Виїзний семінар педагогів-організаторів загальноосвітніх навчальних закладів міста
Хмельницький в ошатнім убранні
Над Бугом Південним стоїть,
І сяють тут промені ранні,
Як сяяли безліч століть.
Національно-патріотичне виховання учнівської молоді як основний чинник формування патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції; формування єдиних стандартів діяльності, підвищення професійної компетенції педагогів у сфері національно-патріотичного виховання та інші актуальні завдання зібрали минулого тижня на виїзному семінарі «Формування компетенцій учнів через громадянсько-патріотичне, військово-патріотичне, духовно-моральне та туристсько-краєзнавче виховання» педагогів-організаторів загальноосвітніх навчальних закладів міста.
Відповідно до програми семінару, учасники відвідали славетні українські міста Кам’янець-Подільський та Хотин.
Кам'янець-Подільський часто називають містом-музеєм під відкритим небом. Це одне з найдавніших міст України, перші згадки про нього датуються XI століттям. Найбільша цінність міста – практично повністю збережений історичний центр. Старе місто, не розбавлене архітектурою XX століття.
Незважаючи на те, що все місто вражає своєю архітектурою і створює враження, що час у ньому зупинився, одна з його визначних пам'яток виділяється на загальному тлі – це старовинна Кам'янець-Подільська фортеця.
Прослуживши місту найпотужнішим оборонним форпостом протягом багатьох століть, зараз Кам'янець-Подільська фортеця є однією з найкрасивіших пам'яток архітектури України.
Далі учасники семінару помандрували землями загадкової Буковини.
Навіть ті, хто ніколи не бував у Хотині, безумовно бачили Хотинську фортецю, бо саме там знято багато художніх фільмів на історичні теми. Серед них: «Захар Беркут», «Три мушкетери», «Гадюка», «Стріли Робін Гуда», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Запорозька Січ».
Хотинська фортеця – це фортеця XIII–XVIII століть, що тепер є Державним історико-архітектурним заповідником. Розташована вона у старовинному буковинському місті Хотин на Дністрі, що у Чернівецькій області. Хотинська фортеця входить до рейтингу «Сім чудес України». Свій початок фортеця бере від дерев’яного форту, зведеного Володимиром Великим ще у Х столітті.
Багато хто хотів захопити Хотинську землю – і молдавські князі, і польські королі, і турецькі султани. Тому за наказом короля Данила Галицького було побудовано кам’яну фортецю. Упродовж століть Хотинська фортеця знала і часи розквіту, і занепаду, але кожного разу відновлювалась наче міфічний птах Фенікс.
Обмін враженнями, досвідом та обговорення проблем, пов’язаних з методикою впровадження національно-патріотичного виховання, продовжили учасники семінару на мальовничому березі річки Дністер.
Шелест осіннього загадкового вітру і ласкаві промінці сонця, що пробилося крізь набурмосені бурі хмари, створили чудову затишну атмосферу спілкування освітянам. Переповнені враженнями, щасливі та емоційно задоволені педагоги обговорили питання щодо ролі педагога-організатора в системі виховної роботи школи, важливості організації різного типу соціальних проектів, акцій, ініціатив як підґрунтя прояву патріотизму.
Як підсумок, учасниками семінару укладено наступні рекомендації:
- організовувати відвідування музеїв, пам’ятних місць тощо міста, області, країни;
- проводити виховні заходи, пов’язані із героїчним минулим українського народу;
- проводити «Уроки мужності», які безпосередньо формують у школярів патріотичні почуття на кращих прикладах мужності і звитяги, виявлених як минулими, так і нинішніми поколіннями захисників Батьківщини;
- створювати презентації та відеоролики, присвячені пам’яті героям і захисникам України;
- активізувати військово-патріотичне виховання через участь у Всеукраїнських дитячих військово-патріотичних іграх «Джура», «Сокіл» та ін., які проводити на базі дитячого відпочинкового табору «Лімниця» тощо.
Військово-патріотичне, громадянсько-патріотичне та духовно-моральне виховання здійснюється насамперед у тісній співпраці педагога-організатора із учителем предмета «Захист Вітчизни» та педагогічним колективом школи у процесі навчання та виховання, де в учнів закладається фундамент глибоких знань, формується світогляд, національна свідомість та ціннісне ставлення особистості до суспільства та держави.