Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек. Рекомендації
щодо формування у дітей та підлітків навичок здорового способу життя
Здоров’я людини передбачає процес збереження й розвитку її психічних і фізіологічних функцій, оптимальної працездатності та соціальної активності за максимальної тривалості життя.
Конституцією України життя та здоров’я людини визнані найвищими соціальними цінностями. Здоров’я населення вважається головним критерієм доцільності та ефективності всіх без винятку сфер діяльності держави.
Поняття здорового способу життя включає в себе різноманітні елементи, що стосуються усіх сфер здоров’я: фізичної, психічної, соціальної та духовної.
Здоров’я залежить не тільки від біологічних, генетичних і психофізіологічних задатків людини, а й від її культури, що включає різні способи реалізації соціальних та природних сил індивіда. Тому збереження й відновлення здоров’я перебувають у прямій залежності від рівня культури особистості. Поняття «культура здоров’я» формулюють як певний медичний рівень грамотності населення, стан соціального благополуччя, ступінь розвитку творчих сил, фізичних, психічних і розумових здібностей людини, виражених в організації її життєдіяльності, у ставленні до самої себе, інших людей, до природи. Основним критерієм культури здоров’я визначають стан оптимальної відповідності, гармонії між біологічним, психологічним і соціальним у житті й діяльності людини.
Для збереження та зміцнення здоров’я необхідні рухова активність, повноцінне харчування, додержання режиму праці, відсутність шкідливих звичок. Змушувати людину вести здоровий спосіб життя неможливо, однак прищеплювати, виховувати культуру здоров’я потрібно.
За оцінками фахівців, близько 75% хвороб у дорослих є наслідком умов життя в дитячі та молоді роки. Незадовільний стан здоров’я молоді може знижувати рівень національної безпеки, економічні, інтелектуальні та духовні ресурси розвитку суспільства. Незважаючи на значну санітарно-освітню роботу, частина дітей не використовує навички здорового способу життя у практиці. Однією з обов’язкових умов, за яких можливе поліпшення ситуації, є заохочення молоді до здорового способу життя та енергійне впровадження програм збереження і поліпшення здоров’я. Цьому сприятиме утвердження в педагогічній та дитячій свідомості широкого розуміння поняття «здоров’я». Сьогодні здоров’я вже не розглядається як суто медична проблема. Загальноприйнятим у світі є визначення поняття «здоров’я», викладене у Преамбулі Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ): «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад».
У Національній доктрині розвитку освіти в Україні серед пріоритетних завдань шкільної освіти визначено й «виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів». Свідоме й відповідальне ставлення особистості до власного здоров’я передбачає вільне прийняття рішень і вибір цілей, а також способів, методів і шляхів їх досягнення. Тому педагог, формуючи культуру здоров’я школярів, має допомогти їм усвідомити важливість розумного, дбайливого ставлення до власного здоров’я, прищепити почуття відповідальності, розуміння, що саме здоров’я визначає якість життя; формувати прагнення бути здоровим; сприяти засвоєнню системи знань та практичних навичок здорового способу життя та безпечної поведінки. Робота вчителя має бути спрямована на зміцнення фізичного, морального та психологічного здоров’я дітей, на створення оптимального режиму їх фізичної та психологічної адаптації до підвищених вимог навчального навантаження та ефективної системи подолання таких соціально негативних явищ як наркоманія, куріння, зловживання алкоголем серед дітей та підлітків.
Навчання здорового способу життя передбачає систематичний комплекс заходів, спрямованих на усвідомлення здорового способу життя як цінності шкільного колективу, що сприятиме гармонійному розвиткові психофізичних здібностей учнів. Школа має забезпечувати засвоєння учнями комплексу конкретних знань про здоровий спосіб життя, зокрема, про прості та дійові заходи протидії організму інфекціям; значення гігієни, дотримання чистоти, правильного харчування для здоров’я людини; необхідність вакцинації для профілактики хвороб. Турбота про правильну поставу учнів, гігієну їх опорно-рухового апарату, органів слуху та зору має бути предметом особливої уваги педагогів. Важливим напрямком педагогічної діяльності має бути також і навчання учнів гігієни розумової праці з метою уникнення перевантажень. Актуальними залишаються заходи щодо запобігання та протидії з боку школи шкідливим звичкам учнів – курінню, алкоголізму, вживанню наркотиків.
