Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Про підсумки проведення у закладах загальної середньої освіти Всеукраїнського тижня права


ДЕПАРТАМЕНТ  ОСВІТИ  ТА  НАУКИ

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКої Міської ради

 

Н а к а з

 

від 18.12. 2017р.                                                                  № 944

 

 

Про  підсумки проведення у закладах

загальної середньої освіти

Всеукраїнського тижня права 

                                                                                  

Відповідно до наказу   Департаменту  освіти та науки  Івано-Франківської  міської ради від 06.11. 2017р №784 «Про проведення у закладах загальної середньої освіти Всеукраїнського тижня права»  та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України  від 23 серпня 2016 року № 579-р «Про затвердження плану заходів з проведення у 2017 році Всеукраїнського тижня права», наказу Міністерства освіти і науки            України  від 28.09.2017 року № 1320 «Про затвердження плану заходів з            проведення у 2017 році Всеукраїнського тижня права», розпорядження  облдержадміністрації  від 28.09.2017р. № 575 «Про проведення в області Всеукраїнського тижня права» та з метою правового виховання учнівської молоді  з 04.12.2017р. до 09.12.2017р.  у закладах загальної середньої освіти проведено Всеукраїнський тиждень права (інформація додаток №1).

 

 Враховуючи  інформацію про проведення у закладах загальної середньої освіти  Всеукраїнського тижня права та   загальноміських заходів

 

1.     Взяти до відома звітну інформацію про хід проведення у 2017 році Всеукраїнського тижня права в  закладах загальної середньої освіти.

 

2.     Директорам  закладів загальної середньої освіти:

2.1.     Тримати на постійному контролі питання правового виховання школярів та попередження фактів дитячої злочинності та правопорушень.

 

2.2. Систематично проводити просвітницько-виховну роботу з дітьми, які стоять на внутрішкільному профілактичному обліку та виховуються у сім’ях, що потребують підвищеної педагогічної уваги.

 

3. Вчителям правознавства та класним керівникам постійно використовувати різні методи і форми роботи з правового виховання та переймати передовий педагогічний досвід колег.

 

4. Шкільним соціально-психологічним службам:

 

4.1. Своєчасно вживати превентивні засоби щодо виявлення учнів, схильних до порушення дисципліни та правових норм.

 

4.2. Здійснювати постійний супровід школярів, які схильні до правопорушень.

 

5. Нагородити  грамотами Департаменту освіти та науки  Івано-Франківської міської ради педагогічних працівників за проведення загальноміських заходів у рамках Всеукраїнського тижня права  (додаток №2).

 

6. Контроль за  виконанням наказу покласти на директора ІМЦ   Департаменту освіти  та  науки  О.Савку .

 

 

Директор  Департаменту освіти та науки                               Ігор  Смаль

 

І.Валько

52-13-11

Л.Руда

52-22-05 

 

                                                               

 

Додаток 1

до наказу  Департаменту  освіти  та науки

від 18.12. 2017р. № 944       

 

 

             Інформація про  проведення у закладах загальної середньої освіти

            Всеукраїнського тижня права 

 

З 04.12.2017р. до 09.12.2017р.  у закладах загальної середньої освіти проведено Всеукраїнський тиждень права . Метою проведення тижня було підвищення правової освіти школярів, формування в учнів свідомого ставлення до необхідності поважати норми права та законності, а також попередження правопорушень серед учнівської молоді.

Звітна інформація про хід  його проведення  свідчить, що керівниками навчальних закладах були видані організаційні та підсумкові накази про проведення Всеукраїнського тижня права.  Адміністрації закладів у цілому дотримувались методичних рекомендацій та плану заходів, затверджених зазначеним вище наказом Департаменту  освіти та науки. Більшість заходів проведено на високому організаційному та методичному рівні, що сприяло значнїй активізації роботи щодо правового виховання школярів та батьків учнів.

Всеукраїнський  тиждень права було розпочато у всіх закладах загальної середньої освіти  04.12.2017р. шляхом проведення шкільних лінійок. У ЗШ №13 ( директор О.Драпак), ЗШ №25 ( директор С.Якимів) – радіолінійкою; ЗШ №10 ( директор С.Місюра) – випуском радіогазети « Цікаві факти про декларацію».

   08.12.2017р. в усіх  загальноосвітніхнавчальних закладах проведено Всеукраїнський урок «Права людини»,присвячений  проголошеннюГенеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини.

