Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Відбувся практикум для шкільних бібліотекарів м. Івано-Франківська «Упровадження в практику роботи шкільних бібліотек Універсальної десяткової класифікації (УДК)

Відбувся практикум для шкільних бібліотекарів м. Івано-Франківська «Упровадження в практику роботи шкільних бібліотек  Універсальної десяткової класифікації (УДК)

14.03.2018р. на базі Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка відбувся практикум для шкільних бібліотекарів м. Івано-Франківська «Упровадження в практику роботи шкільних бібліотек  Універсальної десяткової класифікації (УДК).

У 2017 році набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації».  Постановою передбачено перехід бібліотек на систематизацію документів за Універсальною десятковою класифікацією (УДК).

Універсальна десяткова класифікація є міжнародною системою класифікації документів, що об'єднує всі галузі знань у єдиній універсальній структурі із загальною десятковою нотацією. Таблиці УДК призначені для систематизації документів, пошуку інформації та організації фондів документів з усіх галузей знань у бібліотеках. Систематизація документів відповідно до  УДК стосується і шкільних бібліотек.

Керівник відділу комплектування Семанів Марія Василівна поділилась досвідом роботи з шкільними бібліотекарями щодо впровадження УДК в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці, провела практичне заняття «Організація роботи з таблицями УДК та шифрування документів», ознайомила з досвідом роботи колег м. Києва.

Методист Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Чупрунова Уляна Григорівна запропонувала учасникам практикуму ознайомитись із досвідом роботи шкільних бібліотекарів м. Славутич та обговорила алгоритм дій щодо покрокового впровадження УДК в шкільних бібліотеках міста:

1.     Вивчити вітчизняний та зарубіжний досвід бібліотек, нормативну базу щодо переходу на  класифікаційну систему УДК.

2.     Вивчити склад основного фонду шкільної бібліотеки (обсяг, зміст, структуру, розміщення, розстановку (фонд підручників обліковується та зберігається окремо).

3.      Вивчити таблиці та методики систематизації відповідно до УДК.

4.      Використати запропоновану таблицю відповідностей класифікації УДК та класифікації ББК для систематизації та розстановки фонду шкільної бібліотеки.  

5.      Переклеїти поличні роздільники (використати запропоновані макети).

6.      Розставити фонд відповідно до УДК за новими поличними індексами.

7.      Вивчити стан довідково-пошукового апарату шкільної бібліотеки (наявність  та обсяг традиційних карткових  каталогів).

8.      Оновити систематичний (алфавітний) каталог за основними розділами УДК (розгалужувати за потреби).

9.      Систематизувати нові надходження до бібліотеки в систематичний (алфавітний) каталог за новими рубриками.

10.                        Перекласифікувати наявні в бібліотеці документи шляхом фактичного зіставлення книг з каталожними картками. Змінити шифр документа та каталожної картки, переставити останню у відповідну рубрику систематичного (алфавітного) каталогу, а книгу за відповідним поличним роздільником.

11.                        Внести зміни до організаційних та облікових документів бібліотеки з урахуванням індексів УДК.

12.                        Внести зміни у наявні електронні каталоги (за наявності).

20180314_152107

20180314_161747

20180314_164741