Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Відбулось засідання інтервізійної групи соціальних педагогів

Відбулось засідання інтервізійної групи соціальних педагогів

22 листопада 2017 року на засіданні інтервізійної групи соціальних педагогів було висвітлено питання «Комп’ютерна залежність та шляхи її подолання». Учасники мали змогу обговорити причини виникнення комп’ютерної залежності у дітей і дорослих та напрацьовано алгоритм її подолання.

Близько 70% сучасних школярів, відповідаючи на запитання про свої інтереси і захоплення, згадують гаджети. У наш час дуже складно знайти підлітка, який би не користувався якимось модним сучасним гаджетом – планшетом, смартфоном, айфоном, ігровою приставкою чи іншими „плодами цивілізації”. Поруч з цим з’явилися негативні наслідки, які впливають на соціально-психологічне здоров’я дітей і підлітків. Найпоширенішим з них є явище комп’ютерної залежності.

Термін «комп’ютерна залежність» з’явився в 1990 році. На даний час є новий термін «гаджетоманія» або «гаджет-залежність». Психологи класифікують цю звичку, як різновид емоційної залежності, спричиненої технічними засобами, головний зміст якої полягає в тому, що техніка починає керувати людиною. З часом для залежного підлітка стає важливим не результат роботи з гаджетом, а процес, у якому втрачається контроль над часом.

Підлітковий вік – це період формування цінностей, розширення соціальних контактів, а залежна дитина обмежує своє коло спілкування комп’ютером. В результаті цього в таких дітей спостерігаються відсутність життєвого досвіду, інфантилізм у вирішенні життєвих питань, труднощі в соціальній адаптації, бідність емоційної сфери, психологічні порушення (зниження гостроти зору, підвищена втомленість, порушення постави тощо), звуження кола інтересів, прагнення створити особистий світ, втеча від реальності.

Дана проблема є характерною не лише для дітей, а й дорослих.

Які ж ознаки гаджет-залежності дорослого?

ваш настрій завжди підвищується, ви навіть відчуваєте ейфорію при використанні будь-якого гаджета;

ви не можете відірватись від улюбленого приладу і не можете обмежувати час, що витрачаєте на користування ним;

не можете стриматись від придбання „нової” іграшки, навіть якщо вона вам не потрібна;

відчуваєте порожнечу та депресію без прилада-улюбленця або регулярного придбання „новинок”; нехтуєте сім’єю та друзями; відчуваєте почуття провини перед ними; у Вас почалися проблеми з роботою або навчанням;

з’явилися такі фізичні симптоми, як головний біль, сухість в очах, проблеми зі сном, пригнічений настрій.

Перші ознаки комп’ютерної залежності дитини:

пропуски шкільних занять через комп’ютерну гру вдома або відвідування комп’ютерного клубу;

просиджування біля гаджета у нічний час;

приймання їжі під час комп’ютерної гри;

асоціювання себе з героями комп’ютерних ігор;

відсутність інших захоплень, крім комп’ютерних ігор;

віддавання переваги комп’ютерним іграм, а не спілкуванню;

загальний час, проведений за грою, перевищує час виконання домашніх завдань, прогулянок, спілкування з батьками і однолітками, інших захоплень;

дитина не уявляє, чим себе зайняти, коли комп’ютер не працює;

конфлікти з батьками та їх шантажування у відповідь на заборону проводити час за комп’ютером.

То що, відмовитися від гаджетів?! Ні в якому разі!

Потрібно лише з розумом підійти до їх використання!

Варто прислухатись до таких порад:

* Перед тим, як увійти до Інтернету, чітко сформулюйте, а краще запишіть, що саме ви хочете знайти. Так ви зможете не відволікатись на неважливі посилання та збережете багато часу.

* Заздалегідь визначте, скільки часу ви плануєте витратити на користування ноутбуком перед тим, як увімкнути його і вимикайте, коли закінчили справу.

* Не користуйтесь гаджетами, якщо ви зайняті якоюсь іншою справою: розмовляєте з кимось, слухаєте лекцію чи сидите у кіно чи на концерті та інш. По-перше, ви не зможете максимально насолодитися зустріччю чи подією, а по-друге – це просто порушення правил етикету.

* Знайдіть собі цікаве хоббі або заняття для душі. Розвивайтеся, вчіться, займайтеся спортом, мандруйте!

Нехай гаджети будуть корисною частиною світу, а не заміняють його!!!