Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Педагогічні серпневі студії вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури

Педагогічні серпневі студії вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури

В умовах модернізації суспільства зростають вимоги до якості освіти загалом і філологічні зокрема, що сприяє зміщенню акцентів у мовленнєвій підготовці сучасних педагогів та зануренню їх у професійний контекст. Сьогодні відбуваються концептуальні зміни у змісті освіти, а відповідно в напрямах, завданнях, що орієнтують насамперед на розвиток комунікативної та творчої особистості, формування активності, мобільності. Загальноосвітня школа потребує сучасних учителів, які здатні ефективно працювати в умовах наукової інформації, ефективно втілюють інноваційні технології в освітній процес, прагнуть до професійного самовдосконалення й самореалізації.

Саме ці питання є актуальними та розглядалися 23 серпня 2017 року на методичних студіях учителів української мови та літератури, зарубіжної літератури міста. Методист ІМЦ Наталія Рущак довела до відома педагогів бліц-інформацію «Аналіз результатів роботи міських методичних об'єднань учителів української мови та літератури, зарубіжної літератури в умовах забезпечення якісної освіти у 2016-2017 н.р. та планування нових форм методичних заходів у 2017-2018 н.р. Ключові компетенції Нової української школи».

Наталія Рущак наголосила, що важливими є концептуальні зміни у змісті освіти, а відповідно в напрямах, завданнях, що орієнтують насамперед на розвиток мовної та комунікативної особистості, формування творчої ініціативи, активності, мобільності, підвищення конкурентоспроможності фахівців. Модернізація освіти відбувається через особистісно орієнтований підхід, інформатизацію, інтеграцію тощо. До цих світових тенденцій належить і компетентнісний підхід, що свідчить про спрямованість освітнього процесу на формування й розвиток ключових (базових, основних, надпредметних) і предметних компетентностей особистості.

З метою підвищення кваліфікації, обміну досвідом та навчанню методики викладання уроків літератури, доцент кафедри гуманітарної освіти Львівського ОІППО, кандидат філологічних наук, член-кореспондент Ноосферної академії наук та освіти Анна-Марія Богосвятська провела майстер-клас з літератури «Обличчя і душа сучасного уроку літератури» для педагогів-словесників міста.

Анна-Марія є автором посібників: «Сучасний урок: гармонія, натхнення, фантазія (біоадекватні уроки літератури)», «Біоадекватні уроки етики та позакласні заходи». Доцент має понад 150 публікацій у науково-методичних збірках, журналах.  

Анна Іванівна інформувала вчителів, як провести урок-диво, урок-подарунок, урок пошуку істини, валеохвилинки. На думку доцента, між українською та зарубіжною літературами існує тісний інтегративний зв҆язок, включаючи компаративну змістову лінію вивчення літератури в школі. Науковець ознайомила присутніх із цікавими новітніми педагогічними методами, прийомами, інструментами та термінологією. Особливо вразили педагогів елементи проведення уроку літератури, серед яких важливу роль відіграють кольоровий імідж уроку, арома-імідж, тактильний та смаковий іміджі.

 Сприйняття нової інформації починається із сенсорного збудження аналізаторів і рецепторів тіла людини – спеціальних нервових механізмів, каналів зв҆язку із зовнішнім світом, які здійснюють доставку інформаційних сигналів до мозку. Розрізняють зоровий, слуховий, смаковий, нюховий, тактильний (шкірний) аналізатори. Анна-Марія запропонувала вчителям методи та прийоми на етапі мотивації вивчення нового матеріалу: дидактичну гру «Кольорові привітання», «Світлофор», «Віртуальний музей письменника», «Аромат часу», «Аромат країни».

Світлана Сворак, керівник міського методичного об҆єднання вчителів української мови та літератури, та Галина Павлікова, керівник міського об҆єднання вчителів зарубіжної літератури, провели методичну панораму «Навчально-методичне забезпечення вивчення української мови та літератури, зарубіжної літератури у 2017-2018 н.р. Огляд нормативної документації, навчально-методичної, фахової літератури».

За підсумками педагогічних студій укладено методичні рекомендації:

1.     Ознайомитися з основними змінами в навчальних програмах з української мови та літератури, зарубіжної літератури.

2.     Опрацювати на засіданнях шкільних методичних об′єднань:

-         інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання предметів української мови та літератури, зарубіжної літератури у 2017-2018 н.р. відповідно до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти;

-         матеріали Концепції нової української школи;

3.     Застосовувати сучасні технології на уроках словесності.

4.     Проводити різні форми методичної роботи (тренінги, майстер-класи, педагогічні моделювання).

5.     Запрошувати науковців на методичні студії з метою підвищення фахового рівня вчителів словесності.

6.     Користуватися веб-сайтами МОНу, Департаменту освіти та науки.


фотка12447