з питань безпечного і раціонального харчування дітей, організації харчування учнів у школі.
Серед активних форм позакласної роботи відзначено щорічне проведення фестивалю мальованих фільмів та коміксів «Продукти харчування: наші друзі та вороги», флешмоб «Ми – відповідальні за наше здоров’я», дебати «Життя без обману. Харчування без хімії», захист мультимедійних презентацій «В кадрі про здорове харчування», ігри-тренінги «Я обираю сам…», уроки «Основи європейського етикету» (вчитель обслуговуючої праці Житар Г.Є.) – у гімназії № 2; Тиждень культури здорового харчування, Дні здоров’я, години спілкування «Улюблені рецепти моєї родини» (СШ № 11), проведення вітамінних ярмарок, випуск тематичних газет та проектних робіт «Харчування очима дітей», співпраця з медичними працівниками (ЗШ № 22).
У кожному закладі наявний банк науково-популярних матеріалів просвітницького характеру «Харчування учнів у школі». Створені постійно діючі інформаційні стенди, «Кутки споживача». Відзначені змістовні інформації в гімназії № 2 (Дебрівська Е.Р.), у СШ № 11 (Хмелевська І.О.), ЗШ№ 22 (Грицко Л.Ю.).
Практичні психологи щорічно проводять анкетування «Харчування у школі» серед учнів, педагогів, батьків. Результати анкетувань обговорюються з приватним підприємцем та враховуються при організації харчування. Серед основних питань – розширення асортименту вільного вибору гарячих страв, буфетної продукції.
З метою вивчення стану організації харчування учнів наказом директора школи затверджено склад комісії громадського контролю, до складу якої входять педагоги, батьки, учні старших класів. Укладено графік перевірок. За результатами контролю складаються акти.
На виконання п.12 «Санітарно-гігієнічна освіта учнів, формування здорового способу життя, самообслуговування» ДсанПіН 5.5.2..008-01 розроблені заходи щодо покращення вимог санітарного законодавства та забезпечення належних умов перебування, харчування дітей; забезпечення стабільної епідемічної ситуації та запобігання харчових отруєнь (медична сестра Франчук У.В.(ЗШ № 22), Барновська Т.В. (СШ № 11). Планування санітарно – освітньої роботи, журнал проведення заходів із санітарно-освітньої роботи відсутні у гімназії № 2 (медична сестра Халабура Н.М.).
Режим харчування дітей, графік роботи їдальніскладені з урахуванням режиму перебування учнів у школі.
Ведеться облік дітей, охоплених гарячим харчуванням. Записиведуться у спеціально відведеному зошиті (щоденнику). У гімназії № 2 практикують використання талонів на харчування.
Аналізуючи стан охоплення учнів гарячим харчуванням,
Стан охоплення учнів гарячим харчуванням
|
|
Харчуються за кошти міського бюджету |
||||||
ЗНЗ |
Всього учнів у школі |
Харчуються за кошти батьків |
Діти, батьки яких є учасниками АТО |
Діти-сироти, позбавлені батьківського піклування |
Діти статусу ЧАЕС |
Діти із мало забезпече них сімей |
Діти із мало- спромож- них сімей |
|
Гімназія № 2 |
451 |
410 |
91% |
14 |
0 |
3 |
16 |
0 |
СШ № 11 |
1058 |
980 |
93% |
27 |
1 |
5 |
18 |
0 |
ЗШ № 22 |
1564 |
745 |
48% |
30 |
10 |
10 |
67 |
25 |
встановлено, що за кошти міського бюджету:
- дворазовим гарячим харчуванням (сніданок, обід) охоплені учні з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (11 учн., 100%); учнів, яким згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», гарантується пільгове харчування (18 учн., 100%); учнів, батьки яких є учасниками антитерористичної операції, учасниками бойових дій або загинули під час виконання службових обов’язків у зоні проведення АТО (71 учн., 100%);
- - одноразовим (сніданок) гарячим харчуванням охоплені учнів з малозабезпечених сімей (101 учн., 100%); учні 1-4-х класів із матеріально неспроможних сімей відповідно до заяви батьків, або осіб, що їх замінюють, на ім’я керівника загальноосвітнього навчального закладу м.Івано-Франківська, подання керівників загальноосвітніх навчальних закладів, наказу департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради (25 учн.; 100%), що свідчить про виконання рішень Івано-Франківської міської ради від 22.12.2015р. № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11-х класах загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання м.Івано-Франківська», від 26.04.2016р. № 117-5 «Про внесення доповнень до рішення міської ради від 25.12.2015р. № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11-х класах загальноосвітніх навчальних закладів денної форми навчання м. Івано-Франківська».
