Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради

Громадянське виховання

Система національно-патріотичного виховання

в навчальних закладах Івано-Франківської міської ради

у 2014-2015 навчальному році

 

Одне з найважливіших завдань, яке управління освіти і науки Івано-Франківської міської ради ставить нині перед собою і школою – це  виховання дитини, яка у своєму серці носить любов до рідної мови, до рідної землі, до своїх предків, до своєї церкви, до рідної історії, до літератури, до мистецтва, до рідних звичаїв і традицій, до рідної культури, до української  держави.

Педагоги-виховники усвідомлюють, що сучасному вихованню має бути повною мірою властива випереджувальна роль, що воно має стати засобом збереження національної культури, зупинення соціальної деградації, стимулом пробудження високих моральних якостей –  совісті, патріотизму, людяності, почуття громадянської і власної гідності, творчої ініціативи, засобом самоорганізації, особистісної відповідальності дітей та молоді, запорукою громадянського миру і злагоди в суспільстві.

Пріоритетною складовою в організації виховної роботи в навчальних закладах Івано-Франківської міської ради в 2014-2015 навчальному році стало національно-патріотичне виховання.

«Я – творець своєї держави!» - під таким гаслом працювали 913 класних керівників 1-11 класів загальноосвітніх шкіл міста спільно з батьківськими комітетами, громадськими організаціями, учнівським самоврядуванням.

З метою активізації суспільної позиції дітей та учнівської молоді  проведено загальноміські заходи й акції:

·     акції на допомогу учасникам АТО та українській армії (впродовж навчального року)

·     дні українського кіно в театрі кіно «Люмєр»

·     свято стрілецької і повстанської пісні «Ой, у лузі червона калина!..» (жовтень)

·     інтерактивна гра «Листопадовий зрив» (1 листопада)

·     загальноміський учнівський збір-реквієм «Згадаємо всіх поіменно!», присвячений річниці розстрілу німецько-фашистськими  українських патріотів в м. Станіславові                           17 листопада 1943 року (листопад)

·     акція «Свіча пам’яті» (в день пам’яті жертв голодомору 1932-33 років)(листопад)

·     загальноміські тренінги для старшокласників «Разом проти корупції»

·     акція «Поле правової дії» (10 грудня)

·     андріївські вечорниці

·     акції «Подаруй радість дітям» (для вихованців навчально-реабілітаційного центру), «Дорогою Святого Миколая» (грудень);

·     загальноміські Різдвяні зустрічі друзів (січень)

·     акція «Коляда на рідну школу» (січень)

·     акція «Крути: героїзм молодих» (29 січня)

·     акція «В захист рідної мови» (лютий)

·     шевченківські дні (березень)

·     тиждень Державних символів України, присвячений річниці встановлення жовто-блакитного прапора на міській Ратуші (квітень)

·     акція «Дзвони Чорнобиля» (квітень)

·     олімпіада з історії міста (квітень)

·     інтерактивна гра «Таємниці Станіславської фортеці»(травень)

·     свято Героїв (травень)

·     свято «Ми – надія твоя, Україно!» (травень)

·     дні та тижні історичної пам’яті, присвячені знаменним датам українського історичного календаря (впродовж року)

·     учнівські прощі в Погоню та Липівку.

Деякі знакові загальноміські масові заходи в 2014-2015 році з ініціативи заступника начальника управління освіти і науки                         С. Уварової було проведено вперше:

-              14 жовтня 2014 року – загальноміський патріотичний пісенний флеш-моб учнівської молоді «Нам пора для України жить!», присвячений святу Покрови та річниці створення УПА, учасниками якого стали понад п’ять тисяч учнів 8-11 класів шкіл міста Івано-Франківська;

-              12 грудня 2014 року – загальноміську новорічно-різдвяну майстерню «Дивосвіт різдвяного затишку воїнам України!», під час якої учасникам АТО було передано понад півтори тонни солодких подарунків та понад тисячу вітальних листівок;