У процесі формування навичок здорового способу життя рекомендуємо керуватися такими пріоритетами:
· вірити в цінність кожної дитини;
· дотримуватись конфіденційності;
· надавати позитивну інформацію;
· бути порадником, а не моралістом;
· поважати думку й позицію дитини;
· акцентувати увагу дитини на власних позитивних рисах, характеристиках і здобутках.
Рекомендуємо дотримуватися таких принципів профілактичної роботи:
· відповідність змісту роботи потребам особистості: вивчення існуючих потреб та орієнтація змісту, форм роботи на їх задоволення; своєчасне виявлення підлітків «групи ризику» та надання їм допомоги;
· активізація зворотного зв’язку: надавати можливість учням висловлювати свої думки та почуття;
· добровільність: мотивувати та пропонувати, а не примушувати та диктувати;
· позитивна спрямованість: зміцнення позитивної позиції особистості щодо власної спроможності підтримання оптимального стану здоров’я; опертя на позитивні моменти – не стільки залякувати наслідками шкідливих звичок, скільки привертати увагу й посилювати симпатію до людей, які дотримуються здорового способу життя; розвінчувати створювані рекламними кампаніями стереотипи «героїв з цигаркою», які асоціюються з активністю та процвітанням;
· об’єктивність: інформація не повинна зводитись до залякування або формальних гасел; слід пам’ятати, що некваліфікована, необережна інформація може створити атмосферу таємничості та загадковості, спровокувати реакцію на «заборонений плід»;
· залучення батьків, медичних працівників, психологів, соціологів, вчителів щодо популяризації серед учнівської молоді принципів здорового способу життя;
· систематичність: вся профілактична робота з превентивного виховання має передбачати комплекс заходів, спрямованих на формування свідомого ставлення до власного здоров’я;
· врахування вікових та індивідуальних особливостей дітей.
Дослідники виявили, що в ході лекції учнями засвоюється 5% наданої їм інформації, бесіди – 10%, перегляду телепередач – 30%, щотижневої виховної роботи – 45%, рольової гри – 60%. Доцільно враховувати, що найбільш ефективними у процесі формування культури здоров’я особистості є інтерактивні методи роботи із застосуванням елементів тренінгів, гри та оздоровчих вправ.
З метою реалізації завдання формування навичок у дітей та підлітків здорового способу життя у практику роботи загальноосвітніх навчальних закладів рекомендуємо впроваджувати такі форми роботи:
– флешмоби;
– створення буктрейлерів «Я за здоровий спосіб життя»;
– шкільні спартакіади, естафети, спортивні та туристичні змагання;
– родинні свята та свята здоров’я;
– рольові ігри, вікторини, ігрові програми;
– години спілкування на свіжому повітрі;
– психологічні тренінги;
– диспути, дискусії, круглі столи;
– організація роботи служби довіри;
– профілактичні консультації;
– випуск радіогазет та настінної інформації;
– презентація матеріалів періодичної преси;
– виставки наявної літератури, віртуальні виставки «Здоров’я дітей та підлітків»;
– перегляд та обговорення кінофільмів (мультфільмів);
– використання елементів народної системи духовно-фізичного розвитку особистості (прислів’я, приказки, рухливі ігри, фізична культура козаків) під час проведення навчальних занять;
– співпраця з батьками (з проблеми формування культури здоров’я учнів), підвищення їх педагогічної культури шляхом організації лекцій, круглих столів, бесід, консультацій, розробки пам’яток тощо.
Завданням кожного навчального закладу освіти має бути забезпечення здорового способу життя всьому шкільному колективу завдяки створенню такого навколишнього середовища, яке сприяло б зміцненню здоров’я.
Рекомендована література
1. Закон України «Про освіту»
2. Конституція України.
3. Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ столітті // Освіта України. – 18 липня 2001. – №29. – С.4 –6.
4. Про Всеукраїнський огляд-конкурс на кращий стан фізичного виховання в навчальних закладах України: Наказ МОН України від 05.05.03 №272 //Фізична культура в школі. – 2003. - №3. – С.10-14.
5. Про затвердження Заходів Міністерства освіти і науки України на виконання Указу президента України від 26.03.01 № 203/2001 «Про Національну програму «Репродуктивне здоров’я 2001-2005»: Наказ МОН України від 27.04.01 №348 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.67-69.
6. Про затвердження Національної програми патріотичного виховання населення, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства: Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.99 №1697 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.10-20.
