Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Круглий стіл «Права людини в Україні: історія та сьогодення» з нагоди відзначення Міжнародного Дня прав людини та 80-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола

Круглий стіл  «Права людини в Україні: історія та сьогодення» з нагоди відзначення Міжнародного Дня прав людини та  80-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола

10 грудня відзначають Міжнародний День прав людини, який бере свій початок у далекому 1950 році, коли Генеральна Асамблея ООН запропонувала усім державам святкувати 10 грудня як День прав людини, бо саме в цей день в 1948 році цією ж організацією було прийнято Загальну декларацію прав людини. Саме з цієї нагоди 7 грудня 2017 року в Івано-Франківському міському Центрі патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери відбулося засідання круглого столу «Права людини в Україні: історія та сьогодення» з метою з’ясувати актуальні проблеми правозахисної діяльності в Україні з огляду на минуле та сучасні обставини, визначити місце у правозахисному русі відомих громадсько-політичних діячів, дисидентів В’ячеслава Чорновола, 80-річчя від народження якого вшановуватиметься          24 грудня, Оксани Попович, Опанаса Заливахи.

У заході взяли участь гуртківці Івано-Франківського міського Центру патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери, слухачі Івано-Франківської Малої академії наук учнівської молоді, студенти першого курсу юридичного відділення Івано-Франківського коледжу ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», Володимир Ковальчук, заслужений юрист України, заступник директораІвано-Франківського регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Роман Гладиш, журналіст, Віктор Матвіїв, учасник АТО, волонтер, активіст громадської організації «Опора Прикарпаття», студенти кафедри журналістики Прикапатського національного університету імені Василя Стефаника разом зі своїм викладачем, кандидатом політичних наук Наталією Шотурмою. Модераторами круглого столу були директор Центру Галина Савченко та керівник гуртка позашкільного закладу, кандидат політичних наук Богдан Максимець.

Під час проведення круглого столу були виголошені інформаційні повідомлення про заснування, склад членів, завдання, форми переслідувань, значення відомої дисидентської правозахисної організації другої половини 1970-х рр. Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод, унесок В’ячеслава Чорновола, Оксани Попович, Опанаса Заливахи у правозахисний рух, актуальні проблеми правозахисту в сучасній Україні. Зокрема, були порушені такі проблемні питання, як рівень ефективності правозахисної діяльності, юридичні аспекти дотримання прав дитини, допомога несправедливо засудженим або звинуваченим, стан забезпечення конституційного права громадян на безоплатну правову допомогу в Україні, захист прав учасників АТО та військовополонених.

Учасники круглого столу звернули увагу на те, що оскільки Івано-Франківськ славиться як місто героїв, то міська влада зобов’язана встановити меморіальну дошку знаній дисидентці, членові Української Гельсінської групи Оксані Попович, так само як це зроблено її однодумці Ірині Сеник. Місто повинно пам’ятати самовідданих і жертовних правозахисників недавнього радянського минулого та увіковічувати їх. До того ж Оксану Попович відносять до 150-ти видатних українок.

Учасники круглого столу погодилися із думкою провідних міжнародних правозахисних інституцій, що українське суспільство є поки що далеким від реального втілення високих ідеалів Загальної декларації прав людини. Велика кількість наших громадян до цього часу не забезпечена мінімальними правами, передбаченими цим документом. Адже кожна людина має право на життя, особисту недоторканність, рівність перед законом, право на працю та справедливу винагороду за неї, яка забезпечувала б гідні людини та її сім’ї умови існування, захист від безробіття, задовільний життєвий рівень, невтручання в особисте та сімейне життя, недоторканність житла, свободу думки, совісті і релігії, справедливий і неупереджений суд. Тому кожен громадянин України повинен боротися за свої фундаментальні права, визначені Загальною декларацією прав людини та закріплені в Конституції нашої держави, бо, як твердив В’ячеслав Чорновіл, «шани заслуговує тільки той, хто шанує самого себе».