Аналіз статистичних даних свідчить, що спостерігається відповідність обліку відсутніх учнів у класних журналах, журналах обліку учнів, котрі харчуються за кошти міського бюджету.
Найвищий відсоток охоплення учнів гарячим харчуванням за рахунок коштів батьків – у гімназії № 2, СШ № 11 (понад 90%). 48% учнів охоплені гарячим харчуванням за кошти батьків у ЗШ № 22.
За рішенням педагогічної ради звільнені від оплати за харчування вихованці груп продовженого дня (у відсотках чисельності групи за списком): 10 – у повному обсязі; 15 – на половину вартості.Всього увільнено від оплати за гаряче харчування (обід)
9 батьків (ЗШ № 22).
Стан охоплення вихованців груп продовженого дня обідами
ЗНЗ |
Кількість вихованців на ГПД |
Увільнені від оплати за обід на: |
Харчуються за кошти батьків |
|
|
|
50% |
100% |
|
Гімназія № 2 |
0 |
0 |
0 |
0 |
СШ № 11 |
90 |
0 |
0 |
90 |
ЗШ № 22 |
180 |
0 |
9 |
171 |
Приватні підприємці організували гаряче харчування окремих учнів школи за власні кошти та 100% забезпечили учнів вітамінізованим напоєм (кип’ячена вода з лимоном).
Стан охоплення гарячим харчуванням учнів
за кошти приватних підприємців
ЗНЗ |
Приватний підприємець
|
Кількість дітей, котрі харчуються за кошти приватного підприємця |
Гімназія № 2 |
Гаврилів Г.В. |
2 |
СШ № 11 |
Тришкалюк Т.М. |
9 |
ЗШ № 22 |
Руміш В.І. |
2 |
Відповідно до п.10. ДсанПіН 5.5.2..008-01 «Організація харчування» при харчоблоці повинні бути списки учнів, які знаходяться на диспансерному обліку і потребують дієтичного харчування. Списки дітей, котрим рекомендовано дієтичне харчування, укладені медичними працівником в усіх школах. Всього – 95 учнів. Через відсутність письмових заяв батьків дієтичне харчування у школах не організовано.
Спілкуючись з учнями, встановлено, що ознайомлення учнів із щоденним меню та цінністю приготовлених страв для споживання проводиться несистематично.
Потребує налагодження робота з питань виховання культури поведінки учнів під час прийому їжі. В їдальні досить шумно (ЗШ № 22).
Відповідно до п.12. ДсанПіН 5.5.2..008-01 «Санітарно-гігієнічна освіта учнів, формування здорового способу життя, самообслуговування» учні допускаються до участі в накриванні обідніх столів (при використанні санітарного одягу). Дотримуються цієї вимоги у ЗШ № 22. У СШ № 11 чергові учні одягають спеціальні рукавички. Інструктаж з охорони праці проводиться з черговими учнями в усній формі.
Учні гімназії № 2 у накриванні обідніх столів участі не беруть (підстава: рішення Ради гімназії, протокол від 30.09.2016р. № 1). Допомогу працівникам харчоблоку в накриванні обідніх столів здійснюють вихованці Івано-Франківського технікуму ресторанного сервісу і туризму Національного університету харчових технологій.
Харчування учнів у закладах освіти надають приватні підприємці - переможці конкурсних торгів, з якими укладено Договір по закупівлі послуг з організації гарячого харчування учнів за державні кошти, та наймані ними на роботу працівники харчоблоку.
Аналізуючи укомплектований кадровий склад працівників шкільних їдалень, зроблено висновок, що працюють фахівці з середньою спеціальною освітою, стаж роботи яких становить від 2 до 36 років. Працівники кухні забезпечені необхідним одягом та дотримуються особистої гігієни. Усі вчасно проходять медогляд, про що свідчать записи у медичній книзі. На харчоблоці оформлено куточок кухаря, наявні посадові інструкції. Не проведено атестацію робочих місць у ЗШ № 22.
Приватні підприємці самостійно здійснюють закупівлю продуктів харчування та продовольчу сировину у різних постачальників та за різними цінами. Усіма суб’єктами підприємницької діяльності укладені угоди з постачальниками на закупівлю продуктів харчування для реалізації готових страв та буфетної продукції. Продукти харчування та продовольча сировина надходять до навчальних закладів разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність та якість.