 

 Правовиховні та правоосвітні заходи проводились для школярів різних вікових категорій  і в тому числі для  наймолодших учнів 1-4 класів:

·        ЗШ І-ступеня №8 ( директор І.Чміль) -перегляд мультимедійних презентацій для учнів 1-4 класів ; тренінг «Права знаєм , про обв’язки не забуваємо». Гра «Я і мої права»;

·        ЗШ І-ступеня №9 (   директор  О.Дорошенко) - тренінгові заняття  учнів 3-х класів: «Мій світ і я», «Ми різні – ми рівні»; «Зроби крок у світ своїх прав». Мультвікторина « Конвенція про права дитини» ;

·        ЗШС №3 (директор С.Гребенюк) – Години людяності: «Співчуття»; тренінг «Поважаю себе, поважаю тебе»; вікторина «Знай свої права вдома і у школі»;

·         ЗШ №26 (директор Н. Ільчишин) виховну бесіду «Свої права повинна знати кожна дитина»;

·         НРЦ (в.о.директор Л.Власенко) – виховний захід з використанням мультимедійної презентації «Я дитина і маю права» і перегляд мультфільму на правову тематику;

·        ЗШ №17 (директор Д.Новікова) - свято казки: «Інсценізація українських казок на правову тематику» для учнів початкових класів;

·        Угорницька ЗШ (директор М.Петрунів) »- перегляд фільму учнями

           1- 4 кл. «Казкові герої в країні прав та обов’язків»;

·        ЗШ №15 ( директор С.Бойчук)- гра мандрівка «Права у моєму житті» серед учнів 1-4 кл.

В учнів молодших класів традиційно велику зацікавленість викликав конкурс учнівських малюнків на правову тематику «Права дитини – очима дитини».


Упродовж Всеукраїнського Тижня права класними керівниками були проведені тематичні правові бесіди, години спілкування, диспути, конференції, вікторини, конкурси тощо. На них запрошували працівниківправоохоронних органів , міської соціальної служби для дітей, сім’ї та молоді,практичних  психологів, соціальних педагогів, шкільних бібліотекарів, представників правоохоронних, громадських організацій, шкільних офіцерів поліції, медичних  працівників.У шкільних бібліотеках демонструвались тематичні виставки літератури, новинки періодичної преси на правознавчу тематику. Для батьків проводились правові лекторії.

 

Учителі правознавства з числа старшокласників сформували інформаційно-просвітницькі лекторські групи, які виступали перед учнями молодших класів із правовою інформацією на такі теми як «Захисти свої права», «Права та обов’язки учнів», «Правопорушення і юридична відповідальність».

 

На загальношкільні заходи під час тижня права запрошували представників  всеукраїнських та міжнародних організацій.   

5 грудня у ЗШ №16 ( директор М.Івануляк) відбулась зустріч прeдставників організації «Amnestyinternational» із учнями 10-11 кл. , яка є однією з найвпливовіших правозахисних організацій світу, а також лаурeатом Нобeлівської прeмії миру в 1977 році.

У ЗШ №2 (директор В.Засідко) для учнів 8-х класів проведено інтерактивне заняття  на тему «Профілактика шкідливих звичок та насилля» за участю тренера  Всеукраїнської. благодійної організації  «АСЕТ».

Зацікавленість у школярів викликали інтерактивні ігри. Учні мали змогу перевірили свої знання та ерудицію під час проведення правових «Брейн-рингів», турнірів, вікторин «Що? Де? Коли?», ігор «Правове лото» «Закон.Право.Мораль» тощо. Були проведеніу  Гімназії №2, НВК « школа-гімназія №3,  Католицькій  школі-гімназії, ПМЛ, ЗШ №2, ЗШ № 3,  ЗШС №3,            ЗШ №7, ЗШ № 8,  ЗШ № 9,ЗШ №10,СШ №1,  СШ №5, СШ №11, ЗШ №12, ЗШ №13, ЗШ №15, ЗШ №16,18,ЗШ №21, ЗШЛ №23,ЗШ №28,Хриплинська ЗШ  Вовчинецькій ЗШ, НРЦ, Угорницкій ЗШ, приватній школі  « Перша ластівка».

 

Необхідні правові знання учні отримали також під час проведення «круглих столів» на правову тематику. :

 «Права моїх батьків – мої права в моїй державі»- НВК школа-гімназія №3

( вч.Н. Кукурудз );

 «Булінг у школі»- ЗШ №19.(вч. Сініцин С.Г)

«Актуальні проблеми сучасного права» за участю юриста В.Дворського - Микитинецька ЗШ  (вч.Вичівська Н.Б.)

«Гарантування прав людини Конституцією України», «Гендерна культура в школі»; «Адміністративна і кримінальна відповідальність за насильство» Угорницька ЗШ (вч. Андрушевська Р.П., Калинюк І.Я. Комановська О.І.)

