Громадянська освіта - фундамент Нової української школи
Останні десятиліття стає зрозумілим, що суспільні перетворення пов’язані в першу чергу зі змінами у свідомості людини. Важливу роль в цьому процесі відіграють освіта і виховання, як основа формування усвідомленої громадянської позиції особи.
Громадянська освіта — це навчання людей тому, як жити за умов сучасної держави, як дотримуватися її законів, але водночас і не дозволяти владі порушувати їхні права, домагатися від неї здійснення їхніх правомірних потреб, як бути громадянином демократичного суспільства. Така освіта є потужним знаряддям демократизації суспільства.
Саме тому з 2018/19 навчального року передбачено вивчення у 10-х класах закладів загальної середньої освіти нового інтегрованого курсу «Громадянська освіта».
З метою підготовки вчителів суспільствознавчих дисциплін до його викладання з 02 до 04 квітня 2018 року на базі Івано-Франківського природничо-математичного ліцею проведено семінар-практикум. Його організатори Ласійчук П.М. - заступник директора ІМЦ Департаменту освіти та науки, вчитель економіки ПМЛ та Руда Л.С. - методист ІМЦ ставили перед собою завдання:
· ознайомити вчителів суспільних дисциплін з інноваційними технологіями та методами навчання для формування громадянської компетентності учнівської молоді;
· опрацювати навчальну програму інтегрованого курсу «Громадянська освіта» та основні аспекти його викладання;
· розкрити фундаментальні поняття ринкової економіки.
Методист ІМЦ Л.Руда зупинилась на питаннях історії розвитку громадянської освіти в Україні, яка здійснювалась паралельно з процесом формування української державності. Зміст громадянської освіти визначається як суспільними потребами, так і інтересами особистості, її ставленням до суспільних проблем і готовністю брати участь у їхньому розв’язанні. Леся Степанівна вказала на те, що сучасні тенденції розвитку суспільства викликають необхідність змін в освіті. Зокрема, проблеми громадянської освіти і виховання в Україні набувають сьогодні особливої актуальності.
На семінар-практикум було запрошено методиста ОІППО Бондаренко С.І., майстра-тренера українсько-швейцарського проекту «Освіта для демократичного громадянства та прав людини». Світлана Іванівна ознайомила педагогів із основними аспектами, завданнями та поняттями курсу «Громадянська освіта». У непрофесійного вчителя учні спроможні лише відтворювати фрагменти несистематизованих знань, проте часто не вміють застосовувати їх для вирішення життєвих проблем. Сучасний урок – це урок демократичний. Він проводиться не для учнів, а разом із ними, його характеризує не навчання словом, а навчання справою через яку учень навчиться бути громадянином.
Впродовж двох днів педагоги опрацьовували економічну складову нового інтегрованого курсу «Громадянська освіта». Заняття проходили дуже цікаво! Теорія поєднувалось з практикою шляхом побудови графіків, опорних схем, таблиць і розв’язування задач. Найбільше вчителі оцінили ефективність використання сучасних інтерактивних технологій при вивченні складних економічних понять.
Знання про громадянське суспільство повинні підкріплюватися громадянськими навичками і цінностями, необхідними для активної участі в суспільному житті. Тому на практичних заняттях у класі, у суспільному житті за стінами школи повинні розвиватися певні навички поведінки і якості, що підкреслюють необхідність лідерства, співпраці, довіри, толерантності, громадянськості і впевненості в собі.