-              17 грудня 2014 року – загальноміське свято вишивальниць «Як на Варвари дівчата збирались», учасники якого передали вишивані обереги воїнам, які захищають Україну в зоні АТО;

-              грудень 2014 року – проект «Дванадцять ангелів України», визнаний ЗМІ Івано-Франківської області найкращим дитячим проектом Різдва-2015;

-              лютий-березень 2015 року – загальноміську акцію «Герої не вмирають!», в рамках якої відбувся конкурс плакатів, сценаріїв та мультимедійних презентацій. За підсумками акції сформовано інформаційну базу сценарних розробок та мультимедійних презентацій, присвячених героям Небесної Сотні, учасникам АТО та волонтерам;

-              27 березня 2015 року – загальноміський семінар для старост 9-11 класів «Як захиститись від інформаційної війни країни-агресора?»

-              9 квітня 2015 року – акцію «Писанкові дерева івано-франківського середмістя», під час якої учні шкіл міста прикрасили 72 дерева на вулиці Незалежності понад 800 символічними великодніми писанками;

-              16 травня 2015 року – І міський Форум шкільних євроклубів, під час якого було підписано 33 угоди про співпрацю між шкільними європейськими клубами та міським європейським клубом учнівської молоді;

 

В навчальних закладах Івано-Франківської міської ради вже традиційними стали:

·     заходи, присвячені річниці УПА

·     відзначення річниці створення ЗУНР

·     відзначення Дня української писемності та мови

·     вшанування Дня пам’яті жертв голодомору

·     святкування Дня Збройних сил України

·     новорічно-різдвяні заходи

·     відзначення Дня Соборності України,

·     тижні  права та правовиховної роботи

·     Шевченківські дні

·     тиждень дитячої та юнацької книги

·     святкування Великодня

·     уроки історичної пам’яті „Чорнобильський набат»

·     відзначення річниці надання місту Івано-Франківську (Станіславову) Магдебурзького права

·     свято Матері

·     свята «За честь школи!»

·     заходи до Міжнародного дня захисту дітей

 

Вперше у 2014-2015 навчальному році  відзначено День Захисника Вітчизни (14 жовтня), День Героїв Небесної Сотні (20 лютого), День пам’яті та примирення (8 травня).

Особлива увага приділялася виявленню обдарованих дітей в мистецькій галузі шляхом проведення різноманітних мистецьких конкурсів і фестивалів:

-         ХІІІ дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Таланти землі Галицької»;

-         міського відкритого фестивалю танцю «Карпатські візерунки»;

-         виставки-конкурсу «Карпатський дивосвіт»;

-         школярського свята стрілецької і повстанської пісні «Ой у лузі червона калина!..»;

-         фольклорного конкурсу колядницьких гуртів «Бо прийдуть до тебе три празники в гості!»;

-         свята танцю «Травневий дощ».

Загалом в них взяли участь  майже 10 тисяч школярів, біля 300 з яких стали призерами.

Впродовж навчального року тривала реалізація міських проектів патріотичного спрямування:

-                      «За честь! За славу! За народ!»

-                      «Ми – громадяни України!»

-                      «Шана і пам’ять!»

-                      «Гармонія душі і серця»

-                      «Дні родинної педагогіки» (для учнів 1-11 класів та їх батьків).

 В цих проектах взяли участь понад 22 тисячі школярів міста, їх батьки та класні керівники.

В 2014-2015 навчальному році відновило свою діяльність загальноміське об’єднання «Школа громадянської освіти», навчальні заняття якого відвідують понад 300 старост 8-11 класів загальноосвітніх шкіл міста, що сприяє формуванню усвідомленої громадянської позиції учнівських лідерів та формує навички управлінської діяльності в умовах сучасного українського суспільства.