7. Про заходи щодо розвитку духовності, захисту моралі та формування здорового способу життя громадян: Указ президента України від 27.04.99 №456/99 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.7-9.
8. Про Національну програму «Репродуктивне здоров’я 2001-2005»: Указ президента України від 26.03.01 №203/2001 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.60-66.
9. Про Концепцію розвитку охорони здоров’я населення України: Указ президента України від 07.12.00 №1313/2000 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.50-51.
10. Про невідкладні заходи щодо запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу: Указ президента України від 01.11.2000 3118/2000 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.38-39.
11. Про організацію Виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.01 №960 «Про затвердження заходів щодо виконання Концепції розвитку охорони здоров’я населення України»: Наказ МОН України від 25.09.01 №654 //Інформаційний вісник: вища школа. 2002. - №7. – С.56-59.
12. Про подальше впровадження міжнародного проекту «Європейська мережа шкіл сприяння здоров’ю в Україні» //Інформаційний збірник Міністерства освіти України. – 1998. – №23. – С.3-18.
13. Про формування здорового способу життя дітей та підлітків і заборону тютюнокуріння в навчальних закладах та установах МОН України: Наказ МОН України №612 від 10.09.03 //Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. – 2003. – №20. – С.29-30.
14. Актуальні проблеми здоров’я та освіти дітей на початку 21 століття: Спільна сесія АМН та АПН України //Педагогічна газета. – 2001. - №8. – С.1-2.
15. Бобрицька В. Як зберегти психічне здоров’я: Поради для вчителя //Директор школи. – 2002. – №15. – С.8-10.
16. Боярська Л., Овдієнко Л. Програма «Школа і здоров’я» // Рідна школа. – 2003. - №11. – С. 55-58.
17. Боярська Л., Солодова І., Котлова Ю. Досвід реалізації програми «Школа і здоров’я» // Рідна школа. – 2003. - №11. – С. 58-60.
18. Василенко Н. Проблема здорового способу життя в освіті європейських країн //Шлях освіти. – 2000. - №1. – С.19-22.
19. Заїка Л. Формування в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я: Методичні рекомендації //Директор школи. – Квітень 2002. – №15. – С.7.
20. Залковська В., Суська О., Павлючок Я. Українські народні традиції здорового способу життя: Засідання клубу «Краяни”»//Краєзнавство, географія, туризм. – Жовтень 2003. - №38. – С.1-5.
21. Зубалій М., Закопайло С. Складові здорового способу життя //Завуч. – Липень 2000. – №20-21. – С.29.
22. Канівець С. День Здоров’я: Сценарій спортивного свята //Фізична культура в школі. – 2003. - №3. – С.25-26.
23. Кириленко С. Розвиток педагогічних технологій формування культури здоров’я старшокласників // Рідна школа. – 2003. - №11. – С. 50-55.
24. Кривошеєва Г. Культура здоров’я особистості як соціально-педагогічна проблема //Шлях освіти. – 2001. - №1. – С.35-37.
25. Кримський С. Принципи духовності ХХІ століття //Директор школи. – 2003. – №15. – С.8-10.
26. Міндер М. Поле педагогічної дії //Директор школи. – 2001. – №№33-38.
27. Оржеховська В. Проблеми морально-духовного розвитку неповнолітніх у контексті превентивного виховання //Рідна школа. – 2002. – №10. – С.2-4.
28. Попередження суїцидальної поведінки дітей та підлітків: Методичні рекомендації для педагогів, практичних психологів, соціальних педагогів, батьків //Все для вчителя. – Жовтень 2003. - №30. – С.53-64.
29. Психічне здоров’я дитини /Упоряд. Т.Гончаренко. – К.: Редакції загальнопедагогічних газет, 2003. – 112с.
30. Савченко О.Я. Реформування шкільної освіти і реалізація її оздоровчої функції: Доповідь на спільній сесії АМН та АПН України „Актуальні проблеми здоров’я та освіти дітей на початку ХХІ століття” //Директор школи. – Жовтень 2001. - №37. – С.5-6.
31. Свиридено С. Навчаємо дітей здорового способу життя //Учитель. – 2000. - №4-6. – С.27.
32. Стеценко Л., Іванова І. Здоров’я учнів – найвищий закон //Педагогіка толерантності. – 2003. - №3. – С.55-57.
