Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Рекомендації постраждалим

1)    Знайти місце, де б постраждалі відчували себе в безпеці і могли спокійноосмислити пережите, обговорити його з близькими. Така атмосфера дозволяє проаналізувати свої відчуття, а потім внутрішньо прийняти свій досвід і примиритися з минулим, щоб рухатися по життю далі.

2)    Відновлення втраченої рівноваги. Якщо ви відчуваєте сильний стрес,то найкоротший шлях до відновлення рівноваги лежить через релаксацію - розслаблення.

Знайти внутрішню рівновагу – це означає, зайняти таку позицію, щоб важко було збити з ніг, незважаючи на всі труднощі.  

 Навчання рівноваги - це один із способів відкрити всередині себе «закриті клапани» і знизити надмірне напруження. Щоб відкрити ці клапани і наблизитися до рівноваги, потрібно попрацювати над собою. Досягти рівноваги можна тільки, якщо знати, що воно собою являє, причому, не тільки розумом, а й на практиці, як стан, який ви вже колисьвідчували і до якого можете повернутися.

3)    Навчитися рефлексувати. Рефлексія – це чудовий спосіб для аналізу ситуації яка відбулася. За її допомогою людина може проаналізувати свій внутрішній стан, що змінилося в ньому, та те як на нього вплинули дані події.

4)    Катарсис, чи іншими словами очищення. Вважають, що після переживання сильних негативних подій, в результаті відбувається так би мовити їх вивільнення. Потрібно дозволити вивільнитися негативним емоціям та перевижанням для повного очищення себе з середини, адже якщо стримувати чи накопичувати в собі негатив, в результаті може відбутися нервовий вибух.

5)    Зрозуміти і прийняти той факт, що серйозні зміни - це невід'ємна частина життя. 

6)    Спробувати переключитися на те, що приносить радість в життя, на те що приносить спокій. Це може бути наприклад малювання, вишивання, прогулянки на свіжому повітрі, читання книжок, спілкування з близькими та багато іншого.

7)    Знайти підтримку зі сторони близьких.

8)     Поспілкуватись з однодумцями та постраждалими та також надати їм  підтримку, адже допомога іншим допомагає людині відчувати себе потрібним, спроможним допомогти комусь. Адже гуртом справитися з проблемою набагато простіше.

9)     Прийняти ту ситуацію яка відбулась та усвідомити те,  що все найстрашніше позаду, а тепер потрібно жити далі,  адже життя на цьому не закінчується.

10)  Звернутися до психотерапевта чи взяти участь в психотерапевтичних групах.