Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Засідання школи молодого вчителя вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури

Засідання школи молодого вчителя вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури

Мистецтво навчання не в умінні повідомляти,

а в умінні збуджувати, будити, оживляти.

                                        А.Дистервег

 

Відповідно до плану роботи Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради 22 лютого 2018 року на базі ЗШ № 12 відбулося засідання Школи молодого вчителя української мови та літератури, зарубіжної літератури «Сучасний урок: пошук та інновації».

Методист ІМЦ Наталія Рущак зазначила мету проведення заходу: поглиблення знань про форми і методи проведення сучасного уроку, формування вміння аналізувати уроки української мови та літератури, удосконалення професійної майстерності молодих педагогів. Було наголошено, що завданням сучасного вчителя є пошук таких форм навчання, які зробили б урок цікавим, підвищили інтерес учнів до вивчення предмета, активізували б їхню діяльність, адже продуманий та правильно побудований урок дає добрі результати, озброює школярів життєво необхідними компетентностями. З точки зору компетентнісного підходу можна стверджувати, що вчитель повинен по-новому розуміти свою професійну діяльність. Від педагога вимагається не передача учневі готових знань, а, насамперед, пробудження  в нього здатності до самопізнання, самовдосконалення. Учитель стає більшою мірою координатором, ніж безпосереднім джерелом знань та інформації.

З метою формування практичних навичок ефективного проведення уроку, удосконалення професійної майстерності та опанування сучасними методиками і технологіями для молодих педагогів міста вчителем української мови та літератури Тетяною Торянік було проведено майстер-клас «Я роблю так» за темою «Технологія проведення компетентнісно орієнтованого уроку української мови». На думку педагога, найефективнішим засобом досягнення мети є інтерактивні технології навчання.  Саме такий підхід забезпечує позитивну мотивацію здобуття знань, сприяє розвитку творчої особистості. Створення ситуації успіху, сприятливих умов для повноцінної діяльності кожної дитини – основна мета, покладена в основу інтерактивних  технологій навчання.

Пані Тетяна продемонструвала використання сучасних форм і методів на прикладі моделі уроку української мови за темою «Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід з однієї групи в іншу». Ефективними є такі форми роботи: творче конструювання, розподільний диктант (за принципом акровірша), робота з відеороликом, таблицями, ігри: «Так-Ні», «Асоціативна квітка», «Четверте зайве», «Лови підказку», які формують предметні та ключові компетентності школярів. Новітні технології навчання забезпечують пізнавальну активність та самостійність, сприяють застосовуванню набутих знань та формуванню навичок в учнів самооцінки та самоконтролю своєї навчальної діяльності.

На особливу увагу заслуговує педагогічне моделювання «Формування ключових компетентностей на уроках української літератури», яке провела вчитель української мови та літератури Еліна Яблончук. Педагог ознайомила присутніх молодих слухачів школи із особливостями проведення сучасного уроку літератури. Пані Еліна у своїй діяльності систематично застосовує сучасні методи й форми. Цікавими виявилися соцопитування «Що таке кохання?», пошуково-дослідницька робота, літературний диктант, асоціативне ґроно, написання сенкана, акровірша. Виступ досвідченого вчителя спонукав молодих педагогів до творчої взаємодії, емоційного сприйняття художніх текстів у поєднанні з мистецькими витворами.

Варто відзначити систему позакласної роботи вчителів української мови та літератури з предмета. Традиційними є заходи щодо відзначення Дня української писемності та мови, Міжнародного дня рідної мови, Шевченківських свят, вшанування видатних українських письменників. Змістовну мультимедійну платформу представила керівник шкільного методичного об’єднання, учитель української мови та літератури Марія Федорко. Присутні педагоги переглянули відеопостановку «Андріївські вечорниці», авторами сценарію якої є керівник шкільного драматичного гуртка, бібліотекар Тетяна Мохова і вчителі української мови та літератури: Сніжана Цуркан, Галина Лукасевич, Марія Федорко.

За підсумками проведення методичного заходу було прийнято рекомендації.  

 Для ІМЦ Департаменту освіти та науки:

1.     Надалі проводити засідання школи молодого вчителя із залученням досвідчених педагогів міста, що сприятиме  вдосконаленню фахової майстерності.

2.     Надавати методичну допомогу щодо організації та проведення уроків, позакласних заходів.

3.     Добирати відповідне теоретичне підґрунтя, яке має визначати науковий рівень підготовки вчителів.

 

    Для молодих педагогів міста:

1.     Здійснювати заходи із поглиблення психолого-педагогічних знань, вивчення нормативних та інструктивно-методичних матеріалів МОН України.

2.     Поглиблювати науково-теоретичну підготовку з української мови та літератури, зарубіжної літератури та методики їх викладання.

3.     Дотримуватися вимог проведення сучасного уроку.


Снимок124


Снимок125


Снимок126