33. Тенета небезпеки: ВІЛ як проблема розвитку //Завуч. – 2001. – №8. – Вкладка.
34. Стан репродуктивного здоров’я України //Завуч. – Вересень 2001. - №31. – Вкладка.
35. Статеве виховання підлітків: Батьківський лекторій //Все для вчителя. – 2000. – №26. – С.2-25.
36. Федоренко Д., Федоренко О. Взірець козацької звитяги //Рідна школа. – 2003. - №2. – С.67-68.
37. Формування навичок здорового способу життя і духовної культури дітей та молоді: проблеми, пошуки, перспективи //Педагогічна газета. – 2001. - №5. – С.1-4.
38. Шахненко В., Цуканова Є. Концепція «Школи здорового способу життя та безпеки життєдіяльності» //Освіта. – Листопад 2001. - №69-70. – С.6-7.
39. Яременко Н. Методичні рекомендації щодо організації превентивного виховання в навчальних закладах //Інформаційно-методичний збірник: Спеціалізоване педагогічне видання Управління освіти і науки Київської обласної державної адміністрації та Київського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів. – Квітень 2001. - №16. – С.55-59.
НОВІГАТОР
ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я ТА БЕЗПЕКИ
Абетка безпеки http://navigator.rv.ua/index.php?option=com_content&view=category&id=7&Itemid=29&layout=default 10 різноманітних тем, які навчать дітей, як безпечно співіснувати з навколишнім середовищем. - для дітей середнього шкільного віку - для дітей старшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Абетка безпеки для дитини http://abetka.ukrlife.org/ab_bezpeky.htm Життя сповнено несподіванок, а часом небезпеки. Тому треба бути не тільки хоробрим, але й обачним. Слід не тільки сподіватися на допомогу дорослих, але й самому вміти постояти за себе. У першу чергу, намагатися не потрапляти в небезпечні ситуації, а коли вже потрапив – знати як себе поводити. - для дітей середнього шкільного віку - ресурс українською мовою
Абетка харчування https://www.abetka-healthykids.com.ua/ Ігри та цікаві відео з основ здорового харчування в рамках програми «Nestle Здорові діти». - для дітей молодшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Анатомический словарь http://anatomyonline.ru/ Детальний путівник по людському тілу: організм людини та його будова; атлас з анатомії людини; окремі органи і системи органів людини у малюнках. - для дітей старшого шкільного віку
Безпека дітей: як поводитися під час терористичної загрози http://www.chl.kiev.ua/Default.aspx?id=6940 Пам’ятка для дітей. - для дітей середнього шкільного віку - для дітей старшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Безпека для малих та дорослих http://www.babybezpeka.org.ua/index.php?section=tochildren Деякі поради, які допоможуть зорієнтуватися у складних ситуаціях. - для дітей молодшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Безпека на дорозі https://www.youtube.com/watch?v=zFe-AaClCIs&index=1&list=PLg2-OSmCkv9J1iRFgHsrem_nRtvN1sl4A Відеоуроки тітоньки Сови з правил дорожньої безпеки. - для дошкільників - для дітей молодшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Будь уважним на дорозі! http://www.chl.kiev.ua/doc/bdr_a5_2015_color_new.pdf Рекомендаційний список літератури для учнів 1-4 класів. - для дітей молодшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Веб-простір безпеки http://child.mns.gov.ua/ Все про професію рятувальникa. Абетка безпеки, телефони екстрених служб, небезпечні знахідки, діти-герої, мультимедійні ресурси та ігри для дітей; методичні матеріали для дорослих. - для дошкільників - для дітей молодшого шкільного віку - для дітей середнього шкільного віку - для дорослих - ресурс українською мовою
Здоровий спосіб життя http://bibl.kharkiv.ua/programa Розділ сайту Харківської обласної бібліотеки для дітей, що висвітлює матеріали проекту «Бібліотека – територія здоров’Я». - для дітей середнього шкільного віку - для дітей старшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Курс ПМД он-лайн http://1staidplast.org.ua/ Інтерактивний курс з надання першої медичної допомоги. - для дітей старшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Правила поведінки в небезпечних ситуаціях – 1 https://www.youtube.com/watch?v=kMmyA5abiPY Відеоролик про правила поводження в місцях бойових дій. - для дітей молодшого шкільного віку - для дітей середнього шкільного віку - для дітей старшого шкільного віку
