Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Шляхами князівсько-козацької слави та місцями історичних битв української революції 1917-1921 років

Шляхами князівсько-козацької слави та місцями історичних битв української революції 1917-1921 років

У рамках відзначення 100-літнього ювілею Української революції 1917-1921 років, вшанування подвигу Окремого Студентського Куреня поблизу станції Крути, який 29 січня 1918 року вчинив героїчний збройний опір московській більшовицькій окупаційній агресії  на новостворену Українську Народну Республіку, з метою збереження історичної пам’яті українського народу  про славні сторінки державотворення української держави, з ініціативи директора Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Ігоря Смаля, учасника АТО,  упродовж 27-31 січня делегація учнів та учителів закладів освіти м. Івано-Франківська мала змогу побувати на місці славетної битви поблизу станції Крути та вшанувати подвиг героїв, які загинули у боротьбі за здобуття незалежності Української держави. Членами делегації були старшокласники івано-франківських закладів загальної середньої освіти, які упродовж навчального року ставали переможцями міських конкурсів, змагань, олімпіад, присвячених подіям Української революції 1917-1921 років.

Під час поїздки учні, окрім того, що взяли участь в урочистостях з нагоди 100-річчя битви під Крутами, мали змогу відвідати одне із найдавніших княжих міст України –Руси - Чернігів, у якому зароджувались процеси державотворення української державності, Гетьманську столицю Батурин, відомий з 1805 року центр освіти Лівобережної України- місто Ніжин,  а на зворотньому шляху - столицю нашої держави - Київ.

Незабутні враження в юних івано-франківців залишились від екскурсій у музеї  Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» у Батурині:  музею археології Батурина, Цитаделі Батуринської фортеці, будинку Генерального судді Василя Кочубея, перлини та окраси Батурина – палаца Кирила Розумовського, останнього гетьмана Лівобережної України.

 Учні з цікавістю слухали розповіді екскурсоводів про життя і діяльність на теренах Батурина гетьманів Дем’яна Многогрішного, Івана Самойловича, Івана Мазепи. З трепетом та болем у серці слухали розповідь про героїчний вчинок оборонців Батурина, які до останнього подиху обороняли рідне місто і протистояли катам царської Росії.

Також освітяни побували у Воскресінській церкві-усипальниці Кирила Розумовського, яка збереглась до наших днів у первісному вигляді з часів її побудови (1799-1803рр.).

Молитвою, біля пам’ятника жертвам Батуринської трагедії 1708 року, вшанували пам'ять безвинно убієнними  мешканців Батурина.

Анна Сергіївна Парубиця, директор музею Ніжинського державного національного університету імені Миколи Гоголя, ознайомила мандрівників із історією виникнення та розвитку цього навчального закладу, заснованого у 1805 році на кошти відомих українських меценатів Іллі та Олександра Безбородьків.

Гості милувалися безцінними  оригіналами й авторськими копіями художників флорентійської школи, творчою манерою Рубенса, Ван-Дейка, Рафаеля Санті, Мікеланджело Буонарроті, Гвідо Рені, Гверчино, Караваджіо, Міньяра, К. Брюллова, А. Мокрицького, О. Ківшенка, Ю. Феддерса та багатьох інших знаних майстрів пензля, чиї імена прикрашають історію вітчизняного та зарубіжного живопису.

Більшість робіт подарував навчальному закладу у середині ХІХ століття Олександр Григорович Кушельов-Безбородько, колишній почесний попечитель Ніжинської  Гімназії вищих наук.

Гордістю колекції є 36 робіт Сергій Федорович Шишка, відомого  українського  художника, лауреата Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.

Перебуваючи у Чернігові, івано-франківці здійснили прогулянку територію стародавнього Дитинця та побували у лабіринтах Антонієвих печер на Болдиних горах, відвідали курган «Чорну могилу», Іллінську церкву, засновану за часів святого Антонія, Єлецький, Троїцько-Іллінський монастирі, де з пташиної висоти 58-ми метрової висоти дзвіниці відкрилась незабутня панорама Чернігова та його околиць.

Також вони відвідали зразковий шкільний музей Чернігівської ЗШ №4 (директор Оксана Рідзель). Із розповіді завідувача музеєм, учителя історії цієї школи Ольги Василівни Коновал, діти дізнались про історію розвитку найстарішого центрального житлового масиву міста – Лісковиці. Вона розповіла про цікаві факти заснування та розвитку Чернігова, відомих мешканців міста, які у різні історичні епохи внесли значний вклад у розвиток й примноження національно-культурного та економічного потенціалу Чернігівщини та України.

Отримані відомості під час оглядової екскурсії були доповнені цікавою розповіддю Тетяни Віталіївни Матвійчук, методиста Чернігівського обласного КПНЗ «Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді». У ході екскурсії діти на власні очі побачили пам’ятники-шедеври давньоруського, домонгольського періоду:

- одну з найстаріших, збережених до цього часу, монументальних кам'яних будов України, головну сакральну споруду Чернігівського князівства, Спа́со-Преображе́нський собор (1036р.);

- відому пам'ятку архітектури домонгольської доби - триапсидний, тринефний, шестистовпний, однокупольний храм Бориса та Гліба (початок ХІІ ст);

- П’ятницьку церкву (ХІІ ст.).

Повертаючись додому, незважаючи на стомленість, івано-франківці на декілька годин завітали до столиці України. Вони  оглянули виставку  військової техніки, яка розміщена на Печерських пагорбах столиці, помилувались красотами Києво-Печерської Лаври та прогулялись вулицями  міста.

В усіх залишились приємні спогади від побаченого на Чернігівщині – колисці витоків українського державотворення та ратних подвигів наших предків.

Від імені дирекції Департаменту освіти та науки, вчителів та педагогів висловлюємо слова щирої подяки міському голові м. Батурин Леоніду Леонідовичу Душі, голові Ніжинської районної радиї Олегу Віталійовичу Бузуну, директору Чернігівської ЗШ №4 Оксані Миколаївні Рідзель, працівникам національного державного історико-культурного заповідника «Гетьманська Столиця» за сприяння та допомогу в організації дозвілля івано-франківцям під час їх перебування на Чернігівщині.

20180130_132910

ЧЕРНІГІВ