Вперше в 2014-2015 навчальному році розроблено та реалізовано проекти «Герої не вмирають!»(для учнів 8-11 класів),  «Цінності, що нас єднають» (для учнів 1-4 класів), «Вишивка – мій оберіг» (для керівників гуртків вишивки, їх вихованців та батьків),   великодній проект «Писанкові дерева івано-франківського середмістя» культурологічний проект «Наше Різдво. Від Романа до Йордана».

З вересня 2015 року для школярів, їх батьків та педагогів стартує краєзнавчий проект «Горджуся тим, що я з Галичини!». Заплановано також і реалізація проектів «Краща модель  системи національно-патріотичного виховання навчального закладу-2016» «Кращий клас навчального року (серед 1-4 кл., 5-8 кл., 9-11 кл.)

Не зменшується увага до використання у вихованні дітей форм і методів туристсько-краєзнавчої роботи. Так, тільки автобусних екскурсій  історико-архітектурними місцями рідного краю впродовж навчального року було організовано 309  для 9813 школярів. Майже 15 тисяч школярів міста побували на екскурсіях в музеях міста та області. Учні УГ №1, СШ №1, ЗШ № 6, ЗШ № 7, ЗШ №10, ЗШ № 16, ЗШ № 19, ЗШЛ №23, ЗШ № 25, ЗШ № 28, ЦПВ ім. С.Бандери стали переможцями Всеукраїнських туристсько-краєзнавчих експедицій та конкурсів.

Чітко функціонує трирівнева  система правовиховної роботи та правової освіти школярів як невід’ємна складова виховання свідомого громадянина України. Впродовж останніх трьох років не спостерігається збільшення кількості злочинів, вчинених школярами міста. За результатами обласного огляду-конкурсу на кращу організацію правовиховної роботи в 2014-2015 навчальному році І місце отримав колектив природничо-математичного ліцею Івано-Франківської міської ради.

Розширюється кількість суб'єктів виховного впливу (громадських і благодійних організацій, фондів, релігійних фундацій тощо), узгоджуються їхні дії.

Особлива увага приділяється вшануванню пам’яті тих учасників Революції Гідності та АТО, які віддали своє життя за збереження незалежності і територіальної цілісності України. На фасадах п’яти шкіл у рамках реалізації міської програми «Івано-Франківськ – місто героїв» встановлені анотаційні меморіальні дошки бійцям, які загинули в зоні АТО чи під час революції Гідності (ЗШ № 12 - начальнику штабу 5-го територіального батальйону оборони «Прикарпаття» майору міліції Юрію Барану,  ЗШ № 19 – прапорщику спецпідрозділу«Беркут» Володимиру Шарабуряку,  ЗШЛ № 23випускнику школиРоману Гурику, ЗШ № 21 - герою Небесної Сотні Василю Мойсею, ЗШ № 28 - старшому лейтенанту міліції Петру Безпальку).

Триває активне залучення шкільних команд до участі у Всеукраїнській військово-патріотичній грі «Джура» («Сокіл»). Вперше команда ЗШ № 10, як переможець міського етапу гри, взяла участь в обласному етапі Всеукраїнської гри «Джура» («Сокіл»). Учні шкіл міста є постійними учасниками патріотичної програми «Чорний ліс». Цьогорічними переможцями міського етапу програми стала команда СШ № 5.

Управління освіти і науки систематично координує діяльність педагогів-виховників, вивчає стан організації виховної роботи та позаурочної зайнятості школярів, стан роботи з питань захисту прав дитини, залучає до співпраці із закладами освіти громадські організації тощо. Ефективною формою, що забезпечує виконання всеукраїнської програми «Орієнтири виховної роботи з учнями 1-11 класів загальноосвітніх шкіл», вже сьомий рік поспіль є інструктивно-методичний посібник «Щоденник класного керівника 1-11 класів», що підготовлений групою творчих педагогів нашого міста.

ГРАФІК навчальних занять в Івано-франківській міській школі громадянської освіти для лідерів шкільного учнівського самоврядування на 2015-2016 навчальний рік


Міський проект «Школа громадянської освіти»