Твоя поведінка – твоє майбутнє http://undp.org.ua/files/ua_11932future_fin_correct.pdf Популярно про ВІЛ/СНІД.. Відомі люди та молодь України про цю проблему. Проблеми епідемії ВІЛ та СНІДу в Україні і профілактика цього захворювання. - для дітей старшого шкільного віку - ресурс українською мовою
«Уроки обережності» тітоньки Сови https://www.youtube.com/watch?v=zFe-AaClCIs&index=1&list=PLg2-OSmCkv9J1iRFgHsrem_nRtvN1sl4A Відеоуроки. - для дошкільників - для дітей молодшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Формула здоров’я http://laginlib.org.ua/ynfo/formula/index.php Пам’ятка для читачів-учнів 5-9 класів як зберегти своє здоров’я, працюючи за комп’ютером. - для дітей середнього шкільного віку - ресурс українською мовою
Як поводитися в надзвичайних ситуаціях : посібник для сім’ї http://euroeastcp.eu/assets/files/Family%20guide/Family%20Guide_UA.pdf Базова інформація про запобігання надзвичайним ситуаціям, про причини їх виникнення та дії в екстремальних умовах. - для дітей молодшого шкільного віку - для дітей середнього шкільного віку - для дітей старшого шкільного віку - ресурс українською мовою
Додаток до листа ІМЗО
від_18.07.2017 № 211/10-1500
Міністерство освіти і науки України
Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти»
Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В.О.Сухомлинського Національної академії педагогічних наук України
Рекомендації щодо проведення в 2017 році
Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек
З 2008 року за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (IASL) започатковано щорічне проведення Міжнародного місячника шкільних бібліотек. Міністерство освіти і науки України в 2014 році підтримало міжнародну ініціативу і прийняло рішення щорічно з 1 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек проводити Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (наказ МОН України від 12.08.2014 № 931). У 2017 році Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек відбуватиметься під гаслом «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя».
Зміцнення здоров’я дітей є однією з актуальних проблем нашого суспільства. Швидкі темпи зростання захворюваності та інвалідності дітей шкільного віку, недотримання гігієнічних нормативів щодо навколишнього середовища, в якому перебувають діти, незбалансованість харчування, дефіцит мікроелементів і вітамінів, гіподинамія, травматизм, тютюнопаління, вживання алкогольних напоїв, токсичних і наркотичних речовин, ранній початок статевого життя, недостатній рівень сформованості навичок безпеки життєдіяльності, поширення ВІЛ-інфекції, туберкульозу, захворювань, що передаються статевим шляхом тощо, потребують посилення роботи в навчальних закладах з формування в учнів навичок здорового способу життя. Сьогодні як ніколи потрібні нові підходи й шляхи до усвідомлення учнівською молоддю необхідності зміцнення здоров’я, розвитку культури здоров’я.
До пошуку ефективних шляхів розв’язання проблеми соціального здоров’я молоді долучаються й шкільні бібліотеки. Бібліотеку завжди називали аптекою душі, місцем, де лікують словом та книгою, тому важливо, щоб кожна шкільна бібліотека стала центром збереження здоров’я та осередком формування здоров’язберігаючої компетентності учнів.
Цьогорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек має сприяти реалізації основних пріоритетів Нової української школи, зокрема, формування в учнів уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя.
У місячнику братимуть участь шкільні бібліотекарі, представники обласних державних адміністрацій, органів управління освітою, директори навчальних закладів, методисти з бібліотечних фондів, громадські організації.
Загальний науково-методичний супровід організації та проведення Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек здійснюватиме Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» та головний координаційний науково-методичний центр мережі освітянських бібліотек МОН України та НАПН України – Державна науково-педагогічна бібліотека України імені В. О. Сухомлинського НАПН України.
Результати місячника висвітлюватимуться на Всеукраїнському вебінарі, що відбудеться за підтримки «Microsoft Україна». З метою поширення інформації про Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек буде підготовлено спеціальний випуск науково-методичного часопису «Шкільна бібліотека плюс».
