Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Ми навчаємося не для школи, а для життя

Сучасна художня література поступається за популярністю аудіовізуальним різновидам мистецтва і зазнає конкуренції з боку кіно, телебачення, Інтернету. Школярі перебувають у потужному інформаційному просторі, який знижує розвиток у них аналітичного мислення, сприяє зменшенню концентрації уваги. Саме таке питання обговорювали члени творчої групи, учителі української мови та літератури, на засіданні, що відбулося 7 лютого 2017 року відповідно до плану роботи Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

Виховувати любов до книги – таке завдання ставить перед собою кожен учитель-словесник. Методист ІМЦ Н.Рущак зазначила, що актуальною є зміна іміджу української літератури та зростання її престижу. Вивчення літератури забезпечує ключові компетентності, спрямовані на розвиток учня як освіченої та розвиненої особистості, спроможної повноцінно реалізуватися в майбутньому дорослому житті. При цьому вчитель-словесник зобов’язаний постійно підвищувати власний фаховий рівень.

Актуальною залишається модернізація шкільної інтерпретації, аналізу художнього тексту. Потрібно відійти від розуміння української літератури як відтворювального зображення дійсності. Високохудожній твір утілює й особистісно-авторські, уселюдські, читацькі проблеми та мотиви. Книга є одним з основних джерел ушляхетнення розуму й душі людини. В.Сухомлинський писав: «Поетичне слово – еліксир для дитячого мозку, повітря для крил думки». Художнє слово впливає на розумово-інтелектуальний розвиток учнів. Воно має виховну силу, втягує читача в нові світи, ознайомлює з іншими епохами й культурами. До того ж не треба забувати, що урок літератури – це урок висловлення думки як в усній, так і в письмовій формі.

Під час засідання творчої групи вчителі визначили, що для реалізації потенціалу художньої літератури як навчального предмета потрібно три речі: час, якого було б достатньо для вивчення твору з метою глибшого осягнення; нові програми, що складалися б з імен та творів, які обирають педагоги та учні; учитель із відповідною професійною підготовкою.

За підсумками проведеного методичного заходу перед учителями української мови та літератури постали завдання:

- цінуючи навчальні досягнення школярів, брати до уваги не лише набуті знання і вміння, а передусім здатність застосовувати їх у навчальних і життєвих ситуаціях;

- урізноманітнювати методи і прийоми у викладі навчального матеріалу;

- збагачувати інтелектуальний та чуттєвий досвід школярів;

- підвищувати читацькі інтереси та якість знань учнів;

- розкривати творчі можливості учнів засобами художнього слова;

- виховувати духовні цінності підростаючого покоління.