Зберігання продуктів харчування здійснюється з дотриманням вимог у
ЗШ № 22, СШ № 11. У гімназії № 2 сипучі продукти, сухофрукти, олія, томатна паста, цибуля зберігаються на одному стелажі, що свідчить про недотримання товарного сусідства.
Аналізуючи стан ведення ділової документації, зроблено висновок, що:
- потребує покращення робота щодо систематизації первинних документів;
- ведення журналу бракеражу сирих продуктів харчування не відповідає вимогам (не вказано час надходження продуктів харчування, номер супровідного документу, кінцевий термін реалізації та дата фактичної реалізації продуктів харчування, що не дає можливості відстежити доброякісність продуктів, з яких готують щоденні страви; частина записів ведеться не у відповідності з видатковою накладною);
- записи у журналі бракеражу готової продукції проводяться несистематично (у гімназії № 2 відсутній запис про дозвіл на споживання обіду);
- у договорах, підписаних з підприємцями на поставку продукції, відсутній перелік товару або специфікація;
- на мішках з сипучими продуктами не зберігається етикетка пришивна маркувальна, за якою можна відстежити номер партії та термін дії товару.
Примірні двотижневі меню погоджені з в.о начальника Держпродспоживслужби в місті Івано-Франківську Сендецьким М.П, затверджені керівниками школи. Приготування їжі здійснюється у відповідності із щоденним меню. Враховані пропозиції за наслідками попереднього контролю: меню-розклад складається єдиним для всіх дітей закладу, але з різним виходом страв за віковими групами, наведеними в нормах харчування. Забезпечується дотримання правил приготування їжі.
Встановлено, що медичний працівник Халабура Н.М. здійснила запис у журналі бракеражу готової продукції (сніданок) 19.10.2016р. про що свідчить її підпис. Однак згідно з затвердженим графіком роботи даний медичний працівник виконувала в цей час свої обов’язки у ЗШ № 26 (8.00 - 12.00 год), що свідчить про формальний підхід до проведення бракеражу готової продукції.
Аналізуючи вихід страв у двотижневому меню, щоденному меню, контрольній порції та порції, виданій учням для споживання, при контрольному зважуванні встановлено збільшення вагових норм у виданій порції на користь дітей в усіх перевірених закладах освіти.
С-вітамінізація перших та третіх страв не проводиться. Основна причина – відсутність коштів на закупівлю аскорбінової кислоти.
Націнка на готову продукцію становить 40% у гімназії № 2, ЗШ№ 22, СШ № 11, що відповідає рекомендаціям (розпорядження облдержадміністрації від 11.08.2009р. № 467 «Про встановлення граничних торговельних надбавок (націнок) на продукцію громадського харчування»).
В усіх перевірених закладах освіти асортимент шкільних буфетів визначено Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання ЗНЗ та організації навчально-виховного процесу, затвердженими постановою Головного державного лікаря України від 14.08.2001р. №63.
Приватними підприємцями організовано проведення лабораторних досліджень хлібо-булочних виробів за показниками вологості, кислотності та органолептичних властивостей, укладено договір з Івано-Франківським міськрайонним відділом ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» на проведення мікробіологічних досліджень готових кулінарних виробів.
Показники асортименту буфетної продукції
ЗНЗ |
Приватний підприємець
|
Асортимент кондитерських виробів (кількість) |
Випічка власного виробництва (кількість) |
Вітамінізо вані страви (кількість) |
Вітамінізовані напої (кількість) |
Гімназія № 2 |
Гаврилів Г.В. |
54 |
2 |
3 |
9 |
СШ № 11 |
Тришкалюк Т.М. |
77 |
11 |
0 |
16 |
ЗШ № 22 |
Руміш В.І. |
7 |
5 |
5 |
3 |
За кількістю та асортиментом у шкільних буфетах переважають фасовані кондитерські вироби.
Широкий асортимент випічки власного виробництва, вітамінізованих напоїв представлений у СШ № 11.
У день перевірки члени комісії зняли з реалізації печиво з кремом у
гімназії № 2.
Строки реалізації фасованої продукції дотримано в усіх перевірених закладах освіти.
У вільному доступі для учнів - кип’ячена вода з лимоном.
Виходячи з умов навчальних закладів, шкільні їдальні розміщені у типовому (ЗШ № 22); підвальному (СШ № 11), пристосованому (гімназія № 2) приміщеннях.
