Проект «Формування базових математичних компетентностей учнів через розв’язування прикладних задач»
Автор і керівник проекту: методист ІМЦ М.Присяжнюк
Тип проекту: інноваційний.
Вид: навчально-методичний.
Цільова група: вчителі-предметники.
Тривалість: довготривалий.
Тема дослідження:Зміст і обсяг освіти в Україні визначається Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, в реалізації якого сьогодні успішну роль відіграютьособистісно зорієнтований, компетентнісний і діяльнісний підходи. Посилення уваги саме до поняття математичної компетентності обумовлене також рекомендаціями Ради Європи, що стосується оновлення освіти, її наближення до замовлення соціуму. Розв’язування задач, що пов’язані з практичними проблемами навколишньої дійсності, мотивує учнів до активної навчальної діяльності та сприяє розвитку інтелекту особистості, формує математичні компетентності, які необхідні для становлення особистості учнів.
Мета проекту: сприяти формуванню в учнів уміння застосовувати математику в реальному житті, вміння будувати і досліджувати математичну модель практичних задач, допомагати учням оволодівати найбільш продуктивними методами навчально-пізнавальної діяльності, упорядкувати та видати посібник з методичними рекомендаціями на допомогу вчителям математики – «Прикладні задачі як засіб формування математичних компетентностей учнів» (на електронних носіях).
Завдання :
1. Поглибити знання вчителів про методи формування базових математичних компетентностей.
2. Проводитиуроки,позакласні заходи з застосуванням інноваційних технологійі, які забезпечують мотиваційну та практичну складову підготовки учнів.
3. Формувати особистість учня, який готовий як до професійної діяльності, так і адаптований до умов життя в соціумі.
4. Укласти збірник прикладних завдань, які можна застосувати вчителю на уроках та в позакласній роботі.
5. Здійснювати моніторингове відстеження рівня сформованості предметних компетентностей з математики при впровадженні розробленого збірника завдань на уроках та в позакласній роботі.
Очікувані зміни:
- Кількісн і– полягають у збільшенні кількості вчителів математики, які розробляють навчально-методичне забезпечення для реалізації компетентнісного підходу в навчанні, упроваджують інноваційні технології навчання..
- Якісні – у зростанні фахового рівня педагогів, підвищенні учнямирівня оволодіння математичними компетентностями на уроках математики та в позакласній роботі з предмета.
Очікувані результати:
Для вчителів: підвищення професійної майстерності педагогів..
Для учнів: підвищення рівня отриманої загальної середньої освіти, зростання ступеня сформованості життєвих компетентностей особистості, яка здатна до професійної та соціальної діяльності.
Етапи реалізації проекту:
Перший етап: вивчення науково-методичної літератури з проблеми освоєння наявного досвіду, досягнення високої компетентності з досліджуваної проблеми.
Другий етап: укладання прикладних завдань для різних навчальних тем, класів, інтегрованих уроків, для позакласної роботи, розробка методичних рекомендацій щодо їх застосування вчителями відповідно до вікових особливостей учнів.
Третій етап: апробація розроблених рекомендацій та завдань, коригування їх у процесі практичного застосування, систематизаціявласного досвіду з зазначеної проблеми.
Четвертий етап: поширення набутого досвіду,апробація досвіду на практиці; консультування в підготовці та проведенні семінарів-практикумів, майстер-класів, упорядкування і друк збірника із творчими доробками вчителів.
П’ятий етап: здійснення моніторингового дослідження рівня сформованості математичних компетентностей учнів при використанні вчителями розробленого збірника завдань на уроках та в позакласній роботі.