Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Тиждень дитячої та юнацької книги


План

проведення Тижня дитячої та юнацької книги

 «Сучасна бібліотека для сучасного читача».

Гасло Тижня  «Читати, щоб набути друзів».

Дата

Захід

Місце проведення

Відповідальні

27.03

День відкритих дверей «Читати,  щоб бути в тренді!».

Організація та проведення зустрічей із письменниками. Віртуальні знайомства із видавництвами.

ЗНЗ

Бібліотекарі ЗНЗ.

Бібліотечний актив.

28.03

Бібліотечний флешмоб «Фантазія і ще раз фантазія», «Віват, книго!», «Час читати».

ЗНЗ

Бібліотекарі ЗНЗ.

Бібліотечний актив.

29.03

Майстер-клас «Компетентнісний підхід щодо формування інформаційної культури читача».

Бібліотека ЗШ № 6, 11.00 год.

У.Чупрунова, методист ІМЦ.

Н.Стасюк, завідувач бібліотеки

ЗШ № 6.

Бібліотекарі ЗНЗ.

30.03

Бібліоквест «Пошук бібліотечних скарбів».

SMS- повідомлення «Голосуємо за книгу».

ЗНЗ

Бібліотекарі ЗНЗ.

31.03

Зустрічі у бібліокафе «Дегустація літературних новинок».

Мультимедійний урок «Інформаційні лабіринти сучасної бібліотеки».

ЗНЗ

Бібліотекарі ЗНЗ, класні керівники,

голови учнівського самоврядування.

Упродовж тижня

Презентація сучасної літератури:

М.Морозенко «Я закохалася»; С.Гридін «Відчайдушні», «Не – ангел», «Незрозумілі»; Н.Біла «Крута компанія»; О.Купріян «Солоні поцілунки»; І.Мацко «Перехідний вік…моєї мами».

ЗНЗ

Бібліотекарі ЗНЗ.

Упродовж  тижня

Акція «Подаруй бібліотеці сучасну українську книгу».

ЗНЗ

Голови учнівського самоврядування, класні керівники, педагоги-організатори, бібліотекарі ЗНЗ.

Рекомендовані форми роботи

Калейдоскоп інформаційних ресурсів сучасної бібліотеки

Калейдоскоп заходів дозволить читачеві дізнатися більше про інформаційно-бібліографічні ресурси бібліотеки, познайомитися із різноманітними джерелами інформації сучасної шкільної книгозбірні.

Заходи: екскурсії «Інформаційні лабіринти сучасної бібліотеки», виставка-ретроспектива «Звернись до бібліографа» (за матеріалами архіву виконаних довідок), інформ-реліз «Що читати про знаменитих українців?» (огляд довідкових видань з історії України), гра-конкурс «Чи знаєте Ви історію українського живопису?» (слайд-презентація CD-ROM - енциклопедій з мистецтва), мультимедійний урок  «Як не загубитися в інформаційному середовищі бібліотеки».

Літературні перегони

Бібліотекар формує збірну із читачів. Змагання проходять у 5 жанрах: класика, детектив, пригоди, фентезі та історія.

Бібліотекар послідовно у кожному жанрі буде задавати кожному учасникові перегонів 6 питань (разом 30 питань). Знайшовши відповідь на питання, читач повинен прийти в бібліотеку і дати свій варіант відповіді. У «Карті перегонів» бібліотекар особисто відзначить дату правильної відповіді кожного учасника. По закінченні змагань буде проаналізована «карта» і той, хто першим відповість на останнє питання,  стає переможцем літературних перегонів. Для проведення заходу бібліотека повинна підготувати розгорнуту книжкову виставку «Літературні перегони»: відповіді на всі 30 питань мають бути знайдені саме в  книгах презентованих на виставці. Фіналіст читань, який пройшов «Велику книжкову дорогу», отримує приз.

