Відбулися методичні студії заступників директорів з виховної роботи
«Раз добром нагріте серце вік не прохолоне»
– ці слова Т. Шевченка підтверджують одвічний закон гуманістичного виховання: атмосфера добрих стосунків формує добру людину, авторитарність і грубість сприяють розвитку мізантропічних рис у її характері, бо немає в раба вищого прагнення, ніж стати деспотом. Добрі й людяні стосунки між учителем і учнем сприймаються дитиною як норма життя.
Про передумови впровадження Концепції нової української школи, реалізацію педагогіки партнерства у виховний простір навчального закладу, модель взаємодії у школі майбутнього тощо йшлося під час методичних студій заступників директорів з виховної роботи, що відбулися на базі СШ №11, 08 лютого 2017р.
– «Сутність педагогіки співробітництва полягає в демократичному та гуманному ставленні до дитини, забезпеченні їй права на вибір, на власну гідність, на повагу, права бути такою, якою вона є, а не такою, якою хоче її бачити вчитель. Педагогіка співробітництва бачить в учневі добровільного і зацікавленого соратника, однодумця, рівноправного учасника педагогічного процесу, турботливого і відповідального за його результати», - наголосила під час виступу Маріанна Продан, заступник директора з виховної роботи та позашкільної освіти Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради.
Виховати справжнього патріота з активною життєвою позицією неможливо без співробітництва школи з різними громадськими установами національно-патріотичного спрямування. Так як Прикарпатський край багатий етнічним розмаїттям, то допомогти не загубитися у барвах вишиванок, мелодійних ритмах музики і співу, запальних танцях пообіцяли учасникам семінару актори Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». Зокрема Я.Собко, заступник генерального директора ансамблю, запропонувала освітянам приводити учнів ЗНЗ міста на екскурсії в гримерню, костюмерну ансамблю, на репетиції, організовувати спільні концерти, в яких діти братимуть безпосередню участь тощо.
Власним досвідом щодо налагодження взаємодії у навчальному закладі і планами стосовно формування моделі взаємодії у школі майбутнього (за Концепцією нової української школи) поділився із слухачами студій заступник директора з виховної роботи Української гімназії №1 Ернест Інкін.
Ольга Солом’яна, методист Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, проаналізувала переваги і доцільність використання хмарних сервісів у роботі заступника директора навчального закладу.
Цікавими і незвичними порадами поділилася із учасниками студій під час свого виступу Галина Дубина, практичний психолог ЗШ №21. Вдало застосувавши роботу в групах, ненав’язливо моделюючи певні проблемні ситуації, що виникають в роботі освітян, пані Галина спонукала заступників до ділової гри, під час якої відбувся і обмін досвідом, і налагодження педагогіки партнерства, і сформувалася певна модель взаємодії.
Підсумовуючи, слід сказати, що до реалізації ідей педагогіки співробітництва (педагогіки партнерства) ведуть, зрештою, два шляхи:
- перший – шлях, який можна назвати «романтичним» – «віддавши серце дітям». Учитель наближується до дитини за рахунок великої любові й поваги до неї, «схиляється до її рівня» (за В. Сухомлинським). Щоправда, не всі педагоги готові до такого стилю стосунків, і далеко не всі діти повірять у свою «рівність» з учителем;
- другий – шлях розподілу функцій учителя та учня і організації їхньої співпраці. У функції вчителя входить ретельно підготувати вдома для дитини навчальне завдання, продумати в деталях хід його вирішення різними групами учнів тощо. Функція учня - на добровільних засадах прийняти запропоновану учителем задачу як свою і самостійно її вирішувати. Ніхто ні над ким не застосовує владу. Так реалізується ідея рівності.
Отже, в основі педагогіки партнерства – спілкування, взаємодія та співпраця між учителем, учнем, батьками, державними установами тощо, які об’єднані спільними цілями та прагненнями, є добровільними й зацікавленими спільниками, рівноправними учасниками освітнього процесу, відповідальними за результат.