Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Відбувся міський семінар учителів зарубіжної літератури «Різні види мистецтва на уроках зарубіжної літератури»

Відбувся міський семінар учителів зарубіжної літератури «Різні види мистецтва на уроках зарубіжної літератури»

Відповідно до плану роботи інформаційно-методичного центру Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради    4 листопада на базі гімназії № 2  проведено міський семінар учителів зарубіжної літератури «Різні види мистецтва на уроках зарубіжної літератури».

     З метою підвищення пізнавальної активності та розвитку креативних здібностей учнів під час  семінару розглянуто особливості впроваджень технології інтеграції різних видів мистецтва на уроках зарубіжної літератури. 

    Методист Н.Рущак здійснила науково-теоретичне обґрунтування теми «Використання технології інтеграції різних видів мистецтва на уроках зарубіжної літератури» та провела із педагогами педагогічне моделювання уроку, використовуючи поєднання різних видів мистецтва: художньої літератури, музики, образотворчого мистецтва. Така робота на уроці сприяє продуктивному засвоєнню навчального матеріалу, розвитку творчих здібностей, формуванню соціокультурної компетенції, вихованню  в школярів глибокої поваги до національних та світових надбань.

      Під час моделювання педагоги мали змогу скористатися «Методичною скринькою», у якій  містилися «дорогі речі», «скринька побажань», «момент істини», «малюнок відчуттів», «вузлики в дорогу». Учителі складали сенкани, висловлювали власні міркування, читали поезію та створювали асоціативний малюнок до неї під звуки мелодії.

     Учитель зарубіжної літератури гімназії № 2 С.Вишнева ознайомила педагогів із власним досвідом роботи. Педагог  продемонструвала за допомогою презентації, як саме вона впроваджує в практику  «діалог текстів» літератури, живопису і музики, звернула увагу на поєднання творів літератури та картин художників, що відтворюють зміст тексту, а також добірку музичного супроводу художніх текстів.  Учитель зазначила, що такі уроки стають джерелом справжнього мистецького відкриття світу, стимулом до реалізації творчого потенціалу дітей, засобом формування справжнього естетичного смаку. Саме під час таких занять школяр усвідомлює, що література – різновид мистецтва, бо вона твориться не простими словами, а наповненими музикою, кольором, пластикою, рухом.

   На особливу увагу заслуговує перегляд буктрейлерів, створених учнями до прочитаних творів. Саме таким видам творчих робіт учитель надає великого значення. Це сприяє підвищенню читацьких інтересів школярів, розвитку їх творчих здібностей та можливості самореалізуватися.

   Практичний психолог гімназії № 2 О.Озарко ознайомила присутніх педагогів із методами та принципами арт-терапії та пояснила, що емоційно-образна терапія є ефективним засобом розвитку асоціативно-творчого мислення. Головною  метою такої діяльності є допомога  людині розкрити себе. При використанні арт-терапії пропонуються різноманітні заняття художньо-прикладного характеру: малювання, ліплення, вироби з тканини, хутра, шкіри, природного матеріалу. При цьому спеціальна підготовка, талант виконавців і художні переваги робіт не такі значущі. Важливі як сам процес творчості, так і особливості внутрішнього світу людини. Педагоги переглянули картини в поєднанні  з музикою, яка вдало була підібрана О.Озарко.

     Особливо майстерним був практичний модуль семінару. Під керівництвом учителя трудового навчання Г.Житар педагоги ліпили з пластиліну фігури-асоціації до твору Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц», а також власноруч розмальовували закладки до книжок. Саме такий вид арт-терапії допоміг учителям психологічно відпочити, оскільки хенд-мейд – це метод розвитку творчих здібностей засобами мистецтва, це особлива культура спілкування мовою мистецтва. 

   За «круглим столом» учасники семінару під керівництвом методиста Н.Рущак підвели підсумки та уклали рекомендації щодо впровадження окресленої теми в практичну діяльність  учителів зарубіжної літератури:

1.     Упроваджувати в практику сучасного уроку різні види мистецтва як форму «діалогу текстів літератури, живопису і музики».

2.     Розвивати асоціативне і творче мислення в учнів.

3.     Використовувати методи і прийоми арт-терапії на уроках зарубіжної літератури.

4.     Формувати культурологічні компетентності учнів у процесі вивчення предмета.

5.     Навчати школярів розумінню зв’язків життя з літературою та різними видами мистецтва.

6.     Визнати доцільним проводити міські семінари як форму  ознайомлення з досвідом роботи вчителів та  оволодіння фундаментальними знаннями, що допомагають розвивати логічне мислення, формувати переконання, оволодівати культурою то­лерантності, активно впливати на соціальне становлення особис­тості вчителя.

фото

фотог

фотогра