День відкритих дверей

Захід безперечно сприятиме зростанню престижу книгозбірні, завоюванню доброзичливого відношення до неї з боку місцевої громади, і в першу чергу - молоді, яка зацікавлена в комфортному інформаційному та інтелектуальну середовищі, яким і має стати сучасна шкільна бібліотека.

Бібліотечний флешмоб

Різновид флешмобу – Лібмоб. Опитування «Як пройти до бібліотеки?». Організація – через соціальні мережі, блоги, підсумки – у пост-звітах. Опитування можна проводити, залучаючи бібліотечний актив. Захід можна робити театралізованим (казкові персонажі «заблукали» у незнайомому місті і вирішили повернутися до своїх казок, які живуть у шкільній бібліотеці. В інших – усі, хто правильно вказує шлях, отримує шоколадну «медаль» та візитку, щоб передати тому, хто не знає, де знаходиться бібліотека. Флешмоб вважається одним з інструментів популяризації діяльності бібліотеки, як спосіб привернення уваги до проблем бібліотеки. Головне – творчий підхід. Флешмоб не повинен перетворюватися на заорганізований захід – стали, відкрили книги, зробили вигляд, що читаємо. Фантазія і ще раз фантазія! І не забувайте, що класичний флешмоб – це масовість, несподіваність, гумор.

Популяризація читання за допомогою буктрейлерів

Термін «буктрейлер» у перекладі з англійської — «book» книга, «trailer» - «промо-ролик» у рекламі фільму.

Ефективність буктрейлера високо оцінюють аналітики: «Ви можете побачити анімацію, постановку за мотивами роману, набір ілюстрацій, розповідь автора про свою роботу, сценку, в якій письменник розмовляє по телефону з книгопродавцем, або докладне пояснення, чому без цієї книги ви не зможете прожити ні дня». Основне завдання буктрейлера - розповісти, зацікавити, заінтригувати. І для бібліотекаря – це ще одна можливість запропонувати читачеві ту чи іншу книгу.

Буктрейлери можна використовувати при створенні інтерактивного плаката,  у слайдових  презентаціях із вставкою відео, розмістивши його на сайті бібліотеки чи в бібліотечному блозі, привернувши таким чином увагу читачів до нових книг, що надійшли у фонди бібліотеки. Можна провести конкурс на кращий буктрейлер, зазначимо, що без прочитаної книги навряд чи реально його створити, навіть якщо ви «профі» у роботі з соціальними сервісами.

Використання інформаційних технологій у роботі бібліотеки значно розширюють форми і методи популяризації книги. На зміну малоефективним (ілюстративно-книжковим виставкам) прийшов сучасний спосіб просування книг - буктрейлери. У ролику, не більше 3 хвилин, інформація про книгу подається так, що відразу хочеться взяти її і почитати. Ці ролики можуть бути виставлені на бібліотечних сайтах  та блогах.

Бібліотечні проекти

         Метою проектів, наприклад, може бути привернення уваги до поезії. Акція проходить в три етапи. Перший етап - візуальний. Умовний девіз «Читай сучасну поезію!». Автори акції, популяризуючи сучасних українських поетів, показують єдину «природу»  вірша. На допомогу проходить живопис, аплікація, комп’ютерна верстка тощо. Другий етап –  читання поезії. Третій етап акції називався «Стихія вірша - вірші електронною поштою». В один день учень повинен взяти книгу, прочитати поезію і потім відіслати комусь вподобаний вірш електронною поштою, чи виставити в соціальних мережах.

Зустрічі у літературному кафе

Дегустації літературних новинок:«55 смаколиків», «Читайте з насолодою!», «Смачного читання!».

Перегляди літератури: «Асорті» для дорослих», «Десерт» для дітей», «Смаколики по-українські», «Книжковий вінегрет», що доповнюються інформаційними листками з біографіями письменників, відгуками про книги (посиланнями на сайти публічних бібліотек).