Керівники закладів освіти спільно з приватними підприємцями до початку 2016-2017н.р провели ряд заходів щодо покращення матеріально-технічного та естетичного стану шкільної їдальні.
Відзначено, що:
- у ЗШ № 22 проведено ремонт обідньої зали, придбано нові меблі (столи та лави), замінено світильники;
- у гімназії № 2 проведено санітарний ремонт обідньої зали, заміну електропакетів, встановлено нові двері (вхід на харчоблок, вхід до обідньої зали), здійснено заміну вікон на металопластикові, оновлено покриття на обідніх столах, проведено ремонт електрорушників, оновлено посуд;
- .у СШ № 11 проведено капітальний ремонт обідньої зали, приміщень харчоблоку; придбано нове холодильне обладнання (холодильна шафа), тістомісильну машину, пекарську шафу, кухонний комбайн, два марміти для підігріву страв, 4 кухонні столи, кухонний та столовий посуд. Відзначено проведену роботу щодо створення належних умов для працівників харчоблоку.
Потребують вирішення питання щодо:
- заміни електроплити, духової шафи, плитки для покриття підлоги та стін на харчоблоці (ЗШ № 22);
- заміни покриття даху, перекриття стелі, проведення капітального ремонту приміщення актової зали, частину якої переобладнано на їдальню (дефектні акти та відповідні рішення наявні) (гімназія № 2);
- встановлення примусової витяжної системи, проведення капітального ремонту складських приміщень (СШ № 11).
Рекомендовано:
- приватному підприємцю, котра надає послуги з харчування у ЗШ № 22
(Руміш В.І.): забезпечити належні умови для окремого зберігання спецодягу;
оновити решітку для просушування столового посуду; замінити ванну для миття кухонного посуду; створити умови для зберігання хліба та хлібобулочних виробів; здійснити маркування та упорядкувати місце для зберігання інвентаря для прибирання; не використовувати пощерблений столовий посуд;
- приватному підприємцю, котра надає послуги з харчування у гімназії № 2 (Гаврилів Г.В.): погоджувати надалі двотижневе меню, асортимент буфетної продукції з управлінням Держпродспоживслужби в м. Івано-Франківську (директор Сендецький М.П.); не застосовувати пластиковий посуд багаторазового використання та пощерблений посуд; щоденно здійснювати відбір добових проб кожної приготовленої страви, зберігати їх в холодильнику для готової продукції; створити умови для окремого зберігання овочів та сипучих продуктів, хліба; забезпечити харчоблок холодильним обладнанням відповідно до потужності харчоблоку; промаркувати розробочний інвентар, впорядкувати його зберігання та використовувати за призначенням; відремонтувати мийну ванну для миття столового посуду; проводити приймання продуктів гарантованої якості за наявності супровідних документів (товарно-транспортна накладна); не використовувати продукти, що містять синтетичні барвники, ароматизатори, підсолоджувачі, підсилювачі смаку, консерванти.
Потребують вирішення питання щодо заміни електроплити, духової шафи, плитки для покриття підлоги та стін на харчоблоці (ЗШ № 22); заміни покриття даху, перекриття стелі, проведення капітального ремонту приміщення актової зали, частину якої переобладнано на їдальню (дефектні акти та відповідні рішення наявні, гімназія № 2); встановлення примусової витяжної системи, проведення капітального ремонту складських приміщень (СШ № 11).
Технологічне устаткування та інвентар для прибирання промарковані.
Відповідно до затвердженого графіка здійснюється миття підлоги після кожної перерви. В наявності достатня кількість проточної холодної та гарячої води, дезсередників.
За результатамидосліджень проб готових страв за мікробіологічними нормативами, змивів об'єктів довкілля на вміст бактерій групи кишкової палички, обідів на повноту вкладання харчових інгредієнтів у готові страви, відібраних на харчоблоках ЗШ № 22, гімназії № 2, СШ № 11, досліджувальні проби відповідають нормативним документам, а саме: ДСП 4.4.5.078-2001 – мікробіологічні нормативи, коефіцієнт вкладання харчових продуктів у готові страви відповідає нормі.
У відібраних на санітарно-показову мікрофлору змивах позитивних знахідок немає.
Проби, відібраних хлібобулочних виробів у СШ № 11, відповідають вимогам ГОСТу 24557-89 «Хлібобулочні вироби».
Висновок.
Стан організації харчування учнів у ЗШ № 22, гімназії № 2, СШ № 11 в цілому задовільний.