Інформація про проведені заходи, фоторепортажі, статті, сценарії, вірші відповідно до заявленої тематики надсилається до Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського до 20 листопада 2017 року на електронну адресу:metodist08@i.ua
Рекомендовані заходи в рамках
Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек
Основна робота бібліотек з виховання культури здоров’я учнів має здійснюватися за такими напрямами: поповнення бібліотечного фонду документами з різних галузей знань, зорієнтованих на формування в учнів практичних навичок дбайливого ставлення до свого здоров’я, популяризація літератури про здоров’я та здоровий спосіб життя, створення навігатора для швидкого пошуку сайтів з інформацією щодо здорового способу життя в Інтернеті, організація традиційних і віртуальних тематичних книжкових виставок, інформаційний супровід та проведення масових заходів (конференції, цикли бесід, огляди літератури, усні журнали, дискусії, диспути, діалоги тощо). Проведення комплексу заходів з формування здорового способу життя в тісній співпраці бібліотек з учасниками навчально-виховного процесу ефективно впливатиме на ціннісні пріоритети підлітків та молоді.
З метою залучення учнів до активної участі у Всеукраїнському місячнику рекомендовано на обласному рівні організувати такі заходи:
üконференції «Молодь про користь здорового способу життя», «Просвітницька функція шкільної бібліотеки щодо формування здорового способу життя в контексті заповіді В. О.Сухомлинського «Духовне здоров’я дитини»;
üфлешмоби «Здоровий спосіб життя: Модно! Престижно! Корисно!», «Здоровим бути модно, стильно і красиво»;
üбуккросинг під гаслом «Література як мікстура»;
üінформаційний брифінг «У гармонії з собою і світом»;
üквест «Рухова активність – здоровий спосіб життя»;
üконкурс плакатів і малюнків «Я обираю здоров’я», «Здоров’я сьогодні і на все життя».
У загальноосвітніх навчальних закладах шкільними бібліотекарями можуть бути організовані такі заходи:
ü круглі столи «Здоров’я – вічна мрія людства», «Щоб вижити, світ повинен встановити здоровий спосіб життя!», «Здоровий спосіб життя в традиціях українського народу»;
üконкурс-вікторина «Що я знаю про здоровий спосіб життя»;
üпрезентації книжок, журналів, інформаційних сайтів, що популяризують здоровий спосіб життя, автобіографій відомих особистостей, які, незважаючи на інвалідність, домоглися визнання в суспільстві;
üперегляд та створення власних буктрейлерів про важливість духовного, психічного, соціального та фізичного здоров’я людини, толерантність і терпимість до людей з особливими потребами;
üпідготовка циклу тематичних виставок, присвячених профілактиці наркоманії, токсикоманії, алкоголізму, тютюнопалінню, зокрема: «Шкідливі звички: міраж і дійсність», «Здоров'я або цигарка?», «Наркоманія - це плаха», «Вороги юності та краси», «Велике зло та біда роду людського», «Спортивні перемоги - перемоги здоров'я», «Азбука краси та бадьорості», «Як вода джерельна будьте ви здорові»;
üпідготовка і розповсюдження рекомендаційних списків (у вигляді буклетів, закладок), що інформуватимуть про нову літературу та актуальні статті, присвячені популяризації здорового способу життя: «Здорова людина – здорове суспільство», «Питна вода: безпека, якість, здоров’я», «Ім’я біди – наркотик», «Знайте правду про СНІД», «Кожна цигарка скорочує життя на 15 хвилин», «Курити – здоров’ю шкодити», «Алкоголь – це небезпечно!», «Раціональне харчування»;
üоформлення тематичних полиць: «Здоровий спосіб життя – хворобам нема вороття», «Мандрівка на планету Здоров’я»;
üспільне проведення з педагогічними працівниками, спеціалістами-медиками бесід, дискусій, диспутів, зустрічей на теми: «Вічні цінності життя», «Відновлюй своє здоров’я правильним балансом діяльності й відпочинку», «Наркоманія: від хвилинного задоволення до трагедії життя», «Нікотин – своєрідний наркотик», «Алкоголь і підліток», «СНІД – небезпечна хвороба», «Дорога в безодню»;
üрозміщення на інформаційному стенді навчального закладу, сайті (блозі) бібліотеки матеріалів з розвитку культури здоров’я;
üвідзначення кращих читачів бібліотеки, які долучилися до організації та проведення місячника.
Активна участь шкільних бібліотекарів усіх областей України у Всеукраїнському місячнику «Шкільна бібліотека – за здоровий спосіб життя» сприятиме консолідації зусиль шкільних бібліотек України у справі зміцнення здоров’я, профілактики хвороб, забезпечення гармонійного розвитку кожного школяра.