« Чи знаєш ти свої права»- ЗШ №6, (вч.Р.Пукіш) «Відповідальність неповнолітніх за порушення закону» - Вовчинецька ЗШ, (вч.З.Скоробагатий)

   Заслуговують на увагу заходи проведені вчителями правознавства:

-правовий батл «П’яте покоління прав людини: європейська інтеграція VS українські традиції» з учнями 10-А класу ЗШ №16 ( вч.Кедьо В.В);

- правовий квест  «Чи знаєш ти свої права?» -Католицька  школа-гімназія,

 ( вч.Ю. Луцишин);

- бесіда з учнями 11-класу « Служба в армії -  справа честі захисників Вітчизни» ЗШ №24 ( вч.М.Прокопенком ) ;

 - засідання клубу «Діалог»:«Кіберзлочини: реалії сучасності і боротьба з ними (розширення правової компетентності молоді)»-ЗШ№4, (вч.О.Куцакова, Н.Білецька, І.Чолій)

- правові уроки з розробленими мультимедійними презентаціями Крихівецька ЗШ (вч.М.Івасів);

- правові читання »Виховання у неповнолітніх відповідальності за свої вчинки..»та виховних захід « Виховання правової культури громадянина України «НВК « школа- гімназії №3», (вч.Й.Гос, О.Симанчук ,Н.Кукурудз);

- диспут «Соціальні реформи в Україні і моє майбутнє»-ЗШ№25, (вч.Р.Фундитус) ;

-правовий олімп"- Конференція на тему "Соціальна реклама -дієвий спосіб боротьби з правопорушеннями"-гімназія №2  (вч. Х.Грабаня,Б.Тимчук);

-години правової освіти «На паралельних дорогах: права і обов’язки»- ЗШ №21 ( вч.Кахно О.Г.);

-урок-діалог «Небезпека соцмереж»;урок-діалог «Небезпека соцмереж»-ЗШ №19 ( вч.С.Сініцин);

-  диспут  «Чи можна запобігти війнам» та виховний захід « У світі права» для учнів 10-х  класів - НВКЗШЛ №23 (вч. М.Галенко).

-відкриті уроки для учнів 10-12 класів на теми : «Загальна Декларація прав людини та основні аспекти загальнонаціонального права освітнього проекту “ Я маю право ”» ;  «Права людини», присвячений проголошенню Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини-ВЗШ №1 (вч. І.Климович).

 

Пізнавальними був правовий лекторій «Сторінками Конвенції ООН про права дитини», який провели вчителі ЗШ №25Р.Фундитус, Н.Тиханська, Н.Труш  для учнів 10-11 кл. Подібні інтерактивні лекторії проведені в УГ №1, СШ №1,  ПМЛ,СШ №11, НВК «Школа-гімназія №3», ЗШ №2, ЗШ №3, СШ №5, ЗШ №6,ЗШ №7, ЗШ №10,  ЗШ №12, ЗШ №15, ЗШ №18, ЗШ №19, ЗШ №21,ЗШ №22,ЗШЛ №23,ЗШ №24, ЗШ №28, Вовчинецькій ЗШ, НРЦ, ВШ №1.

У переважній більшості шкіл проведені конкурси тематичних стіннівок та плакатів «Мої права та мої обов’язки», оформлені тематичні стенди, які доносили до батьків та учнів цікаву інформацію на юридичну тематику.

 В ході Всеукраїнського тижня права було проведено ряд загальноміських заходів.

 

Вчителі правознавства  Л.Валько , Г. Ткачук   на високому організаційному та науково-методичному рівні провели навчальні тренінги «Разом проти корупції». для голів учнівського самоврядування 9-11 класів загальноосвітніх навчальних  закладів( на базі ЗШ №18 ) та для слухачів курсів ОІППО( на базі ЗШ №21).

З метою підвищення рівня  професійної компетентності  вчителів суспільствознавчих дисциплін на базі ЗШ №28 проведено  майстер-клас учителя історії та правознавства ЗШ №28 Павленко Л.Г. «Практична реалізація технології «Хрестики-нулики» на уроках суспільствознавчих дисциплін та в позаурочний час».

       

Педагоги міста : Т.Бойчук, Г.Парамонова,Р.Дебенко,Т.Кнежевіч,В.Кедьо, О.Кахно, Е.Томін, Л .Валько,Т.Гурик,І.Малахова, М.Галенко взяли участь  у проведенні (не)Конференції «Співпраця школи, влади і громади – шлях до розбудови громадянського суспільства», яка відбулася в Івано-Франківську на базі ОІППО в рамках швейцарсько-українського проекту «Розвиток громадянських компетентностей в Україні – DOCCU.

