Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Проведено педагогічну майстерню учителів інформатики  «Розвиток критичного мислення школяра»

Проведено педагогічну майстерню учителів інформатики  «Розвиток критичного мислення школяра»

 Сучасна школа покликана виробити в кожного учня звичку активно брати участь у вирішенні важливих питань колективу, вміння формувати, висловлювати і відстоювати свою думку, поважати думку інших людей. Сучасні школярі мають жити в умовах демократії. Готувати молодь до життя в таких умовах неможливо шляхом бездумного засвоєння встановлених істин. Творчих педагогів хвилює проблема «мовчання школярів», їх байдужість чи невміння інколи висловитись з приводу власних суджень, визначення власного ставлення до них. Одним з механізмів вирішення даної проблеми є розвиток у школярів критичного мислення.

На базі інформаційно-методичного центру Департаменту освіти та науки проведено педагогічну майстерню учителів інформатики «Розвиток критичного мислення школяра». На зустріч з вчителями завітав Дмитро Кліщевський, координатор Західного регіону проекту Technology Nation з презентацією проекту безкоштовного вивчення основ програмування Technology Nation від Фонду BrainBasket.

Гостем педагогічної майстерні став Сергій Никоноров, співзасновник РобоклубІФ, який вважає, що «…до закінчення школи дитина, яка має уявлення про візуальне програмування та закони механіки, точно буде знати чого вона хоче і як цього досягти». Франківський РобоКлуб унікальний, адже його створено за громадські кошти. Зважаючи на запит, РобоКлуб запровадив соціальну складову та навчальну програму для дітей, які бажають освоїти ази робототехніки та програмування в рамках неформальної освіти. На таких заняттях діти отримують математичні знання про рахунок, форму, пропорцію, симетрію, розширюють свої уявлення про навколишній світ – про архітектуру, транспорт, ландшафт. Робота з конструктором сприяє також розвитку творчого мислення і креативності. Декілька шкіл вже долучились до даного проекту шляхом створення гуртків CodeClub.

Родзинкою заходу став тренінг «Розвиток критичного мислення», який  провела  фасилітатор навчальних програм громадської організації «СТАН» Олеся Архіпова. Метою заняття було розвинути навички та вміння учителів керувати креативним процесом, подолати стереотипи та бар'єри, які обмежують творчий потенціал; фантазію, активізувати й актуалізувати процеси особистого творчого розвитку.

Критичне мислення є антиподом догматичному. Воно піднімає людину до рівня Людини, якою не можна маніпулювати, яка не боїться мислити, оцінювати, порівнювати. Тому розвиток критичного мислення потрібен не тільки особисто людині, а є незаперечною умовою суспільного прогресу. Актуальність проблеми у тому, що перед сучасною школою постає завдання виховати людину незалежну, вільну, здатну самостійного осмислювати явища навколишньої дійсності, відстоювати свою власну думку перед будь-ким і будь-де.

Підводячи підсумки, педагоги міста сформулювали декілька порад для стимулювання критичне мислення школярів. Для ефективного впровадження технології, учителю необхідно:

-                     Виділити час і забезпечити можливості для застосування критичного мислення;

-                     Дозволити учням вільно розмірковувати;

-                     Приймати різноманітні ідеї та думки;

-                     Сприяти активному залученню учнів до процесу навчання;

-                     Забезпечити для учнів без ризикове середовище, вільне від насмішок;

-                     Висловити віру у здатність кожного учня породжувати критичні судження;

-                     Цінувати критичні міркування учнів.

Для того, щоб почати ефективно практикувати критичне мислення, учні повинні:

-                     Розвивати впевненість у собі й розуміння цінності власних думок та ідей;

-                     Брати активну участь у навчальному процесі;

-                     Ставитися з повагою до різноманітних думок;

-                     Бути готовими погоджувати й відкидати судження.