Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Відбувся навчальний тренінг «Редагування Вікіпедії та її використання у навчальному процесі» для педагогів загальноосвітніх закладів м.Івано-Франківська

Відбувся навчальний тренінг «Редагування Вікіпедії та її використання у навчальному процесі» для педагогів загальноосвітніх закладів м.Івано-Франківська

Уявіть собі світ, у якому кожна людина має вільний доступ до усіх накопичених людством знань. Це те, до чого ми прагнемо.

«Вікіпедія»

Відповідно до плану роботи Департаменту освіти та науки 5 жовтня 2017р. на базі центру інформаційних технологій Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника відбувся навчальний тренінг «Редагування Вікіпедії та її використання у навчальному процесі» для педагогів загальноосвітніх закладів м.Івано-Франківська. Захід організовано інформаційно-методичним центром Департаменту освіти та науки спільно з ГО «Вікімедія Україна». У вікітренінгу взяло участь 27 представників із 25 загальноосвітніх навчальних закладів.

Методист інформаційно-методичного центру Департаменту освіти та науки О.Солом’яна окреслила основні засади освітнього проекту «Вікіпедія», заходи щодо його розвитку, шляхи популяризації та широкого використання української мови в Інтернет-ресурсах у загальноосвітніх навчальних закладах.

З осені 2010 року діє міжнародна освітня ініціатива Фонду Вікемідія Wikipedia Education Program(«Освітня програма»), яка спрямована на залучення студентів/учнів до написання статей у «Вікіпедії» замість, наприклад, паперових рефератів. За перші 6 років у світі до програми долучились понад 10 тисяч студентів з більш як 400 університетів 89 країн світу, які написали 20 тисяч статей. У березні 2012 року Освітня програма стартувала в Україні. Зараз енциклопедія налічує близько 70 тисяч статей.

Що дає «Вікіпедія» для освіти?

-         Використання матеріалів з «Вікіпедії» для ілюстрації уроку.

-         Виконання різноманітних завдань з текстом статті.

-         Створення нових та доповнення вже наявних статей до україномовного розділу «Вікіпедії» відповідно до правил та настанов.

-         Фотографування важливих об’єктів інфраструктури в населених пунктах України для ілюстрування статей про них.

Координатор освітнього проекту «Вікіпедія» на Західній Україні Віра Моторко (м.Львів) ознайомила учасників з основними правилами редагування та використання україномовного розділу Вікіпедія у навчальному процесі.

У заході взяв участь директор Івано-Франківського обласного державного центру науково-технічної творчості учнівської молоді В.Кодря,  котрий підкреслив важливість впровадження даного проекту у навчальні заклади та перспективи його розвитку.

У практичній частині вікітренінгу учасники навчилися редагувати наявні та створювати нові статті україномовного розділу енциклопедії «Вікіпедія», перекладати готові статті з інших мов на українську.

Підводячи підсумки, педагоги обговорили можливості успішного використання Вікіпедії у навчальному процесі. Так, наприклад, кожен учитель, що має доступ до Інтернету, може використовувати на уроці ілюстративний матеріал з «Вікіпедії» та її сестринських проектів (світлини), інформацію з текстів статей Вікіпедії та особливо документів (Вікіджерела).

Алгоритм роботи учнів із текстом статті досить простий. Учитель озвучує на уроці назви статті та характеру завдання, дає можливість (за наявності комп’ютерів, під’єднаних до Інтернету) ознайомитись учням з її текстом або його частиною.

Характер завдання може передбачати:

-         робота з основними тезами (фактами) зі статті;

-         характеристика тих чи інших особливостей предмета, об’єкта, явища, події;

-         відшукати та дати відповідь на запитання вчителя.

За наявності певних навичок учнів (реєстрація учнів в україномовному розділі «Вікіпедії») можливе колективне написання статті під час уроку. Для цього вчитель має підготувати літературу (або частини з неї), які мають опрацювати учні.

Учні, об’єднані в групи по 3-4 особи, можуть самостійно опрацьовувати матеріали, готувати текст розділів/абзаців майбутньої статті.

На відкритих уроках або уроках-конференціях можливе колективне доповнення (написання) статті.

Так, для прикладу, використання історичних документів у процесі навчання дає можливість об’єднати в одне ціле:

-                      діяльність учителя та учнів;

-                      головні компоненти змісту історичної освіти;

-                      методичні прийоми роботи з історичними документами згідно з їх навчальними функціями;

-                      теоретичний навчальний матеріал з документальним, що приводить також до інтеграції внутрішньокурсових, міжкурсових та міжпредметних зв’язків.

Сучасний учитель має справу із різноманітними інформаційними ресурсами, які перебувають у постійному розвитку. Практика доводить, що переведення традиційних інформаційних ресурсів в електронний вид розширює їх дидактичні можливості та робить їх більш доступними в процесі навчання.


іннформа1