Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Відбулось засідання творчої групи вчителів української мови та літератури

Відбулось засідання творчої групи вчителів української мови та літератури

Інноваційна діяльність – це гарно організована, раціональна і систематична робота.

 П.Друкер

Випускник основної школи – це патріот України, який знає її історію; носій української культури, який поважає культуру інших народів; компетентний мовець, що вільно спілкується державною мовою, володіє однією чи кількома іноземними мовами, має бажання і здатність до самоосвіти, виявляє активність і відповідальність у громадському й особистому житті, здатний до підприємливості й ініціативності, має уявлення про світобудову, бережливоставиться до природи, безпечно й доцільно використовує досягнення науки й техніки, дотримується здорового способу життя. Саме такі завдання – навчати й виховувати гідних випускників – постають перед учителями-словесниками міста, які визначаються в Пояснювальній записці до оновлених програм з української мови та літератури.

Згідно із плануванням роботи Департаменту освіти та науки, 11 жовтня 2017 року на базі НВК «Школа-гімназія № 3» відбулося засідання творчої групи вчителів української мови та літератури міста (керівник Ірина Тугай). Педагоги обговорили Закон України «Про освіту», який наголошує, що метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства.

Методист ІМЦ Наталія Рущак наголосила, що нормативні освітні документи визначають ключовими для розвитку української школи загалом і літературної освіти зокремаідеї діяльнісного, особистісно зорієнтованого і компетентнісного підходів. Це зумовлено потребою відповісти на виклики сьогодення, коли неможливо навчити учня «всього на все життя», і ключовим умінням стає здатність та готовність діяти залежно від поставлених завдань і вчитися протягом усього життя. Відповідно мета мовної та літературної освіти: засобами предмета допомогти учневі в його самопізнанні, життєвому самовизначенні, самоздійсненні, формуванні предметних (мовної та літературної) і ключових компетентностей, здатності до формування комунікативних навичок, читацького й особистісного саморозвитку.

Учителі-словесники розглянули питання, пов′язані із реалізацією наскрізних змістових ліній на  уроках мови та літератури. Основним вектором діяльності на новий навчальний рік педагоги обрали реалізацію компетентнісного потенціалу предметів: «Українська мова» та «Українська література». Це стане одним із етапів здійснення проекту «Формування і розвиток практичних умінь і навичок на уроках української мови та літератури як умова досягнення учнями комунікативної компетентності». Результатом такої діяльності вчителі визначають напрацювання технологічних карт уроку як засобу поетапного формування життєвих компетентностей учнівської молоді.

У процесі обговорення вчителі зробили висновки, що сучасний учитель повинен готувати не лише носія знань, а й творчу особистість, яка здатна використовувати здобуті знання для конкурентоспроможної діяльності в будь-якій сфері суспільного життя, тобто формувати компетентну особистість.    Розвиток у школяра самостійності, здатності до самоорганізації, саморозвитку, самовиховання, самоосвіти – це одне з першочергових завдань сучасної школи.

Відповідно перед учителем, якщо він хоче в якості освітнього результату мати компетентність учнів, постає завдання не примушувати, а мотивувати їх до тієї чи іншої діяльності, формувати потребу у виконанні тих чи інших завдань, сприяти отриманню досвіду творчої діяльності та емоційно-ціннісного ставлення до знань і до процесу їх отримання.

За підсумками проведеного методичного заходуукладено рекомендації:

- використовувати новітні технології, що сприяють активізації пізнавально-пошуково-творчої  діяльності навчально-виховного процесу;

- розробити стратегії впровадження ключових компетентностей у межах оновленої навчальної програми ;

- поширювати створений педагогічний досвід, демонструючи на майстер-класах, педагогічних моделюваннях, тренінгах та інших сучасних методичних заходах.


засідання4