Вихованці НВК «Школа- гімназія №3»,  Католицької школи-гімназії, ЗШ №10, Угорницької ЗШ, Микитинецької ЗШ,  Крихівецької ЗШ  стали учасниками конкурсу соціальної реклами «Переваги тверезого життя» серед учнів 9-11класів загальноосвітніх навчальних закладів Івано-Франківська (організатор конкурсу університет Короля Данила, Департамент молодіжної політики та спорту Івано-Франківської міської ради). Учні школи-гімназії №3 та Угорницької ЗШ стали переможцями конкурсу і отримали сертифікат на безкоштовне  навчання на один рік в університеті Короля Данила.

На базі Івано-Франківської ЗШ №25 (директор С. Якимів) у рамках проведення Всеукраїнського тижня права відбувся круглий стіл для батьківської громадськості м. Івано-Франківська на тему «Виховання у неповнолітніх відповідальності, нетерпимості до жорстокості та аморальних вчинків».

Також  проведено круглий стіл  в ЦПВ ім.С.Бандери ( директор  Г.Савченко)  на тему «Права людини в Україні: історія та сьогодення» з нагоди відзначення Міжнародного Дня прав людини та 80-річчя від дня народження В’ячеслава Чорновола.

Пластове юнацтво Дитячого юнацького пластового центру ( директор О.Румак)   провело тренінг для своїх однолітків на тему: «Наркотичні речовини та їх дія на людину» .

 7 грудня 2017 року в актовій залі  Юридичного інституту ПНУ  ім. В. Стефаника  відбувся  правовий брейн-ринг «Права людини» серед  учнів 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів з метою популяризації правової освіти серед школярів, ранньої профорієнтації молоді, інформатизації, залучення на навчання в Юридичний інститут обдарованих учнів. Між собою у знанні права змагалися 14 команд з Івано-Франківської області .Серед них 12 команд із 13 закладів загальної середньої освіти м. Івано-Франківська: гімназія №2(вч.Х.Грабаня),НВК «Школа-гімназія №3» (вч.Й.Гос),СШ №1 ( вч.О.Савка),СШ №11, (вч.Л.Волошенюк),ЗШ №3,(вч.С.Ростовцев)ЗШ. № 10  (вч. Р.Дебенко), ЗШ №15 ,(вч. Е.Томін); ЗШ №18 (вч.Л.Валько),збірна  учнів ЗШ №12, 22(вч.О.Болюк, Г.Болюк, І.Малахова);ЗШ №25 (вч.Р.Фундитус)

Приватна школа «Перша ластівка» ( вч.І.Малахова); Католицька «школа-гімназія» ( вч.Ю.Луцишин). За результатами двох турів та за рішенням  журі абсолютну першість здобула команда «Конфедерація знавців права» (збірна ЗШ №12,22); ІІ-місце:  СШ №1,ЗШ №18,ЗШ№15, Католицька школа-гімназія»); ІІІ-місце:СШ №11,гімназія №2, приватна школа «Перша ластівка»

 

Беручи до уваги викладене вище, слід зазначити, що у ході проведення Всеукраїнського тижня права в загальноосвітніх навчальних закладах використовувались різні форми і методи роботи з правового виховання, які дають можливість педагогам створити сприятливий психологічний клімат у навчальному закладі та в сім’ях учнів, виробити навички і вміння правомірної поведінки. У свідомості школярів закладається звички і вміння щодо необхідності дотримуватися чинних законів, вимог права і моралі, виконання свого громадянського обов’язку.

У більшості закладів склалась своя система та методика відзначення Тижня права, що дає змогу досягати поставленої виховної мети.

 

 

 

Директор інформаційно-методичного центру                            О.Савка

 

Додаток 2

до наказу  Департаменту  освіти  та науки

від 18.12. 2017р. № 944      


Список  нагороджених

грамотами Департаменту освіти та науки  Івано-Франківської міської ради педагогічних працівників

 

Чміль Д.К. - директор ЗШ№18

Чопик О.С. - директор ЗШ №21

Якимів.С.М. - директор ЗШ №25

Підручний В.С. - директор ЗШ №28

Стефанидин Т.А. - заст.директорЗШ№28

Г.Савченко - директор ЦПВ ім..С.Бандери

Б.Максимець - керівник гуртка ЦПВ ім..С.Бандери

Румак О.М. - директор Дитячого юнацького пластового центру

Сухоребська О.-керівник гуртка Дитячого юнацького пластового центру

ВалькоЛ.І   - вчитель ЗШ №18

Ткачук Г.І - вчитель ЗШ №21

Мельник Г.М. - практичний  психолог ЗШ №25

Павленко Л.Г. -  вчительЗШ №28

Когут Н.В.  - вчитель ЗШ №28

 

Директор інформаційно-методичного центру                            О.Савка