Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Відбулися методичні студії учителів зарубіжної літератури

Відбулися методичні студії  учителів зарубіжної літературиВ умовах модернізації суспільства зростають вимоги до якості освіти загалом і філологічні зокрема, що сприяє зміщенню акцентів у мовленнєвій підготовці сучасних педагогів та зануренню їх у професійний контекст. Сьогодні відбуваються концептуальні зміни у змісті освіти, а відповідно в напрямах, завданнях, що орієнтують насамперед на розвиток комунікативної та творчої особистості, формування активності, мобільності. Загальноосвітня школа потребує сучасних учителів, які здатні ефективно працювати в умовах наукової інформації, ефективно втілюють інноваційні технології в освітній процес, прагнуть до професійного самовдосконалення й самореалізації.

Саме ці питання є актуальними та розглядалися 16 січня 2017 року на методичних студіях учителів зарубіжної літератури міста. Методист ІМЦ Наталія Рущак виступила з темою «Імідж сучасного уроку зарубіжної літератури» і зазначила, що досить ефективним у методичній роботі є проведення майстер-класів з новітніх методик викладання, а використання інформаційно-комунікативних технологій сприятиме продуктивній організації навчальної роботи та стимулюватиме професійну діяльність учителя. Зарубіжна література – унікальний навчальний курс, що інтегрує в собі світову історію, філософію, художню культуру, етику та естетику, літературу як вид мистецтва, тісно переплетений із іншими його видами: театром, малярством, музикою, кінематографом та ін. Серед основних орієнтирів слід враховувати  вимоги до структури, підготовки та організації уроку, вимоги до його змісту і процесу навчання, вимоги до техніки проведення уроку.

Під керівництвом голови творчої групи вчителів зарубіжної літератури,

учителя ЗШ № 24 Оксани Гусак  відбулась методична панорама «Сучасні педагогічні технології у практиці вчителя зарубіжної літератури». Пані Оксана зазначила, що педагогічна технологія — це не просто окремі прийоми, а налагоджена система з набагато більшим та вдосконаленим набором стратегій та прийомів, справжній "золотий ключик", здатний відкрити душу навіть найбільш лінивого читача. При цьому ніхто не відміняє творчого підходу. Успішність будь-якої педагогічної технології залежить від особистості вчителя та психологічно грамотного спрямування його педагогічної діяльності.

         Члени творчої групи (Світлана Турчин, учитель УГ № 1, Ольга Бадицька, учитель ЗШ № 25, Світлана Квасниця, учитель ЗШ № 28, Світлана Лобач, учитель ЗШ № 21, Галина Пенькова, учитель ЗШ № 2, Наталія Севрук, учитель ЗШ № 12, Олена Монюк, учитель ЗШЛ № 23) проілюстрували присутнім педагогам, які сучасні педагогічні технології вони використовують для забезпечення навчально-пізнавальної та виховної діяльності на уроках. Учителі наголосили, що кожна з педагогічних технологій — універсальна, дієва, результативна, має власну зону, у межах якої відбувається розвиток особистості. Обираючи улюблену технологію, педагог ставить не просто конкретну навчально-розвивально-виховну мету і певний спосіб взаємодії з учнями, але перш за все особливий вид педагогічного мистецтва та свій стиль роботи.  

На особливу увагу заслуговує система роботи вчителя ЗШЛ № 23 Олени Монюк. Олена Іванівна провела майстер-клас«Екзистенційно-діалогічне вивчення зарубіжної літератури. Діалог як форма навчання». Метою виступу було удосконалення наукової та професійної підготовки педагогів, практичного оволодіння навичками навчання. Діалог на уроці, на думку пані Олени, — це особлива дидактико-комунікативна атмосфера, яка допомагає учню не лише оволодіти діалогічним способом мислення, але й забезпечує рефлексію, розвиває інтелектуальні та емоційні властивості особистості. Діалог починається з висловлювання учня: "я хочу сказати", "на мою думку", "мені хочеться доповнити", "моя точка зору". Мета та завдання технології: усвідомлення міжособистісної діалогічної взаємодії, що є близькою до природної життєвої діяльності ситуацію, у якій учні забувають про умовності (урок, учитель, оцінка), що заважає їм проявляти себе на особистісному та міжособистісному рівнях. Учні отримують можливість самостійно виробити свої переконання у зіткненні та боротьбі з різноманітними, та навіть протилежними, типами мислення. Учитель не поспішає зняти напруження проблеми. Навпаки, предмет навчання у кінці кожного "циклу" діалогу виступає як загадка, як потреба у новому знанні. Основне призначення діалогової технології: у процесі діалогічного спілкування на уроці учні шукають різноманітні способи для вираження своїх думок, для засвоєння та відстоювання нових цінностей.

Варто відзначити  лекцію-інформацію доцента, кандидата медичних наук Івано-Франківського медичного університету Олени Пітик «Синдром професійного вигорання: як зберегти психоемоційне здоров’я вчителя». Науковець розповіла про виникнення причин психоемоційного вигорання педагогів та шляхи оздоровлення. Основними факторами, що спонукають до вигорання, є:

велике навантаження на роботі;

відсутність або нестача соціальної підтримки з боку колег та керівництва;

недостатня винагорода за роботу;

неможливість впливати на прийняття рішення;

одноманітна, монотонна і безперспективна діяльність;

відсутність вихідних, відпусток та інтересів поза роботою.

 Олена Миколаївна у своїй інформаційній лекції зазначила шляхи виходу із психоемоційного напруження та порекомендувала педагогам дотримуватися здорового способу життя, морально-етичних норм поведінки, активно проводити дозвілля.

За підсумками проведених методичних студій укладено рекомендації:

Øвикористовувати новітні технології, що сприяють активізації пізнавально-пошуково-творчої  діяльності навчально-виховного процесу;

Øурізноманітнювати методи і прийоми у викладі навчального матеріалу;

Øпоширювати створений педагогічний досвід, демонструючи на майстер-класах, педагогічних моделюваннях, тренінгах та інших сучасних методичних заходах;

Øпідвищувати рівень мотивації учнів, використовуючи суб’єктивний досвід, набутий учнями;

Øдотримуватися організаційної чіткості та оптимізації кожного уроку;

Øрозглянути питання щодо збереження психоемоційного здоров’я педагогів на шкільних методичних об’єднаннях.


20170116_150441


пані



па1



па2