Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

ВІдбувся міський проблемний семінар учителів української мови та літератури «Інноваційний потенціал педагога, готового до впровадження сучасних технологій на уроках словесності»

ВІдбувся міський проблемний семінар учителів української мови та літератури «Інноваційний потенціал педагога, готового до впровадження сучасних технологій на уроках словесності»

                                                       Інноваційний потенціал педагога –

                                                       сукупність соціокультурних і творчих

                                                       характеристик особистості педагога, який

                                                       виявляє готовність удосконалювати

                                                       педагогічну діяльність.

                                                                                               Н.Опанасенко

 

Відповідно до плану роботи інформаційно-методичного центру Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради 27 березня 2018 року на базі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 10  проведено міський проблемний семінар учителів української мови та літератури «Інноваційний потенціал педагога, готового до впровадження сучасних технологій на уроках словесності».

З метою підвищення професійної майстерності, поглиблення знань про шляхи формування ключових компетентностей в учнів на уроках словесності  педагоги ознайомилися з досвідом роботи вчителів із питань використання сучасних методів, які впливають на розвиток життєвих і спеціальних навичок, сприятливих для формування конкурентноспроможної особистості, обговорили актуальні питання створення освітнього простору на уроках української мови та літератури, а також у позакласній діяльності.

Методист ІМЦ Наталія Рущак здійснила науково-методичне обґрунтування теми – інформаційну платформу «Учитель української мови Нової української школи», наголосивши на тому, що сучасна школа повинна підтримати, захистити дитину, озброїти механізмами, технологіями розробки життєвих стратегій, спрямованих на формування гармонійної, компетентної, конкурентоспроможної особистості. Сучасний учитель повинен бути тьютором, ментором, порадником, наставником, організатором,  який сприяє особистісному зростанню учня. У результаті такої взаємодії майбутній випускник буде вміти творчо розв’язувати проблеми, повноцінно жити в новому світі, адекватно реагувати на зміни, а ще постійно самовдосконалюється, намагається змінити на краще своє життя та життя своєї країни, а саме стає компетентною особистістю.

Візитівку школи презентувала заступник директора навчального закладу Мирослава Горбаль, яка представила вчителів-словесників школи та окреслила завдання, що постають перед шкільним методичним об’єднанням.

          Цікавим та актуальним був теоретико-практичний модуль семінару. Учитель української мови та літератури Олеся Чик провела майстер-клас «Використання методу проектів на уроках української літератури». Педагог зазначила, що саме така форма роботи допомагає формувати ключові компетентності, здійснювати якісну реалізацію роботи в групі. Результатами роботи над проектом є реалізація творчих здібностей школярів, підвищення самооцінки, уміння критично мислити, взаємодія вчителя та учнів, уміння орієнтуватися в інформаційному просторі.

         Особливо креативним та інноваційним є використання вчителем Нелею Саковою нестандартних технологій: квесту та кроссенсу. Педагог презентувала свою діяльність і висвітлила питання щодо підвищення мотивації учнів засобами саме цих технологій. Дуже важливо організувати процес навчання так, щоб дитина активно, з цікавістю і захопленням працювала на уроці, бачила результат своєї праці і могла їх оцінити. Ці методи можна віднести як до методу проблемного навчання, так і до методу проектного навчання одночасно. Неля Володимирівна впевнена, що той учитель, який спробує створити хоча б один веб-квест з учнями, зразу побачить у своїх школярів позитивні зміни (їх активність, колективізм, рівень і якість спілкування «наживо», без Інтернету...), бо робота ця і корисна, і цікава, і така, що  дійсно активізує навчальну діяльність дітей.

         Заслуговує на увагу презентаційний меседж «Ментальна карта уроку» вчителя української мови та літератури Оксани Мартинюк. Оксана Теодозіївна – активний учасник І (міського) туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2018», у якому посіла ІІІ місце. Педагог поділилася своїм досвідом і враженнями від конкурсних випробувань, одним із яких було створення ментальної карти уроку. На думку вчителя, гнучкість  ментальних карт дозволяє розглядати      будь-яку навчальну тему або конкретне навчальне питання. Учитель запропонувала 10 правил створення ментальної карти. Такі карти доцільно використовувати на різних етапах уроку. Наприклад, візуально укомплектований матеріал полегшує сприйняття нової інформації або стає підсумком вивченої. Ментальні карти суттєво пожвавлюють урок та стають сучасним його доповненням.

            Особливо майстерною та емоційною була рефлексія «Формування культури мовлення засобами гумору (моделювання інтерактивної мовленнєвої ситуації)» у виконанні педагога-організатора, учителя української мови та літератури Інни Андрушко, учнів старших класів. Було змодельовано мовленнєву ситуацію, як сучасна учнівська молодь використовує іншомовні слова та реагує на проблеми сьогодення. 

         Педагоги сформулювали висновки про те, що сучасні освітні технології – це потужний стимул, який дозволяє підвищувати фаховий рівень педагогів і навчально-пізнавальний   рівень   учнів,   розвивати        творчу активність,  сприяє  розвитку  навичок самостійного отримання знань. Така діяльність носить творчий характер, оскільки виконується в атмосфері співробітництва й високої мотивації до успіху з реальними, наочними і відчутними результатами.

Узагальнюючи проведені форми роботи, учасники семінару під керівництвом методиста Наталії Рущак підвели підсумки та уклали рекомендації щодо впровадження окресленої теми в практичну діяльність  учителів української мови та літератури:

1.      Розглянути питання щодо впровадження сучасних технологій на уроках словесності на шкільних методичних об’єднаннях.

2.      Упроваджувати в практику інноваційні технології, які формують ключові компетентності майбутніх випускників.

3.      Сприяти удосконаленню професійно-особистісного розвитку, самовдосконаленню та самореалізації.

4.      Доцільно проводити міські семінари як форму  ознайомлення з досвідом роботи вчителів та  оволодіння фундаментальними знаннями, що допомагають удосконалювати педагогічну майстерність, формувати переконання, оволодівати культурою то­лерантності, активно впливати на соціальне становлення особис­тості вчителя.

0-02-05-ae1d725678d3d23c89fd6697e2995761c2abc961d17e43316e9eb5cba3a1cb44_full

0-02-05-c726c827d4fbc9181c9fb1a3f793c3587991ed5c560cd3e775d34ead9d1f4ef8_full

0-02-05-e865eaabd53e5b7996661ec439dd1f11e749bad8abf5504bfefe738ef3e551a0_full