Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

ПОРАДИ БАТЬКАМ ПІДЛІТКІВ

Подбайте про себе. Поведінка та емоції Вашої дитини часто є віддзеркаленням Вашого стану. Перш за все, подбайте про свій емоційний стан, зберігайте спокій і оптимізм. Вам важко буде допомогти дитині, якщо Ви самі потребуєте допомоги.

Спілкуйтесь. Обговорюйте з підлітком події що відбуваються в державі, інформацію, яка надходить. Допоможіть дитині виробити розумне бачення ситуації, обговоріть чи вплине це на її життя, що зміниться?

Не живіть в тривозі. Організуйте спільний відпочинок, розважтесь, зробіть подарунок, — покажіть, що життя продовжується і воно чудове.

Контролюйте злість. Висловлюйте своє незадоволення певними політиками, посадовцями, подіями стримано, привчайте до цього вашу дитину. Показуйте, що покарання і злість має бути в рамках закону.

Не маніпулюйте кризою. Не використовуйте ситуацію як засіб для обмежень (в державі війна, а тобі дискотека в голові). Якщо певні обмеження корисні — поясніть це підлітку і вкажіть реальні причини.

Не забувайте про обійми. В кризовій ситуації підлітку важливо відчути Вашу любов і піклування через дотик. Обійми, рукостискання, прояви ніжності – є дуже важливими для дитини, хоча вона і буде це заперечувати.

Вчіть поважати інших. Покажіть підлітку, що люди можуть мати інші політичні, культурні, релігійні погляди і їх треба поважати, особливо, якщо це малознайома людина.

Дії мають відповідати віку. Коли в підлітка виникає бажання долучитись до акцій протесту, нагадуйте про законність цих дій. Наголосіть, що право політичного волевиявлення настає у 18 років. Дитина може бути учасником подібних заходів тільки у вашому супроводі.

Не станьте жертвою політики. Деякі політичні угрупування можуть залучати підлітків у свої лави. Обговоріть це питання з дитиною, чому залучають неповнолітніх (це порушення закону), кому вигідні такі дії, хто їх фінансує, чому дорослі не йдуть виконувати цю місію, а використовують для цього дітей.

Позбавтесь почуття провини. У Вашої дитини може виникнути почуття провини через те, що під час тривожних подій у державі вона була недостатньо активна, або вона продовжує жити буденним життям (я тут дивилась телевізор, а вони там помирали). Допоможіть дитині подолати цю провину. Поговоріть з нею про її обов’язки в цій ситуації і за що вона може бути відповідальною реально.

Контролюйте ефір. Позбавляйте себе і дитину звички постійно дивитись новини, читати Інтернет ресурси з приводу негативу, який відбувається в державі. Достатньо пів години на день, щоб бути в курсі подій.

Демонструйте Вашу любов. В кризовій ситуації ми дорослі часто забуваємо, що підлітку емоційне благополуччя важливіше ніж матеріальний добробут. Продемонструйте дитині Вашу любов: похваліть, допоможіть, обійміть, приділіть час, подаруйте дарунок.

Попросіть допомогти. Звертайтеся по допомогу, консультацію до спеціаліста, якщо вас щось насторожило в поведінці підлітка.