Виявлені недоліки – це результат недостатньої матеріально-технічної бази шкільних їдалень, неналежний контроль відповідальними особами за організацію харчування учнів у закладах освіти та не виконання приватними підприємцями своїх обов’язків.
На основі вище сказаного, пропонуємо:
1. Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради:
1.1. Організовувати рейди-перевірки «Стан організації харчування у ЗНЗ»
(Термін: щомісяця упродовж навчального року).
1.2. Провести навчальний семінар «Особливості організації харчування учнів у загальноосвітньому навчальному закладі» для приватних підприємців, кухарів та відповідальних осіб за організацію харчування учнів спільно з працівниками Держпродспоживслужби в місті Івано-Франківську (2017р.).
2. Керівникам загальноосвітніх навчальних закладів:
2.1. Обговорити результати вивчення стану організації харчування учнів, спільно з приватним підприємцем розробити заходи щодо усунення недоліків (листопад 2016р.). Про вжиті заходи повідомити Департамент освіти та науки у письмовій формі (до 20.11.2016р.).
2.2. Посилити щоденний контроль за організацією харчування учнів, асортиментом буфетної продукції. (Термін: постійно).
2.3. Активізувати роботу комісії громадського контролю.
(Термін: постійно).
2.4. Включити до переліку питань під час розгляду на педагогічній раді питання щодо формування в учнів навичок та культури здорового харчування, етики прийому їжі. (Термін: 2017р).
2.5. Проводити анкетування учнів, батьків, педагогів «Ваші пропозиції щодо стану та розвитку харчування вихованців у школі» та приймати дієві рішення щодо удосконалення форм обслуговування. (Термін: щорічно).
2.6. Скоординувати роботу з приватними підприємцями щодо покращення матеріально-технічного стану шкільної їдальні. (Термін: постійно).
2.7. Укласти чіткий графік чергування педагогів у їдальні (вказати дні тижня, дату, час, основні види діяльності чергового учителя). Посилити відповідальність чергових учителів у шкільній їдальні. (Термін: постійно).
2.8. Організувати дієву роботу щодо формування у вихованців навичок та культури здорового харчування, етики прийому їжі. (Термін: постійно).
3. Приватним підприємцям, кухарям, які надають послуги з харчування учнів:
3.1. Реалізовувати продукцію відповідно до асортименту, визначеногоДержавними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001р. № 63 (додаток 9ДСанПіН 5.5.2.008-01, асортимент шкільних буфетів, наявність вітамінного столу (салати, овочі, фрукти)). (Термін: постійно).
3.2. Суворо дотримуватись рецептури, технології приготування їжі та видачі страв. (Термін: постійно)
3.3. Розширити асортимент виробів власного виробництва, дбати про вітамінізацію страв за рахунок овочевих блюд, фруктів та натуральних соків,
С-вітамінізацію. (Термін: постійно).
3.4. У договорах вказувати перелік харчових продуктів, які постачаються до шкільної їдальні або додавати специфікацію до договору. (Термін: постійно).
3.5. Систематизувати супровідні документи на продукти харчування.
(Термін: постійно).
3.6. Дотримуватись вказівок щодо ведення журналів бракеражу сирих продуктів харчування, готової продукції. (Термін: постійно).
3.7. Зберігати на мішках з сипучими продуктами етикетку пришивну маркувальну, за якою можна відстежити номер партії та термін дії товару, до повного використання вмісту мішка. (Термін: постійно).
Члени комісії:
Головний спеціаліст з питань загальної середньої освіти
Департаменту освіти та науки С.Бойчук
Головний спеціаліст з безпеки життєдіяльності
Департаменту освіти та науки І.Джус
Бухгалтер-ревізор централізованої бухгалтерії
Департаменту освіти та науки Л.Савка
Голова Асоціації піклувальних рад (за згодою) П.Хмельовський
Голова міської ради батьківського самоврядування (за згодою) А.Поліщу
Начальник випробувального центру
ДП «Івано-Франківськстандартметрологія» (за згодою) Т.Стасів
Заввідділом за дотриманням санітарного законодавства
управління Держпродспоживслужби
в м.Івано-Франківську (за згодою) І. Онищук
Фельдшер-санітар Івано-Франківського міськрайонного
відділу «ДУ Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України» (за згодою) Л. Хоминець
Лікар по роботі зі школярами
міської дитячої клінічної лікарні (за згодою) О.Осовська
28.10.2016р.